Gadījumā, ja Latvijā aizkavēsies budžeta pakta ratifikācija, Eiropas Komisija (EK), piedraudot atņemt Eiropas fondu naudu, piespiedīs valsti ievērot budžeta disciplīnu, raksta laikraksts Telegraf.
Latvija kopā ar 26 Eiropas Savienības (ES) valstīm Briselē parakstījusi tā saukto budžeta paktu. Šis dokuments nosaka maksimālo budžeta deficītu 0,5% apmērā un iekļauj iespēju veikt sankcijas pret valstīm, kuru budžeta deficīts pārsniedz 3%.
Noslēgtās vienošanās ietvaros arī ierosināts nostiprināt pieļaujamā budžeta deficīta vajadzību valsts konstitūcijā, kā arī atzīt Eiropas tiesas jurisdikciju šajos jautājumos. Latvija arī ir apņēmusies pieņemt vairākas finanšu disciplīnas regulas, kuras ir obligātas tikai eirozonas valstīm, norāda Telegraf.
Jaunais Eiropas līgums arī rosina izveidot konsolidētu ziņojumu par dažādiem valsts ekonomikas rādītājiem. Ziņojumā nepieciešams iekļaut datus par tekošā konta un ārējā parāda stāvokli, reālos valūtu apmaiņas kursus, kā arī ziņas par privātā un publiskā sektora parādu.
Katram no šiem rādītājiem dokumentā ir noteikti savi «griesti», tomēr tie netikšot izskatīti mehāniski. Piemēram, dokumenti nosaka, ka tekošā konta deficīts 3% apmērā var tikt uzskatīts kā pieņemams valstij, kura gatavojas iestāties eirozonā, taču nav pieņemams valstij, kurā novērota krasa iedzīvotāju novecošanās.
Gadījumā, ja novirzīšanās no normas būs vidēja, Brisele izteiks valstij brīdinājumu. Tomēr, ja noskaidrosies, ka pārkāpumi var ietekmēt arī citas bloka valstis, tad valsti piespiedīs izstrādāt plānu to novēršanai, kā arī sniegs rekomendācijas, kuras saistītas ar nodokļu sfēru, darba algām un citiem veidiem, kādos valsts var ietekmēt makroekonomiku.
Nākamo divu mēnešu laikā šim plānam ir jābūt apstiprinātam, vai arī atgrieztam uz pārstrādi. Pēc tam, kad valsts izpildīs visus paredzētos pasākumus, tiks atcelta tās pārraudzība un, pilnībā novērošot nesabalansētību – noņemta.
Laikraksts atzīmē - ja valsts nepildīs ES prasības – viņai izrakstīs soda naudu 0,1% apmērā no iepriekšējā gada IKP. Soda naudu nāksies maksāt katru gadu līdz brīdim, kad pārkāpumi tiks novērsti. Iekasētās soda naudas tiks proporcionāli sadalītas ES valstu starpā. Tās valstis, kuras atrodas pārraudzībā – naudu nesaņems.
Tāpat parādušies ierosinājumi neaprobežoties tikai ar soda naudām. «Mums ir jāaktivizē visi politiskie instrumenti, kas ir ES rīcībā. Tāpēc mēs esam ierosinājuši tām valstīm, kuras pārkāpj budžeta disciplīnu, liegt iespēju saņemt ES budžeta līdzekļus – naudu no struktūrfondiem un izlīdzināšanas fonda. Pārkāpējvalsts saņems mazāk līdzekļu no fondiem jau nākamajā plānošanas semestrī, izmaksas var arī tikt pilnībā apturētas,» pavēstījusi ES Ekonomikas un monetāro lietu komisija.