Eiropas Savienības valstu līderi pirmdien apsvēra paplašināt piemērojamo sankciju loku pret Krieviju, norādot, ka valsts pārstāvji atbalsta separātistu nemierus ar tādām pašām metodēm, kādas tās izmantoja, lai destabilizētu un aneksētu Krimu, raksta Bloomberg.
ES ārlietu ministri, tiekoties Luksemburgā, uzsvēra, ka blokam ir jābūt gatavam ieviest sankciju trešo kārtu, kas ietver arī ekonomiskus ierobe;zojumus, jo bruņotie separātisti Austrumukrainā ignorēja termiņu, kas tika dots, lai atbrīvotu valsts iestādes, ko tie iepriekš pārņēma. Krievijas Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs gan noliedzis, ka viņa pārstāvētā valsts būtu tajā iejaukta.
Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons pirmdien sarunā ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli par Ukrainu uzsvēra, ka ES ārlietu ministriem ir jādiskutē, kā strādāt pie potenciālajām tālākajām sankcijām.
ES patlaban melnajā sarakstā iekļāvusi 51 Krievijas un Ukrainas politikas un militāras personas, un patlaban meklē veidus, kā ieviest papildus sodus, neiedragājot jau tā vāro Eiropas ekonomiku, piemēram, lai neizprovocētu Krieciju samazināt gāzes un naftas piegādes. Pirmdien sarakstā tika iekļautas vēl četri Ukrainas pārstāvji, kuru vārdi tiks atklāti vēlāk.
Ministri gan uzsvēruši, ka diez vai pirmdien tiks izsludinātas plašākas sankcijas. ES valdības pārstāvji gaida, kad Eiropas Komisija sniegs priekšlikumus vēlāk šajā nedēļā.
Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičus rosinājis sankcijas piemērot Krievijas banku un finanšu sistēmai, kas ir taktika, kas iepriekš tika piemērota Irānai saistībā ar tās kodolprogrammu. Ukrainas krīzē ASV jau ir veikusi līdzīgus pasākumus, piemērojot sankcijas Krievijas Bankai.
Savukārt Eiropas valstis, kas atrodas tālāk no ES austrumu robežām, ir mierīgākas, un Grieķijas pārstāvis norādījis uz diplomātijas nepieciešamību, bet Luksemburgas ārlietu ministrs sacījis, ka Krievija jau ir sodījusi sevi pati, atsaucoties uz rubļa kritumu un bažām investoru vidū.
Db.lv jau rakstīja, ka Eiropas Savienība (ES) ir aprēķinājusi potenciālos zaudējumus, kas radīsies, ja tiks īstenota trešā fāze sankcijām pret Krieviju, Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma pirmdien pavēstīja LTV raidījumā Rīta Panorāma.
Viņa skaidroja, ka kopumā ir četri sankciju posmi, ko ES varētu īstenot. Tie ir ieroču embargo, dažādi finanšu un to darījumu ierobežojumi, kā arī ierobežojumi tirdzniecības un enerģētikas jomā, pauda premjerministre.
L. Straujuma gan pauda cerību, ka «trešo fāzi» sankcijās attiecībā pret Krieviju nevajadzēs pielietot, jo 17. aprīlī gaidāma ASV, ES, Ukrainas un Krievijas pārstāvju tikšanās, kuras laikā tiek plānots risināt samilzušo problēmu. «Tomēr, ja tas nenotiks, tad tālākie scenāriji ir zināmi un mēs esam apzinājuši potenciālās sekas,» sacīja L. Straujuma.
Viņa gan sīkāk nekomentēja, cik lieli zaudējumi šādā gadījumā rastos Latvijai.
Jau ziņots, ka Austrumukrainā pieaudzis saspīlējums – aktīvisti un bruņoti kaujinieki sagrābuši reģionālās valdības ēkas Doņeckā un Luhanskā. Bruņotu kaujinieku darbības tiek maskētās kā vietējo iedzīvotāju mītiņi.