Valdības lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā, visticamāk, bija pareizākais šajā situācijā, intervijā atzina atkritumu apsaimniekošanas koncerna SIA «Eco Baltia grupa» akcionārs un valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.
«Izveidojusies bezprecedenta situācija. Mūsuprāt, ņemot vērā to, ka atlikušas pāris dienas līdz 15.septembrim un potenciālos haosa un piesārņojuma riskus, vienīgais jēdzīgais risinājums ir turpināt esošos līgumus. Jā, daļa rīdzinieku varētu palikt bez pakalpojuma, taču to var atrisināt ātrāk, nekā visā Rīgā pāris dienās mainīt kārtību un sākt jaunu līgumu pārslēgšanu atbilstoši nevienam nezināmiem nosacījumiem,» sacīja Simanovičs.
Pēc viņa teiktā, atbildīgajiem lēmējiem līdz galam nav izpratnes par to, kā praksē tiek nodrošināts pakalpojums un cik daudz resursu un soļu tas prasa. «Sarunu procedūra visā Rīgā nozīmētu, ka tās rezultātā izvēlētie operatori kaut kur brauc, kaut ko, kam tiek klāt, vāc un pēc tam mēģina saprast, kam tas piederējis un kurš šo pakalpojumu apmaksās. Mēs šādu scenāriju noteikti nevaram atbalstīt,» teica «Eco Baltia grupas» vadītājs un uzsvēra, ka steidzami jārisina jautājums par iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kuriem pēc 15.septembra nebūs operatoru.
Viņš arī atzina, ka, visticamāk, valdības lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu bija pareizākais šajā situācijā. «Mērķis ir novērst atkritumu krīzi, lai izpildītu Konkurences padomes (KP) lēmumu atjaunot esošo situāciju un visu atkritumu radītāju līgumus vismaz līdz brīdim, kamēr nav zināms, ko lems tiesa. Manā skatījumā politiķiem būtu jānoliek malā politiskās ambīcijas un jārisina jautājums tā, lai izvairītos no atkritumu krīzes,» uzsvēra «Eco Baltia grupas» valdes priekšsēdētājs.
Simanovičs arī vēlreiz apliecināja «Eco Baltia vides» gatavību turpināt Rīgā strādāt kā līdz šim. «Jau uzreiz pēc KP lēmuma teicām, ka, kamēr tiek rasts cits ilgtermiņa risinājums, esam gatavi strādāt ar esošajiem līgumiem vai, ja notiks jauna sarunu procedūra, piedalīsimies arī tajā. Taču prioritātei jābūt nepieļaut vispārēju haosu. Taču diemžēl tieši uz to kopš KP lēmuma bijusi lielāka koncentrācija, nevis, lai maksimāli ātrāk, vienkāršāk un iedzīvotājiem nesāpīgākā veidā atrast efektīvu risinājumu, kas maksimāli samazina arī piesārņojumu riskus,» pauda uzņēmuma vadītājs.
Tāpat viņš informēja, ka gan Rīgas dome, gan SIA «Getliņi EKO» un «CREB Rīga» kopuzņēmums «Tīrīga» ir pārsūdzējuši tiesā KP lēmumu. «Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc šobrīd būtu absurdi sākt jaunas sarunu procedūras par visiem Rīgas atkritumu radītājiem pie nevienam neskaidriem nosacījumiem, kamēr tiesa nav šīs prasības izskatījusi un pieņēmusi lēmumu. Ja tiesa lems, ka KP lēmums ir prettiesisks, tad «Tīrīga» būs visas tiesības saskaņā ar koncesijas līgumu strādāt un pildīt ar klientiem noslēgtos līgumus, sniedzot atkritumu izvešanas pakalpojumus,» atzīmēja Simanovičs.
Vienlaikus kompānijas vadītājs uzsvēra, ka situācija Rīgā būs jārisina un jārod ilgtermiņa risinājumus, kas atbilst gan likumdošanai, gan reālajam Rīgas atkritumu apjomam, kad tagad masveidā nonāk poligonā, bet tikai 10% pārstrādē. Tāpat viņš pauda cerību, ka arī KP ar savu izmeklēšanu nekavēsies un to varēs pabeigt iespējami ātrāk, lai ir skaidrs, kā Rīgas domei tālāk organizēt Rīgā atkritumu apsaimniekošanu.
Jau ziņots, ka Ministru kabinets 11.septembrī atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iniciatīvu izsludināt ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.
Ar valdības rīkojumu Rīgas domei uzlikts par pienākumu vienoties ar tiem komersantiem, kas apliecinājuši gatavību nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, par pakalpojumu sniegšanas turpināšanu no 15.septembra, ievērojot visus tos administratīvos un finansiālos nosacījumus, balstoties uz kuriem jau patlaban ir noslēgti līgumi starp esošajiem komersantiem, pašvaldību un Rīgas atkritumu radītājiem, proti, Rīgas iedzīvotājiem un juridiskām personām.
Tāpat tiek uzdots līdz 13.septembrim izsludināt un noslēgt sarunu procedūru, lai nodrošinātu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu tajā Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas daļā, kurā, komersanti nav gatavi nodrošināt pakalpojumu sniegšanu pēc 14.septembra.
Tāpat ziņots, ka Rīgas pilsētas pašvaldība un SIA «Getliņi EKO» un «Getliņi EKO» ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis SIA «CREB Rīga», ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji - «Clean R» un «Eco Baltia vide».
Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus. Jūnija sākumā «Getliņi EKO» un «CREB Rīga» reģistrēja kopsabiedrību «Rīgas vides pakalpojumi», taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par «Tīrīga».
Savukārt KP, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un «Getliņi EKO». Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.