Jau decembrī tiks izsludināta projektu pieņemšana SAM 4.1.1. programmā Veicināt efektīvu energoresursu izmantošanu, enerģijas patēriņa samazināšanu un pāreju uz AER apstrādes rūpniecības nozarē
Par to informē Enerģētikas finanšu instrumentu nodaļas vecākā eksperte Evelīna Matisone. Konferencē Vai bizness šodien var atļauties nebūt energoefektīvs? tika uzsvērts, ka šī projekta mērķauditorija ir pārstrādes rūpniecības uzņēmumi. Maksimālā summa vienam uzņēmumam – 1 miljons eiro.
«Rūpniecības sektors ir viens no straujāk augošajiem valstī, kas veido lielu IKP īpatsvaru, tādēļ valstij ir svarīga uzņēmēju aktivitāte šajā jomā. Konkrētajā programmā jau ir bijušas divas pieteikumu kārtas, un šī ir pēdējā. Šajā plānošanas periodā nekā līdzīga vairs nebūs,» teica E. Matisone.
Nosacījumi SAM 4.1.1. programmas projektu iesniegšanai ir līdzīgi kā iepriekš. Atbalsts granta veidā ir 30%, bet par kreditēšanu iespējams vienoties ar Altum.
Kopumā programmā paredzētais finansējums ir 11 miljoni eiro. Pretendents var būt jebkurš Latvijā reģistrēts uzņēmums. Galvenais noteikums, ka vienai no uzņēmuma darbības nozarēm ir jābūt apstrādes rūpniecībai.
«Tas, ko sagaida no uzņēmumiem, ir 15% liels enerģijas ietaupījums. Tas nav attiecināms uz visu ražošanas procesu, bet gan tikai uz konkrēto darbību objektu. Ja, piemēram, tiek iegādāta jauna ražošanas iekārta, tad enerģijas ietaupījumam jābūt vismaz 15% tieši šai iekārtai. Atbalstāmās darbības ir dažādas. Piemēram, iespējams siltināt ēkas vai veikt apgaismojuma maiņu, var aizstāt ražošanas iekārtas. Darbības iespējams veikt kopā, vienā projektā,» pastāstīja E. Matisone.
Ierobežojums ir apgaismojuma nomaiņai, kas nevar būt vienīgā darbība. No fondu viedokļa raugoties, publisko finansējumu nav lietderīgi ieguldīt aktivitātēs, kas tāpat sevi atpelna. Apgaismojuma nomaiņa ir veicama komplektā ar citām aktivitātēm.
«Jāsāk rīkoties tūdaļ! Visticamāk, decembrī tiks izsludināta pieteikšanās. Projektus, kā ierasts, varēs iesniegt trīs mēnešus. Programmas noteikumi paredz, ka gadījumā, ja plānošana uzsākta ne ātrāk kā šā gada maijā, izmaksas būs attiecināmas uz tehnisko dokumentāciju un projektu vadību,» tā ierēdne.
Šajā plānošanas periodā līdzīgu programmu vairs nebūs. Iepriekšējās divās programmas kārtās vairāk nekā 40 komersanti ir saņēmuši 12 miljonus eiro no ES fondiem un īstenojuši projektus, kopumā panākot lielus enerģijas un CO2 emisiju ietaupījumus. Kopējais enerģijas ietaupījums visiem uzņēmumiem var sasniegt līdz 9 miljoniem eiro gadā.