Nesen izskanējušie paziņojumi par elektroenerģijas pārvades izmaksu uz Igaunijas-Latvijas robežas radītajām problēmām un to izraisīto Enefit lēmumu pārtraukt elektroenerģijas pārdošanu ir nopietns signāls samilzušajām problēmām Latvijas elektroenerģijas tirgū, norāda Baltic Energy Services rīkotājdirektors Kaido Veldemans.
Esošā situācija apdraud tālāku Latvijas atvērtā tirgus funkcionēšanu un konkurences attīstību tajā, liedzot jauniem tirgotājiem piedāvāt savus pakalpojumus vietējiem patērētājiem.
«Mēs kā elektroenerģijas tirgotāja 220 Energia pārstāvis Latvijas elektroenerģijas tirgus attīstībā saskatam vairākus satraucošus signālus, kas var rezultēties zemā mazumtirdzniecības konkurences līmenī. Jau pirms gada SIA Baltic Energy Services (iepriekš SIA Enerģijas Avots) nolēma pārtraukt piedāvāt līgumus ar fiksētu elektroenerģijas cenu. Arī mūsu lēmuma pamatā bija finanšu instrumentu trūkums cenu risku kontrolei, kas saistīti ar Igaunijas un Latvijas pārrobežas starpsavienojuma izmantošanu, lai piekļūtu Ziemeļvalstu tirgum,» saka K. Veldemans. Viņš uzsver, ka pastāvošā situācija atspoguļojas paaugstinātās elektroenerģijas cenās Latvijas patērētājiem. Pašlaik ir kritiski svarīgi ieviest finanšu instrumentus, kas ļautu prognozēt elektroenerģijas pārvades izmaksas līdz vienu gadu ilgam periodam, jo tieši šāds ir populārākais elektroenerģijas iegādes līgumu periods.
Elektroenerģijas biržas Latvijas reģionā saglabāsies ievērojami augstāks cenu līmenis, nekā Igaunijā, ja Latvija, izstrādājot tirgus atvēršanas regulējumu, neatteiksies no idejas uzlikt par pienākumu elektroenerģijas tirgotājiem nodrošināt patērētājiem arī līdz šim Sadales tīkla pārziņā esošos pakalpojumus, paredz 220 Energia valdes loceklis Marko Aliksons. Viņš norāda, ka, tā vietā, lai paredzētu iespēju pieprasīt Latvenergo īpašumā esošajam Sadales tīklam nodrošināt kvalitatīvu klientu servisu, pašlaik tiek paredzēts, ka ikvienam elektroenerģijas tirgotājam, kurš uzsāk darbību Latvijā, ir jāizveido infrastruktūra, lai sniegtu Sadales tīkla klientu apkalpošanas dienesta pakalpojumus.
Šāda prasība rada nepamatotas papildu izmaksas, vienlaikus sniedzot patērētājiem sadrumstalotu un zemāka līmeņa apkalpošanu, nekā Igaunijā vai jebkurā Ziemeļvalstu tirgū, norāda uzņēmuma pārstāvis, uzsverot, ka arī šis faktors būtiski mazina elektroenerģijas mazumtirgotāju interesi par Latvijas tirgu, bremzējot konkurenci un paaugstinot cenas. Tāpēc, neskatoties uz to, ka 220 Energia ir viens no straujāk augošajiem elektroenerģijas tirgotājiem Igaunijā un Somijā, uzņēmums neizskatīs iespēju ienākt Latvijas tirgū līdz ar tā atvēršanu mājsaimniecībām nākamā gada aprīlī, ja netiks atrisinātas pastāvošās problēmas, saka M. Aliksons.
Db.lv jau rakstīja, ka Igaunijas uzņēmuma Eesti Energia meitas sabiedrība Latvijā Enefit apturējusi jaunu līgumu slēgšanu Latvijā un Lietuvā elektroenerģijas pārdošanai ar fiksētu cenu. Šāds lēmums pieņemts pēc Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoru atceltās iespējas fiksēt elektroenerģijas pārrobežu pārvades izmaksas, kas, pēc uzņēmuma domām, rada neprognozējamus cenu riskus tirgotājiem un liek patērētājiem pārmaksāt par elektroenerģiju.
Visi līdz šim noslēgtie elektroenerģijas tirdzniecības līgumi paliek spēkā un fiksētas cenas produkta piedāvājumi tiks atjaunoti pēc pārrobežu pārvades problēmu novēršanas, informē Enefit.
Šī gada 3. jūnijā Baltijas valstu pārvades sistēmas operatori – Augstsprieguma tīkls, Elering un Litgrid – atcēla iespēju fiksēt izmaksas elektroenerģijas pārvadei no Igaunijas uz Latviju. Kā skaidro Enefit, šī lēmuma rezultātā pārvades izmaksas tiek noteiktas katrai dienai atsevišķi un nav prognozējamas ilgākā laika termiņā.