Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadītājs Mario Dragi, cīnoties ar deflācijas draudiem eirozonā, varētu sastapties ar ieņēmumu nevienlīdzības problēmu, raksta Bloomberg.
Patlaban, kad procentu likmes ir tuvu nullei, ECB īstenos aktīvu iepirkšanas programmu, lai paaugstinātu inflāciju līdz bankas noteiktajam mērķim. Taču, jo tuvāk viņš tuvojas programmas īstenošanai, kuru jau veikusi ASV Federālo Rezervju sistēma, Anglijas Banka un Japānas Banka, jo vairāk viņš riskē padarīt bagātākos vēl bagātākus, norāda vairāki ekonomisti.
ASV aug starpība starp bagātāko un nabadzīgāko cilvēku ieņēmumiem. Kaut arī monetāro institūciju pārstācji saka, ka obligāciju iepirkumi tiek veikti, lai stabilizētu ekonomikas situāciju un balstītu atveseļošanos, ekonomisti un citi eksperti aizvien biežāk uzdod jautājumu, vai viens no šādas politikas blakusefektiem nav lielāka ienākumu plaisa.
«Jo vairāk tiek izmantoti šie neparastie, ārkārtas monetārie instrumenti, jo lielāka ir iespēja, ka radīsies neprognozējamas sekas, no kurām viena ir ieņēmumu nevienlīdzība,» saka bijušais Starptautiskās Norēķinu bankas monetārās un ekonomikas nodaļas vadītājs Viljams Vaits.
Patlaban eirozonā bezdarba līmenis ir 11,5%, un Eiropas iedzīvotāji, kuriem nav aktīvu, kurus atbalsta ECB darbības, varētu justies atstāti novārtā. Anglijas Banka ir aplēsusi, ka 325 miljardu mārciņu vērtā aktīvu iepirkšanas programma ir palielinājusi Lielbritānijas mājsaimniecību bagātību par vairāk nekā 600 miljardiem mārciņu. Tas ir aptuveni vienāds ar papildus 10 tūkstošiem mārciņu katrai personai, ja finansējums tiktu sadalīts vienlīdzīgi visiem iedzīvotājiem. Tomēr tā nav, un, kā liecina centrālās bankas aprēķini, 5% Lielbritānijas mājsaimniecību pieder aptuveni 40% akciju, obligāciju, nekustamā īpašuma un citi ieguldījumi.
Wells Fargo Securities galvenais ekonomists Džons Silvia norāda, ka Eiropā varētu notikt tāpat kā iepriekš ASV – mājokļu cenas pieaugs un finanšu aktīvu novērtējumi palielināsies, līdz ar to cilvēkiem, kuriem tie pieder, ieņēmumi augs.