Veselības nozares pārvaldes reforma bijusi nepieciešama un to veikt veselības ministram būtu pieticis politiskās drosmes arī bez krīzes diktētās nepieciešamības.
To Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina Veselības ministrs Ivars Eglītis. «Fakts ir, ka slimnīcu mums ir par daudz, tāpat kā gultu tajās. Reģionālās slimnīcas par pašvaldību līdzekļiem ir sapirkušās dārgas iekārtas, kas pienācīgi netiek noslogotas. Tāpat ir fakts, ka reformu rezultātā 3 slimnīcu vietā būs jāatstāj 1, ne tikai Starptautiskā Valūtas fonda prasību dēļ,» atzina I. Eglītis. Viņš sola, ka jau līdz šī gada 1. jūnijam esošās 16 200 slimnīcu gultas vietas tiks samazinātas par 1500 gultām, kas ir puse no Starptautiskā Valūtas fonda prasītā.
Iepriekš veselības ministrs norādījis, ka veselības nozares izdevumi varētu tikt samazināti tikai par 5% jeb 20 milj. Ls, kas ir sarkanā līnija. Taču pēc Dombrovska valdības prasītā, Veselības ministrijai tāpat kā citām ministrijā būs izdevumi jāsamazina par 20 vai pat 40%, kas attiecīgi nozīmē 86 vai 160 milj. Ls mazākus izdevumus. Pie 20% samazinājuma no darba būs jāatlaiž 300 Veselības ministrijas ierēdņi.
I. Eglītis norādīja, ka Veselības ministrija jau 31. martā bija izstrādājusi savas nozares reorganizācijas plānu, kurā īpaši nolemts mazināt dažādas uzraugošās struktūrvienības. Arī vairākām Veselības ministrijas pārziņā esošām aģentūrām naudu turpmāk būs jāpelna pašām, t.i. Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra, Sporta medicīnas valsts aģentūra un Zāļu valsts aģentūra tiks pārveidotas par kapitālsabiedrībām. Saeimas Komisijas deputāti atzīmēja, ka Zāļu valsts aģentūras statusa maiņa vien paredz valsts kompensācijās tās darbiniekiem izmaksāt 58 tūkst. Ls apmērā. Veselības ministrs gan atbildēja, ka kompensācijas esot tīri formālas un piešķirtas, jo to paredz darba likums, bet izmaksātas netiks, jo darbinieki savu darba vietu saglabā.
Nopietnas reformas skaršot Valsts Obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA), Veselības inspekcijas un Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) teritoriālās nodaļas, kas tiks apvienotas piecās nodaļās pēc «vienas pieturas aģentūras» principa. Šīs reformas vārdā darbu zaudēs 130 cilvēki Rīgā un 190 cilvēki teritorijās. «Izvērtējot šīs reformas jāatzīst, ka vēl arvien plaši pārklājas gan SVA, gan VOAVA, gan Veselības ministrijas funkcijas. Nereti šajās iestādēs ir pat atstātas nodaļas ar vienādiem nosaukumiem,» iebilda Saeimas deputāte, bijusī veselības ministre Ingrīda Circene.