Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadītājs Mario Dragi patlaban saskaras ar deflācijas draudiem, turklāt ir palikušas ļoti maz iespējas, kā ar to cīnīties, raksta Bloomberg.
Patēriņa cenas eirozonā pieaug lēnākajā tempā pēdējo četru gadu laikā, turpinot būt ievērojami zem ECB noteiktā mērķa 2% līmenī. Patlaban ECB vadītājam ir izvēle samazināt bāzes procentu likmi, kas jau tā ir tuvu nullei, palielināt likviditāti tirgū, kas var cenas arī nepalielināt vai arī ignorēt pašas ECB noteikto cenu stabilitātes definīciju, norāda JPMorgan Chase&Co un BNP Paribas eksperti.
Inflācijas palēnināšanās var veicināt negatīvas spirāles veidošanos, kas pamatīgi bremzē eiro reģiona atveseļošanos. Kaut arī eirozonas ekonomika otrajā ceturksnī pārtrauca sešus ceturkšņus ilgušo recesiju, tajā aizvien ir rekordaugsts bezdarba līmenis un sarūk banku kreditēšanas apjomi.
«ECB ir kļuvusi neparasti toleranta pret zemu inflāciju,» saka JPMorgan eksperts Gregs Fuzesi. Viņš piebilst, ka refinansēšanas likmes samazināšana tuvākajā laikā ir vienkāršākā iespēja.
Eirozonas inflācija oktobrī ir sarukusi līdz 0,7%, kas ir zemākais līmenis kopš 2009. gada novembrim, un ir devītais mēnesis pēc kārtas, kad likme turas zem ECB noteiktajiem griestiem. Cenu pieaugums svārstās, reaģējot uz vārīgo ekonomikas atveseļošanos un eiro vērtības kāpumu, kas samazina importa cenu.
Pagaidām gan M. Dragi ir ieturējis diezgan neitrālu pozīciju saistībā ar deflācijas draudiem. Kaut arī ECB paredz, ka nākamgad inflācija sasniegs 1,3%, banka pagaidām nav signalizējusi, ka cenu kāpums ir pietiekami zems, lai samazinātu likmes. Tāpat ECB nav neko darījusi, lai ierobežotu pieaugošo eiro vērtību (pēc sliktajiem inflācijas datiem gan eiro vērtība šonedēļ saruka). Pagājušajā nedēļā eiro kurss pret dolāru sasniedza divu gadu augstāko līmeni.
Tiesa gan, daļa ekspertu uzskata, ka zema inflācija nav nekas slikts. «Zema inflācija pat var palīdzēt izaugsmei,» domā Commerzbank analītiķis Kristofs Veils. Viņš norāda, ka tādējādi kompānijas krīzes skartajās valstīs, piemēram, Grieķijā un Spānijā, var uzlabot savu konkurētspēju, sarūkot darbaspēka izmaksām.
M. Dragi gan ir izteicies dažādi saistībā ar patēriņa cenu izmaiņām. Jūnijā, kad gada laikā cenas auga par 1,6%, viņš sacīja, ka zema inflācija ne vienmēr ir slikti. «Ja inflācija ir zema, cilvēks var iegādāties vairāk preču,» viņš norādīja. Savukārt mēnesi vēlāk viņš uzsvēra, ka cenu stabilitāte nepieciešama abos virzienos, tādējādi norādot, ka pārāk zema inflācija zem ECB noteiktā mērķa ir tikpat bīstama kā mērķa pārsniegšana.