Lai gan šī gada rudenī elektrības patēriņš sasniedza zemāko līmeni kopš 2017. gada jūnija, nozares pārstāvji prognozē, ka nākamo 10 gadu laikā patēriņš varētu būtiski pieaugt.
Saskaņā ar AS Augstsprieguma tīkls (AST) prognozēm elektroenerģijas sistēmas patēriņš Latvijā tuvāko desmit gadu laikā varētu pieaugt par 3 līdz 12,5%. AST skaidro, ka patēriņš prognozēts trim scenārijiem – konservatīvai, bāzes un optimistiskai attīstībai. Tiek plānots, ka konservatīvās attīstības jeb A scenārijā elektroenerģijas patēriņš 2032. gadā varētu sasniegt 7605 gigavatstundas (GWh) gadā, bāzes jeb B scenārijā – 7951 GWh, bet optimistiskās attīstības scenārijā – 8306 GWh.
Elektrību taupa
Līdz ar apjomīgu atjaunojamo energoresursu (AER) ienākšanu tirgū un fosilā kurināmā lomas mazināšanos, kā arī atteikšanos no Krievijas gāzes importa, kā ietekmē varētu palielināties elektroenerģijas loma apkurē, elektrības patēriņš varētu pieaugt arī straujāk, nekā prognozēts, teic Aigars Sīlis, AST Datu analīzes grupas vadītājs. “Jau šobrīd pieprasīto jauno elektrostaciju pieslēguma jaudu apjoms Latvijā pārsniedz maksimālo pīķa patēriņu vairāk nekā trīs reizes, tāpat patēriņa pieaugumu varētu veicināt arī elektroauto izplatības palielināšanās,” atzīmē A. Sīlis.
Pagaidām situācija gan ir kardināli pretēja – pēc AST datiem šī gada septembrī Latvijā tika patērētas 572 414 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 8% mazāk nekā 2021. gada oktobrī. Savukārt šī gada septembrī patēriņš sasniedza 531 379 MWh jeb zemāko līmeni kopš 2017. gada jūnija. A. Sīlis patēriņa kritumu skaidro ar iepriekš novēroto elektroenerģijas cenu pieaugumu. “Augustā tika sasniegta vēsturiski augstākā vidējā mēneša elektroenerģijas cena kopš tirgus atvēršanas, kas septembrī pēc rēķinu saņemšanas lika meklēt iespējas patēriņu samazināt.
Patēriņa tendences ietekmēja arī saules paneļu uzstādīšana mājsaimniecībās, kā dēļ lokāli saražotā un uzreiz patērētā elektroenerģija netika uzskaitīta un patēriņa statistikā neparādās. Saskaņā ar AS Sadales tīkls (ST) sniegto informāciju, mikroģenerācijas apjoms Latvijā gada laikā ir pieaudzis piecas reizes, un 2022. gada septembrī uzstādītā jauda sasniedza jau 80 megavatus (MW), kas ir aptuveni 10% no Latvijas ikdienas patēriņa,” secina A. Sīlis, piebilstot, ka mazināt elektroenerģijas patēriņu mudinājuši arī Eiropas Savienības (ES) un Latvijas amatpersonu aicinājumi taupīt resursus, brīdinot par gaidāmo smago ziemu, augstajām gāzes cenām un iespējamo enerģijas nepietiekamību.
Samazinājums teorētisks
Sandis Jansons, ST valdes priekšsēdētājs, apstiprina – pēdējā laikā būtiski audzis mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru un elektrostaciju skaits. “Tas nozīmē, ka arvien lielāku daļu nepieciešamās elektroenerģijas sabiedrība saražo sev pati, piemēram, šobrīd to dara jau vairāk nekā 11 tūkstoši mājsaimniecību Latvijā. Salīdzinājumam – 2021. gada nogalē šādu mājsaimniecību skaits bija ap 2000. Ja runājam par patēriņu no elektroenerģijas sadales sistēmas puses, tad līdz ar straujo mikroģenerācijas attīstību, pieaugot zaļās enerģijas īpatsvaram, daļa klientu ar tūlītējo pašu saražotās elektrības patēriņu aizstāj enerģijas plūsmu no ST.
Proti, tas nemazina kopējo elektroenerģijas patēriņu Latvijā, taču var veidot samazinājumu mūsu sadalītās elektroenerģijas datos, jo tūlītēji patērēto elektrību, ko klienti saražojuši paši, mēs savās sistēmās neredzam. Tajā pašā laikā jāatceras, ka tieši elektrības sadales sistēma ir priekšnosacījums tam, lai mikroģenerācija būtu iespējama,” teic S. Jansons, piebilstot, ka elektrības patēriņa samazinājumu veicinājuši arī taupības un energoefektivitātes pasākumi, kā arī piesardzība ģeopolitisko notikumu kontekstā.
Visu rakstu lasiet 6.decembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!