Ja netiks nodrošināta atlaide lielajiem elektroenerģijas patērētājiem Latvijā, tad Latvija piedzīvos galveno valstī esošo ražošanas uzņēmumu likvidāciju, atklātā vēstulē valdībai pauž Latvijas Būvmateriālu ražotāju asociācija.
Apdraudēta pirmkārt būtu a/s Liepājas metalurgs, kas šobrīd atrodas ļoti sarežģītos ekonomiskos apstākļos, līdzīgi kā visa metālrūpniecības nozare Eiropas Savienībā, ko daļēji ietekmē augstās elektroenerģijas cenas šim uzņēmumam, norādīts vēstulē.
Gaidāmais straujais elektroenerģijas cenu kāpums samazinās ražīgumu Latvijas lielajā rūpniecībā un var negatīvi ietekmēt tās finansiālo dzīvotspēju un konkurētspēju ne tikai Eiropas līmenī, bet arī salīdzinot ar globāliem konkurentiem. «Šis pārsteidzošs fakts ir uzskatāms par nenormālu, redzot nozīmīgus ieguldījumus, kas veikti Latvijas vadošajā rūpniecībā un milzīgas pūles, lai palielinātu tās ražīgumu un konkurētspēju (piemēram, nesenās ap 100 miljonu eiro lielās a/s Liepājas metalurgs investīcijas modernajā ražošanas tehnoloģijā). Prognozējamais elektroenerģijas cenu kāpums var sagraut visus ražīguma uzlabojumus Latvijas rūpniecībā, kas tika veikti pēdējos gados ar mērķi pārvarēt globālās ekonomiskās krīzes sekas,» norāda asociācija.
Tas faktiski nozīmē to, ka Latvijas tirdzniecības bilance var būtiski samazināties (a/s Liepājas metalurgs vien nodrošina ap 10% no gada eksporta), kam sekos nozīmīga valsts makroekonomiskā stāvokļa pasliktināšanās.
A/s Liepājas metalurgs, a/s Latvijas Finieris, a/s Valmieras stikla šķiedra un SIA Cemex gada apgrozījums kopā ir 584.4 miljoni latu (2012), 90% no kura ir eksports. Šie uzņēmumi nodrošina teju 6200 darba vietas un ir samaksājušas nodokļus 23.3 miljonu latu apmērā. Tie patērē ap 11% no esošā elektroenerģijas pieprasījuma Latvijā.
«Nevar pārspīlēt arī sociālo ietekmi, ko izraisīs šo kompāniju finansiālās dzīvotspējas pasliktināšanās, it sevišķi ņemot vērā iespējamo likvidāciju, kurai potenciāli sekos lieli sabiedriski nemieri,» brīdina ražotāji.
Tāpat šī situācija būtiski ietekmē a/s Latvenergo. Būtisks vietējais elektroenerģijas pieprasījuma samazinājums nozīmē ieņēmumu zaudēšanu; būtiski samazināsies paredzētā naudas plūsma, kas prognozēta finanšu modeļos un biznesa plānos, ko Latvenergo ir uzrādījusi kreditoriem. Šāda situācija var novest pie a/s Latvenergo kredīta reitinga samazinājuma un palielināt tās kredītu izmaksas, ietekmējot maksājumus valsts budžetā, teikts vēstulē.
Būvmateriālu ražotāju asociācija (BRA) pieprasa, lai, cik ātri vien iespējams, ieviestu OIK atlaides lielajiem elektroenerģijas patērētājiem Latvijā.
Vēstule tapusi pēc Ministru kabineta protokollēmuma projekta saņemšanas, ko paredzēts parakstīt 18.decembrī, kā arī izskatot Ekonomikas ministrijas ziņojuma projektu Ministru kabinetam, kas ir izstrādāts, lai pamatotu šo protokolu. BRA konstatējusi ziņojumā vairākas nepilnības un uzaicinājusi pasaules ranga enerģētikas konsultantu (KPMG), lai skaidri un objektīvi izanalizētu situāciju.
Pirmkārt, norāda BRA, ziņojumā nav aprakstīta ietekme uz lielo elektroenerģijas patērētāju bruto pievienoto vērtību (BPV), ražīguma un rentabilitātes zudumiem. Līdz ar to, lēmuma pieņēmēji, iespējams, nevarēs objektīvi spriest par elektroenerģijas tīkla un vides maksājumu (OIK) ietekmi uz Latvijas lielo rūpniecību.
Šāda analīze ir pieejama KPMG ziņojumā, kas iesniegts Ekonomikas ministrijai.
Galvenie KPMG pētījuma rezultāti liecina, ka OIK ir liela ietekme uz mērķa kompāniju rentabilitāti un ražīgumu. Tāpēc KPMG iesaka izmantot Eiropā plaši lietotu atjaunojamās enerģijas uzcenojuma atlaidi lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, konkrēti iesakot Austrijas modeli, ko salīdzinoši viegli ieviest Latvijā, vienlaikus nodrošinot ievērojamus atvieglojumus lielajiem patērētājiem un neietekmējot mājsaimniecības. Austrijas modelis, ja tas tiks piemērots Latvijā, iespējams, tiks apstiprināts Eiropas Komisijā.