Minimālā valsts obligātās sociālās apdrošināšanas likme par katru strādājošo, ko vēlas ieviest Latvijā jau ar 2016. gadu, darbojas tikai dažās Eiropas Savienības dalībvalstīs
Par to liecina BDO Tax veiktais pētījums. «Lielākajā daļā ES valstu nav noteikts minimālais sociālā nodokļa maksājums,» pētījuma rezultātu izskaidro SIA BDO Tax nodokļu eksperts Edgars Vilnis. Viņš uzsver, ka tikai atsevišķās ES valstīs minimālais sociālā nodokļa maksājums ir piesaistīts minimālajai algai vai noteiktai bāzei, no kuras jāveic iemaksas, piemēram, Bulgārijā, Itālijā, Ungārijā, Horvātijā, Igaunijā. «Igaunijā minimālais sociālā nodokļa maksājums ir piesaistīts noteiktai bāzei, kura nevar būt mazāka par minimālo algu, kas ir spēkā iepriekšējā taksācijas gada 1. jūlijā,» ziemeļu kaimiņvalsts specifisko niansi rāda E. Vilnis.
Tikai mikronodokļa maksātājiem
DB jau rakstīja par Saeimā akceptētajiem grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz noteikt, ka mikrouzņēmuma darbinieki papildus likumā noteiktajam ir sociāli apdrošināmi ar mērķi triju gadu laikā sasniegt sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālo apmēru (pašlaik ap 122 eiro mēnesī), kas atbilstu darba devēja un darba ņēmēja iemaksu summai, kura aprēķināta no minimālās mēneša darba algas. Šādas normas ieviešana tika pamatota ar to, ka mikronodokļa maksātāja darbiniekam, iestājoties kādam no sešiem valsts sociālās apdrošināšanas gadījumiem, nekas nepienākas, bet pensijas kontekstā vēl citiem nodokļu maksātājiem jāpiemaksā līdz valstī noteiktajai minimālajai pensijai.
LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš obligātās minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas noteikšanu par katru Latvijā nodarbināto uzskata par pareizu soli, tomēr atklāts esot jautājums par tās apmēru. «Ja likme tiks noteikta no minimālās algas, šis būs nāves spriedums pašiem mazākajiem mikrouzņēmumiem,» ir pārliecināts J. Endziņš, uzskatu pamatodams ar aprēķiniem: vidējais mikrouzņēmumā nodarbināto skaits ir 2,5 darbinieki, ikmēneša sociālo iemaksu apmērs par vienu darbinieku ir apmēram 120 eiro; uzņēmumam ar gada apgrozījumu 7 000 eiro sociālajām iemaksām būs jāatvēl 3 600 eiro; algām un citiem ikgadējiem izdevumiem uzņēmumā paliek vien 3 400 eiro, kas nenodrošina iespēju strādājošajiem izmaksāt pat ne pusi no ikmēneša minimālās algas, nemaz nerunājot par citiem uzņēmuma tēriņiem.
Visu rakstu Eiropā minimālais socnodokļa maksājums ir retums lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.