Finanšu ministrija (FM) izskatīšanai Ministru kabinetā (MK) ir sagatavojusi ikmēneša informatīvo ziņojumu par Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda (ES fondi) investīciju ieviešanas statusu un atzīmē, ka ES fondu projektu uzsākšanas temps turpina pieaugt, informē FM.
Pašlaik notiek intensīva projektu sagatavošana, vērtēšana un to ieviešanas uzsākšana, galvenokārt, energoefektivitātes, profesionālās izglītības, infrastruktūras uzņēmējdarbībai, vides un teritoriālās attīstības, kā arī veselības aprūpes infrastruktūras attīstības jomās. Tostarp Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā (CFLA) ir iesniegts lielākā – dzelzceļa elektrifikācijas – projekta iesniegums.
Tostarp līdz 2017. gada 14. jūnijam CFLA jau ir apstiprinājusi projektus par gandrīz 2,3 miljardiem eiro, kas ir 52% no kopējā Latvijai pieejamā ES fondu finansējuma 4,4 miljardu eiro apmērā,
Līdz šim veikti maksājumi projektos par 7,5% finansējuma jeb 329 miljoniem eiro. 2017. gada maijā un jūnija pirmajā pusē tie tiek veikti, galvenokārt, transporta, nodarbinātības veicināšanas jomās, uzsākta maksājumu veikšana profesionālo izglītības iestāžu modernizēšanas projektos, kā arī izglītības veicināšanas pasākumos.
Kā viens no lielākajiem projektiem, par kura īstenošanu nesen noslēgts līgums, ir Daugavas stadiona rekonstrukcija Rīgā. Ar 37,5 miljonu eiro ES fondu atbalstu tiks veikta multifunkcionālu kultūras un sporta objektu izbūve un pārbūve. Rezultātā ne vien tiks sakārtota pašreizējā Daugavas stadiona teritorijas infrastruktūra un veicināta plašu kultūras un sporta aktivitāšu pieejamība, bet arī tās integrēšana pilsētvidē, palielinot Grīziņkalna apkaimes pievilcību Rīgas pilsētas iedzīvotājiem un tūristiem, norāda ministrijā.
Tāpat, lai uzlabotu ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla pieejamību reģionos, ar ES fondu atbalstu reģioniem tiks piesaistītas vairāk nekā 1400 ārstniecības personas. Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personas, kuras pretendē uz darbu ārpus Rīgas esošā ārstniecības iestādē, var pretendēt uz vienreizējo kompensāciju un ikmēneša uzturēšanās izmaksu kompensāciju. Atbalsts paredzēts arī ārpus Rīgas esošām ģimenes ārstu praksēm. CFLA ir uzaicinājusi Veselības ministriju sagatavot projekta iesniegumu šī projekta īstenošanai.
Attiecībā uz riskiem ES fondu ieviešanā ir aktualizētas ierobežoto atlašu projektu iesniedzēju un finansējuma saņēmēju prognozes projektu iesniegšanas termiņam un naudas plūsmai. Latvija Eiropas Komisijai ir ierosinājusi samazināt darbības programmā noteiktos līdz 2018. gadam sasniedzamos mērķus sociālās iekļaušanas un veselības jomās, kur finansējuma ieviešanai ir nepieciešamas laikietilpīgākas reformas nekā iepriekš plānots.
FM atzīmē - šobrīd ir svarīgi līdz 2018. gadam intensificēt projektu ieviešanu prioritārajās nozarēs Latvijas interesēs. Tādēļ Finanšu ministre ir uzrunājusi individuāli ierobežoto atlašu projekta īstenotājus un lūgusi noteikt augstu prioritāti virzīto projektu ieviešanai un plānu izpildes disciplīnai, kā arī veikt visus iespējamos pasākumus projektu ieviešanas gaitas paātrināšanai. Lai to nodrošinātu, iespējami ātrāk jāuzsāk gatavot iepirkuma dokumentāciju un organizēt iepirkuma procedūru pirms projekta iesniegšanas un oficiālas projekta apstiprināšanas.
Lai laikus palīdzētu esošajiem un potenciālajiem ES fondu atbalsta saņēmējiem projektu ieviešanas jautājumos, CFLA līdz maija beigām ir organizējusi sešus seminārus Labā prakse ES fondu projektu īstenošanā Rīgā un reģionos ar iespēju skatīties seminārus tiešraidē. Apmeklētāju aktivitāte rada pārliecību, ka esošie un potenciālie ES fondu atbalsta saņēmēji ir ieinteresēti veiksmīgi attīstīt savas projektu idejas un sniegt nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības labklājībā un Latvijas izaugsmē. Seminārus klātienē apmeklēja vairāk nekā 400 interesentu, savukārt tiešraidē semināru vēroja vairāk nekā 500 skatītāju.