Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) apkopotie statistikas dati rāda, ka ēdināšanas pakalpojumu nozare jau desmit gadus strādā ar zaudējumiem un negatīvu pašu kapitālu. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem – pagājušajā gadā vien restorānu kopējais parāds valsts budžetā ir dubultojies un sasniedzis jau gandrīz 33 milj. eiro.
Tāpēc likumsakarīgi - virkne restorānu pērn ir apturējuši savu darbību, jo vairs nevēlas sponsorēt to pastāvēšanu. Arī pieci no deviņiem Latvijas Restorānu biedrības (LRB) valdes locekļiem ir slēguši savus restorānus. Un tas ir tikai nozares beigu sākums, liekot politiķiem uzdot eksistenciālu jautājumu - vai tiešām Latvijai nav nepieciešama nozare, kas veido 2% no valsts IKP un nodarbina 25 tūkst. cilvēkus, gada laikā nodokļos samaksājot vairāk nekā 110 milj. eiro?
Apzinoties Latvijas politikas tikumus un skaudro realitāti, ka «slīcēju glābšana ir pašu slīcēju rokās», LRB pirms vairāk nekā gada publiski atzina nozarē samilzušās problēmas un nāca klajā ar kompleksiem problēmas risinājumiem gan attiecībā uz nodokļiem, gan darbaspēka piesaisti un atalgojumu, gan administratīvā sloga mazināšanu. Visu aizvadīto gadu notika neskaitāmas dažādu darba grupu tikšanās gan ar VID, gan Ekonomikas ministrijas, Finanšu ministrijas, Rīgas domes u.c. atbildīgo institūciju amatpersonām. Pat tika parakstīts memorands un no visām partijām saņemta apņemšanās atbalstīt samazinātā PVN (12%) ieviešanu.
Vēl vairāk – LRB piesaistīja labākos Latvijas finanšu modelēšanas ekspertus un pati veica fiskāli neitrālu priekšlikumu un aprēķinu sagatavošanu. LRB piedāvājums paredz samazinātās PVN likmes ieviešanu kompensēt ar nozares apņemšanos pakāpeniski celt vidējo atalgojumu nozarē, par 10% palielinot vidējo darba stundu skaitu un minimālo stundu likmi līdz 3,50 EUR/h. Samazinātās PVN likmes piemērošana ļautu sabalansēt restorānu nozares ekonomisko situāciju un palīdzētu nozarei izkļūt no pelēkās zonas. Vienlaikus atalgojuma pieaugums ne tikai risinātu darba spēka trūkumu nozarē, bet dotu papildu ieņēmumus nodokļu veidā.
Ja valsts izpratīs nozares problēmas un jaunā valdība un Saeima nevilcināsies ar lēmuma pieņemšanu - restorānu īpašnieki varēs vairāk laika veltīt restorānu attīstībai (nevis izdzīvošanai), un tas sekmēs apgrozījuma pieaugumu un lielākus PVN ieņēmumus budžetam. Vēl vairāk - nozare jau tuvākajos gados varētu strādāt “baltajā zonā” un Latvijai nebūtu jāzaudē viena no mūsu valsts tūrisma vizītkartēm.
Bet pats galvenais – mūsu pašu cilvēkiem joprojām būs pieejams kvalitatīvs un svaigi gatavots ēdiens, nevis tikai ātrās uzkodas un gatavs līdzņemšanai, pusfabrikāti un konservi ar “universālo garšvielu” nātrija glutamātu. Un, iespējams, kopīgi mēs pat atrisināsim kādu Latvijas veselības nozares problēmu, piemēram, cilvēku ar liekā svara un to izraisīto slimību pieaugumu, kas katru gadu valstij izmaksā miljoniem eiro.