Ir pazīmes, kas neļauj uzskatīt Lukoil degvielas uzpildes staciju (DUS) pārdošanu AMIC Energy Management par tīru tirgus darījumu, jo pircēja atrašana notikusi acīmredzami īsā termiņā, turklāt ir apgrūtinoši saprast finansējuma avotus, aģentūrai LETA norāda finanšu konsultāciju sniedzēja Prudentia eksperts Ivars Pinkulis.
Ja pārdevējs būtu vēlējies radīt maksimālu konkurenci starp potenciālajiem pircējiem, būtu nepieciešams sniegt šiem pircējiem pietiekamu laiku, lai iepazītos ar aktīviem, menedžmenta komandu un tirgus perspektīvām, uzsver eksperts.
Publiskā informācija par Baltijas un Polijas DUS tīklu pārdošanas darījumu esot ierobežota, bet, balstoties uz pieejamo informāciju, «neliekas nekas neparasts, ka vadības komanda kopā ar jaunu finanšu investoru izpērk no iepriekšējiem īpašniekiem, lai realizētu jaunas attīstības iespējas».
Tāpat eksperts uzsver, ka par pašu pircēju informācija ir ne mazāk skopa - kompānija ir dibināta tikai 2013.gadā, un vienīgās publiski zināmās veiktās investīcijas ir tikai ar Lukoil saistīto kompāniju pārņemšana Ukrainā, Polijā un Baltijas valstīs, un, analizējot pircēja īpašnieku sastāvu, ir apgrūtinoši saprast finansējuma avotus šādiem apjomīgiem darījumiem.
Analizējot situāciju kopumā, Pinkulis skaidro, ka darījums ir noticis periodā, kad degvielas tirgus pēdējos gados Latvijā piedzīvo būtisku konsolidāciju, tostarp Statoil franšīzes izplešanās, Virši-A izplešanās reģionos, pārņemot mazos DUS tīklus, kā arī Neste veiktā Dinaz DUS pārņemšana un arī Lukoil franšīzes paplašināšanās.
Tai pašā laikā Lukoil pēdējos gados esot būtiski samazinājis savu DUS tīklu Austrumeiropā - 2014.gadā pārdoti DUS tīkli Čehijā, Slovākijā un Ungārijā, 2015.gadā - Igaunijā, kur visur pircēji ir bijuši nozares spēlētāji.
Statoil Fuel&Retail Latvia izpilddirektore Gunta Jēkabsone aģentūrai LETA savukārt norādīja, ka, ņemot vērā informāciju, kas šobrīd pieejama publiski, tuvākajā laikā «mēs nesaredzam būtiskas izmaiņas Latvijas degvielas mazumtirdzniecības tirgū». Savukārt Virši-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš norāda, ka Austrijas kompānija AMIC Energy Management Latvijas tirgū nav zināms uzņēmums, tāpēc dotajā brīdī ir grūti izteikt prognozes, kā šis darījums ietekmēs Latvijas degvielas mazumtirdzniecības tirgu.
Kā ziņots, Krievijas naftas kompānija Lukoil parakstījusi līgumu ar Austrijas kompāniju AMIC Energy Management par 230 degvielas uzpildes staciju (DUS) pārdošanu Latvijā, Lietuvā un Polijā.
Lukoil meitasuzņēmuma LUKOIL Europe Holdings paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem teikts, ka darījumu plānots pabeigt šā gada otrajā ceturksnī pēc tam, kad tiks saņemtas nepieciešamās regulatoru atļaujas.
Panāktā vienošanās paredz, ka degvielas uzpildes stacijas Latvijā un Lietuvā pārvaldīs kompānijas Luktarna un VIADA Baltija, kas saistītas ar Lukoil meitasuzņēmuma Lukoil Baltija vadību.
Lēmums par degvielas uzpildes staciju Latvijā, Lietuvā un Polijā pārdošanu pieņemts, īstenojot Lukoil aktīvu Eiropā optimizāciju, paskaidroja Krievijas kompānija.
Pērn aprīlī Lukoil un AMIC Energy paziņoja par 300 miljonu ASV dolāru (268 miljonu eiro) darījumu, kurā Austrijas kompānijai tiek pārdoti 100% Lukoil-Ukraina, kas ietvēra 240 degvielas uzpildes staciju un sešas naftas bāzes Ukrainā. Lukoil-Ukraina nosaukums ir nomainīts pret AMIC Ukraine, un notiek degvielas uzpildes staciju zīmola maiņa, izmantojot zili balto krāsu salikumu.
AMIC Energy sevi dēvē par neatkarīgu konsultantu kompāniju, kas darbojas privātā kapitāla, korporāciju un finanšu konsultāciju jomās un specializējas Eiropas enerģijas sektorā.