Pirmdien, 30. jūnijā, ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK), Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Vitālijs Gavrilovs un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvji prezentēja priekšlikumus uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumiem, kas sniegs atbalstu uzņēmējiem, stimulēs investīciju piesaisti un eksporta pieaugumu, Db.lv informē Inga Spriņķe, ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos.
“Kopīgi ar uzņēmējiem piedāvājam divus galvenos variantus izmaiņām uzņēmumu ienākumu nodokļa aprēķināšanā. Piedāvātie risinājumi sekmēs ieguldījumus uzņēmumu konkurētspējas paaugstināšanā, pilnveidojot ražošanas procesus augstākas pievienotas vērtības radīšanai, veicinot jaunu konkurētspējīgu produktu ražošanu, kā rezultātā pieaugs arī eksporta apjomi,” norāda Kaspars Gerhards.
Darba grupa, kurā bija pārstāvji no EM, LDDK un LTRK izstrādāja četrus investīciju stimulēšanas nodokļu atvieglojumu variantus, kuri tika analizēti uz četru komercsabiedrību saimnieciskās darbības analītiskajiem datiem. No tiem kā galvenie priekšlikumi tiek virzīti divi:
1. Apliekamā ienākuma samazināšana par visu investīciju lielumu tehnoloģiskajās iekārtās. Uzņēmuma rīcībā esošos līdzekļus palielina par 3.8%, bet samazina UIN ieņēmumus gandrīz par pusi un vidēji tautsaimniecībā vairāk kā par trešdaļu. Īstenojot šo variantu, pēc ekspertu novērtējuma ikgadējais apstrādes rūpniecības izlaides un eksporta apjomu pieaugums tiek lēsts ap 4-6% gadā. Šo priekšlikumu EM virzīs MK kā ieteicamo, lai sniegtu vislielāko atbalstu uzņēmējiem.
2. Jauno tehnoloģisko iekārtu norakstīšanas kārtība, piemērojot amortizācijas koeficientu 1.5. Modelējot situāciju, kad amortizācijas koeficients k=1.5 jaunām ražošanas tehnoloģiskām iekārtām ar nemainīgu lielumu turpmākos piecus gadus pēc tā ieviešanas, secināts, uzņēmumiem palielinātos to rīcībā esošā peļņa par 2.2% pirmajā gadā, pieaugtu investīcijā izmantojamo pašu līdzekļu (peļņa plus amortizācija) apjoms par 1.3%, vienlaicīgi samazinātos komercsabiedrību maksātais UIN par 15.6% salīdzinājumā ar situāciju, kad šis koeficients = 0 un citiem nemainīgiem apstākļiem. Savukārt perioda beigās pēc pieciem gadiem varētu būt (pie pārējiem nemainīgiem apstākļiem) ievērojams peļņas pieaugums uzņēmēju rīcībā – par 14%, savukārt potenciālo investīciju apjoms pieaugtu par 13% (finansiālā amortizācija + peļņa), bet komercsabiedrību maksātā UIN samazinājums būtu tikai par 5.9%, jo pieaugot ieguldījumiem uzņēmumu attīstībā, palielināsies produktivitāte, pieaugtu nozares konkurētspēja un līdz ar to produkcijas izlaide, t.sk eksporta apjomi. Pēc ekspertu novērtējuma ikgadējais apstrādes rūpniecības izlaides un eksporta apjomu pieaugums tiek lēsts ap 2-3% gadā.
Izstrādātie priekšlikumi ir izskatīti arī Mazo un vidējo komerantu un amatniecības konsultatīvajā padomē, kā arī Tautsaimniecības padomē.
Ņemot vērā Mazo un vidējo komerantu un amatniecības konsultatīvajā padomes lūgumu, ziņojumā MK tiek iekļauts arī priekšlikums atbrīvot no UIN peļņu, kas gūta no nolietotu tehnoloģisko iekārtu realizācijas, ja to vietā tiek iegādātas jaunas tehnoloģiskās iekārtas.
Tāpat paplašinātās darba grupas sēdē, kā arī Tautsaimniecības padomē papildinoši izvirzītajiem variantiem tika atbalstīts priekšlikums izskatīt iespēju UIN atvieglojumiem nemateriālo ieguldījumu vērtības norakstīšanai, piemērojot koeficientu 1.5 izmaksām jaunu tehnoloģiju un produktu izstrādei un ieviešanai, patentu un preču zīmju reģistrācijai.
Attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokļa (turpmāk – NĪN) grozījumiem, darba grupa piedāvā nepalielināt turpmāk NĪN likmi, vienlaikus pilnveidojot un sakārtojot kadastrālās vērtības noteikšanu.
Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Vitālijs Gavrilovs šodien uzsvēra, ka „pašreiz piedāvātie risinājumi ir vērsti uz atbalstu inovatīvu produktu ražošanai, sekmējot investīcijas jaunās tehnoloģijās, bet tik pat svarīgi ir turpināt darbu, lai piedāvātu uzņēmējiem stimulu investēt arī cilvēkresursos”.
Savukārt, A/S Latvijas Finieris padomes priekšsēdētājs Juris Biķis atzinīgi novērtēja izstrādātos priekšlikumus, kas ir dažādu nozaru ekspertu rūpīga darba rezultāts, uzsverot, ka tieši nodokļu politika ir tā, caur kuru šobrīd ir iespējams sekmēt rūpniecības izaugsmi un tautsaimniecības straujāku attīstību.
Sagatavotie priekšlikumi apkopoti Informatīvajā ziņojumā par nozaru attīstības perspektīvām un nodokļu sistēmas izmaiņām, kas šodien tiek nosūtīts saskaņošanai TM un FM pirms iesniegšanas izskatīšanai MK. Ziņojums sastāv no trim daļām. Pirmajā daļā ir raksturota esošā situācija, otrajā – aprakstīti nepieciešamie nodokļu stimuli, trešajā – galvenie secinājumi un priekšlikumi. Pielikumā UIN salīdzinājums citās valstīs un P&A atvieglojumi citās valstīs.
Jau ziņots, ka šī gada 7. aprīlī, parakstot sadarbības memorandu starp EM, LDDK un LTRK, puses vienojās kopīgi ar uzņēmējiem izstrādāt priekšlikumus grozījumiem uzņēmumu ienākuma nodoklī un nekustamā īpašuma nodoklī. Kopš memoranda paraksīšanas Ekonomikas ministrijas vadībā tika apkopoti un izvērtēti uzņēmēju sagatavotie priekšlikumi un analizēta to ietekme uz uzņēmēju saimniecisko darbību un tautsaimniecību kopumā.