Eiropas Komisija (EK) apturējusi Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) virzīto starpsavienojumu plānu, kas, kā norāda EK, apgrūtinās Latvijas iedzīvotāju iespējas sazināties ar draugiem, ģimeni vai uzņēmumiem, kuri izmanto citu mobilo sakaru tīklu. Savukārt SPRK uzsver, ka šādas nostājas dēļ varētu aizkavēties iecerētā regulēšanas mehānisma ieviešana, bet iedzīvotāju saziņa netiks apdraudēta.
EK norāda, ka tai ir nopietnas bažas par Latvijas ierosinājumu atteikties no tā sauktās «piekļuves saistības» (atļaut savā tīklā savienojumus pabeigt arī konkurentiem), kas ir standarts lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu. EK uzsver, ka šāda pienākuma atcelšanas rezultātā nebūs iespējams laicīgi risināt piekļuves problēmas un patērētājiem var būt liegta iespēja piezvanīt uz citiem tīkliem. SPRK priekšlikumu īstenošanas gadījumā, varētu rasties situācija, kad mobilo tīklu operatori atsaka vai aizkavē piekļuvi saviem tīkliem, lai no tirgus izspiestu tiešos konkurentus.
«Iespēja, ka atsevišķi klienti nevarēs veikt zvanus, kādus tie vēlas, ir vienkārši nepieņemama. Šī iemesla dēļ, kad mums ir monopola situācija mobilā starpsavienojuma tirgos, tīklam nepieciešams garantēt visu operatoru un klientu pieejas iespējas,» sacīja Digitālās programmas komisāre Nēli Krusa.
Tomēr, kā Db.lv apliecināja SPRK sabiedrisko attiecību pārstāve Daiga Reihmane, tad SPRK nav ieplānojusi atteikties no «piekļuves saistības». «Piekļuves iespējas regulē savstarpēji operatoru līgumi. Tādi ar mazajiem operatoriem ir noslēgti. Tas arī ir iemesls, kāpēc SPRK nav savā ziņojumā norādījusi, ka pašreizējā situācijā jānosaka šīs piekļuves saistības,» sacīja D. Reihmane.
«Piekļuves saistību noteikšana nozīmē, ka nedrīkst atteikt citam operatoram starpsavienojuma līguma noslēgšanu, bet šādi līgumi ir noslēgti un lielajiem operatoriem šādas saistības, kā prasa EK, jau tiek piemērotas,» skaidroja SPRK pārstāve.
«EK paustā viedokļa dēļ pašreiz ir apturēta gan SPRK iecerētā tarifu griestu noteikšana mazajiem mobilajiem operatoriem, gan šim solim sekojošās nākamās regulējošās darbības. Savu atzinumu par EK viedokli gatavos BEREC (Eiropas regulatoru apvienība). Pēc šī atzinuma saņemšanas SPRK vērtēs turpmākās rīcības iespējas,» norāda regulators.
SPRK arī uzsver, ka veicot tirgus analīzi un lemjot par nepieciešamību uzlikt komersantiem kādas saistības vai izmantot regulēšanas mehānismus, strikti vadās no lietderības apsvērumiem, ņemot vērā tirgus apjomu, operatoru un lietotāju skaitu, kā arī citas īpatnības atbilstoši nacionālajiem apstākļiem, jo jebkuru papildu saistību noteikšanai ir nepieciešams neapstrīdams pamatojums.
«Ja mēs operatoriem noteiktu nepamatoti stingras saistības, tas var ne tikai kropļot tirgu, bet arī sadārdzināt pakalpojumu. Ar visu operatoru klientiem ikvienam ir iespēja sazināties, kontaktēties ar draugiem, ģimeni utt., šajā jomā nekādām bažām nav pamata. Taču regulatora vēlme ir tāda, lai šī saziņa varētu notikt pēc vienādiem noteikumiem - starp visiem tīkliem līdzīgi un par līdzīgu samaksu,» uzsver SPRK padomes priekšsēdētājs Valdis Lokenbahs.
Plānotie pasākumi tiek saskaņoti nacionālā līmenī (konsultācijas ar tirgus dalībniekiem un Konkurences padomi), un tikai pēc tam tiek turpinātas konsultācijas starptautiskā līmenī (to sauc arī par notifikāciju). Pašreiz process ir šajā fāzē, norāda regulators. Paredzētais regulējums, kas attiektos arī uz mazajiem operatoriem, tiek plānots, lai, nosakot tarifu griestus, panāktu mobilo tīklu starpsavienojumu tarifu būtisku samazināšanu, bet nākotnē nodrošinātu pāreju uz pilnīgi simetriskiem savienojuma pabeigšanas tarifiem visā balss telefonijas jomā.
Savienojuma pabeigšanas tarifs ir vairumtirdzniecības cena, ko mobilo sakaru operatori iekasē cits no cita par ienākošo zvanu savienošanu ar abonentiem, kuri izmanto viņu tīklus. Šis tarifs tiek iekļauts telefona sarunu cenās.
Db.lv jau vēstīja, ka SPRK 10. augustā noteica, ka fiksētajos tīklos no nākamā gada marta būs jāpiemēro vienoti starpsavienojumu tarifi. Regulators nolēma, ka no 2012. gada 1.marta savienojuma pabeigšanas tarifa (bez pievienotās vērtības nodokļa) augšējā robeža būs 0,0054 lati par izsaukumu un 0,005 lati par izsaukuma minūti. Pret šo lēmumu iebilduši vairāki operatori, kuri uzskata, ka SPRK lēmums iznīcina konkurenci telekomunikāciju tirgū.