Valdībai labāk nevajadzētu aiztikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, bet gan noteikt dzīvojamās platības īpašuma nodokli 1% no kadastrālās vērtības.
«Valdība izmisīgi cenšas sastutēt savu budžetu, bet neredz sistēmu kopumā. Pirmkārt, valsts nevar atļauties tik lielus tēriņus, tāpēc ir nepieciešamas strukturālās reformas. Otrkārt, kardināli jāpārskata nodokļu sistēma, jo esošā ir nepilnīga, kur ir viegli izvairīties no nodokļu nomaksas. Tādēļ iedzīvotāju nodokļa palielināšana var nedot cerētos ienākumus. Pats skumjākais ir tas, ka neapliekamā minimuma samazinājums uzliek lielāku nodokļu slogu tieši maznodrošinātiem iedzīvotājiem,» komentējot publiskotos valdības nodomus celt iedzīvotāju ienākuma (IIN) likmi no 23 % līdz 26 %, secina Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts.
Tāpat ne mazāk svarīga budžeta papildināšanas sadaļa, kas šobrīd tiek atstāta novārtā, ir esošo nodokļu administrēšanas uzlabošana un kontrabandas apkarošana. «Nav noslēpums, ka budžetam garām iet vairāki desmiti miljoni latu, jo kā gan citādi var izskaidrot, ka nelegālā cigarešu tirgus daļa dažviet ir 70 %. Tas neliecina par valsts pārvaldes efektivitāti,» tā Swedbank eksperts.
Pēc Db.lv jau vēstītā, ņemot vērā, ka Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas eksperti ir apšaubījuši valdības iecerētos budžeta konsolidācijas pasākumus 56 milj. Ls apmērā, jau piektdien valdība varētu lemt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes paaugstināšanu no 23 % līdz 26 %, kā arī attaisnoto izdevumu atcelšanu.