Ja iedzīvotāji turpinās savā ziņā sabotēt pensiju sistēmu, nemaksājot nodokļus, tad vienā brīdī tas var radīt lielu sociālo spriedzi, norāda AS Swedbank ieguldījumu pārvaldes sabiedrība vadītājs Pēteris Stepiņš.
Latvijas pensiju sistēma novērtēta kā septītā ilgtspējīgākā pasaulē, un viņš piekrīt, ka tā ir ilgtspējīga, taču vienlaikus piebilst: «Jautājums ir par to, kā gūt augstākus pensiju ienākumu pensiju izmaksai un apsolot mazas pensijas, sistēma var pastāvēt ilgstoši, taču, vai tā ir pietiekama?»
Latvijai pensiju izdevumu jomā situācija ir laba un tiek prognozēta arī 2050.gadā, jo šobrīd izdevumi pensijai veido ap 7% no IKP, bet 2050.gadā tie varētu pieaugt līdz 9%, norāda eksperts.
Viņš uzsver, ka budžeta izdevumu kāpums nav tik straujš un nepanesams, kā Rietumeiropā, piemēram Luksemburgā, kur izdevumi 2050.gadā sasniegs ap 13%. Itālijā vai Grieķijā situācija ir samērā spiedīga, jo ja valsts ir spiesta pensijās izmaksāt 15-16% no IKP, un tas ir daudz, bet, protams, ir svarīgi, cik liels ir valsts kopbudžets.
Latvijā nodokļos no IKP tiek iekasēti ap 32%, bet Itālija un Grieķija nevar tik mazu summu iekasēt, jo tad pusi no valsts tēriņiem šīs valstis veltītu tikai pensiju izmaksai.
Latvijā ir laba pensiju sistēma, jo solījums par nākotnes pensijām ir samērīgs (25-40%) un tiek pakāpeniski celts pensionēšanās vecums. Tāpat mūsu valstī ir gana spēcīga sistēma, kas izveidota, lai cilvēki uzkrātu arī 3.pensiju plānā, norāda eksperts.
«Kā uzsver Labklājības ministrija, teju trešdaļa iedzīvotāju pensiju sistēmā nemaz nepiedalās. Līdz ar to no sistēmas ilgtspējas viedokļa mēs esam iegādājušies labu automašīnu, kas ir gatava braukt ilgi un dikti, taču nemaksāt nodokļus ir tāpat kā bērt benzīna bākā smiltis un cerēt, ka tā turpinās braukt,» salīdzina P. Stepiņš.
«Ja iedzīvotāji turpinās savā ziņā sabotēt sistēmu, nemaksājot nodokļus, tad vienā brīdī tas var radīt lielu sociālo spriedzi. Var būt situācija, ka zemu pensiju izmaksa nerada problēmas valstij, taču tas rada sociālo spriedzi nākotnē. Nākotnē tas ir potenciāls nesaskaņām, jo viena trešdaļa jutīsies ļoti slikti, bet pārējās divas trešdaļas varēs uzdot jautājumus, kāpēc, ja viņi ir maksājuši nodokļus visu dzīvi, ir jāatsakās no potenciālās pensijas nākotnē,» uzsver eksperts.
Tā ir apslēpta problēma, par ko cilvēki šobrīd nedomā, tādēļ sistēma ir ļoti laba, taču ir vajadzīgs, lai visi tajā piedalās.