Starptautiskā Dabas aizsardzības organizāciju federācija Pasaules Dabas fonds izveidojusi sarakstu ar šā gada visapdraudētākajām dzīvnieku sugām.
Dažām no tām, kā, piemēram, Iravadi delfīniem un Kalnu gorillam, populācija mērāma vairākos simtos īpatņu, savukārt Javas degunradžu nebrīvē atlicis tikai četrdesmit.
Pie dzīvnieku izzušanas vainojamas ne tikai cilvēka saimnieciskās darbības sekas, bet arī nelegālā noziedzība. Tā, piemēram, nesen Honkongas varasiestādes aizturēja ziloņkaula un degunradžu ragu kravu 2,2 miljonu ASV dolāru vērtībā.
Pasaules Dabas fonds norāda, ka pasaulē apdraudētas ir arī daudzas citas sugas - sākot no Tasmānijas velna un beidzot ar Sniega leopardu. Uz izmiršanas robežas atrodas arī aptuveni 25 pērtiķu, lemuru un languru sugas.
#1/10
Sniega leopards (Panthera uncia). Aplēsts, ka brīvā dabā dzīvo no četriem līdz 6,5 tūkstošiem Sniega leopardu. Kritiski apdraudēta ir Sniega leoparda pasuga – Amūras leopards. Patlaban to uz zemeslodes atlicis mazāk nekā piecdesmit.
#2/10
Āzijas zilonis (Elephas maximus). Pasaules Dabas fonds aplēsis, ka uz zemeslodes atlikuši 41,4 līdz 52,3 tūkstoši Āzijas ziloņu. Tos apdraud mežu izciršana un industrializācija. Tāpat tie bieži kļūst par upuriem militāru konfliktu sekām.
#3/10
Ādainais jūras bruņurupucis (Dermochelys coriacea). Pasaulē atlikuši tikai daži desmiti tūkstošu šo dzīvnieku. Visvairāk tos apdraud dziļjūras zveja.
#4/10
Javas degunradzis (Rhinoceros sondaicus). Tiek uzskatīts, ka brīvā dabā ir atlikuši tikai 40 Javas degunradži. Patlaban tie sastopami tikai Indonēzijā, bet vēl pavisam nesen dzīvojuši arī Vjetnamā.
#5/10
Kalnu gorilla (Gorilla beringei beringei). Saskaņā ar Pasaules dabas fonda aplēsēm, pasaulē palikuši aptuveni 786 Kalnu gorillas, kas apdzīvo teritorijas uz Ugandas, Ruandas un Kongo Demokrātiskās republikas robežas.
#6/10
Dienvaustrumāzijas upēs dzīvojošo Iravadi delfīnu (Orcaella brevirostris) visvairāk apdraud iepīšanās zvejnieku tīklos, piesārņojums un cilvēku saimnieciskās aktivitātes.
#7/10
Sumatras orangutāns (Pongo abelii). Pasaulē atlikuši tikai 7,5 tūkstoši Sumatras orangutānu un Pasaules Dabas fonds tos uzskata par visapdraudētāko orangutānu sugu. Dzīvnieki apdzīvo teritorijas Sumatrā, Indonēzijā, un tos apdraud cilvēku saimnieciskā darbība.
#8/10
Tīģeris (Panthera tigris). Divdesmitā gadsimta sākumā zemeslodi apdzīvoja aptuveni 100 tūkstoši tīģeru, patlaban to skaits brīvā dabā ir ievērojami samazinājies. Saskaņā ar dažādiem aprēķiniem, patlaban ārpus zoodārziem dzīvo no 1,5 līdz 3,5 tūkstošiem tīģeru. Liels drauds tīģeriem ir to daļu izmantošana ķīniešu tradicionālajā medicīnā.
#9/10
Kalifornijas cūkdelfīns (Phocoena sinus) dzīvo tikai mazā izplatības areālā pie Kalifornijas štata krastiem. Patlaban pasaulē varētu būt palikuši tikai aptuveni 245 Kalifornijas cūkdelfīni. Visvairāk tos apdraud sapīšanās zvejas tīklos.
#10/10
Atlantijas zilo tunci (Thunnus thynnus) apdraud pārmērīgā komerciālā nozveja. Oktobrī kādā pētījumā tika atklāts, ka austrumu Atlantijas zilais tuncis tiek pārdots divas reizes vairāk, nekā to atļauj kvotas, tādējādi liecinot par nelegālās zvejas apmēriem. Tunču zveja ienes miljardiem dolāru lielu peļņu.