Ar "ZenBook Duo" klēpjdatoru "Asus" padara divu ekrānu ierīces pieejamākas plašākam lietotāju lokam.
Nebija pagājis pat pusgads kopš "Asus" izrādīja intriģējošo divu ekrānu klēpjdatoru "ZenBook Pro Duo", kad pa tā iemīto taciņu pie patērētājiem devās "vieglākā" versija "ZenBook Duo". Tas bija sagaidāms un loģisks solis, jo aptuveni 3000 eiro cenas dēļ sākotnējais modelis ir pa kabatai vien nelielam pircēju lokam. "Duo" reti izmantoto divu ekrānu risinājumu padara pieejamu vairāk lietotājiem, nelaupot īpaši daudz no oriģinālās ieceres.
Dizains
(Raksta autora vērtējums: 7 punkti no 10)
"ZenBook Pro Duo" aptaustījušajiem "Duo" vairs neizsauks tādu sajūsmu, kā "pirmatklājējiem". Abi ir ļoti līdzīgi, tomēr šādas tādas atšķirības "lec acīs". Pirmā no tām ir izmērs. "Duo" ir kompaktāks un vieglāks. Ja "Pro" modelim galvenais ekrāns ir 15 collas un sekundārais 14, tad "mazākais brālis" apveltīts ar 14 collu galveno un 12,6 collu sekundāro ekrānu virs tastatūras. Tas arī ir vienīgais skārienjutīgais šajā modelī.
Tomēr "Duo" nekādi nevar uzskatīt par plānu un vieglu klēpjdatoru. Pašu "Asus" arsenālā ir pārnēsāšanai un lietošanai transportā vai kafejnīcā daudz parocīgāki modeļi. Šis tomēr ir gandrīz divus centimetrus biezs un sver pusotru kilogramu.
Jau lielajā modelī lietderīgi bija izmantots teju katrs korpusa centimetrs, un mazākajā kompaktums ir vēl uzkrītošāks. Varētu pat teikt, ka taivānieši ir mazliet pārcentušies, gribēdami ietilpināt nelielajā laukumā pārāk daudz. Tā rezultātā pamatne izskatās kā pasažieru pieblīvēta trolejbusa salons - klaviatūras taustiņi nosēj laukumu līdz pašām sānu malām, skārienpaliktnis ir sīciņš un iespiests labajā stūrī. Rodas iespaids, ka pogas to vienkārši grib izstumt no sava vidus un iegūt vairāk vietas.
Šāda saspiestība diemžēl negatīvi iespaido strādāšanu. Pašas apgaismojamās pogas ir gana lielas, taču novietotas tuvu viena otrai, tādēļ pārrakstīšanās risks ir gana augsts. Arī skārienpaliktnis ir par mazu, un pie tā atrašanās vietas nebūs viegli pierast visiem tiem, kuri lieto vadības laukumu zem tastatūras. Par kreiļiem vispār nerunāsim.
Viena no "Asus" "firmas zīmēm" – "ErgoLift" eņģe - šajā modelī kļuvusi vēl izteiktāka. Tā paceļ pamatni pat 5,5 grādu slīpumā, vienīgi šaubīgi izskatās tas, ka šādā stāvoklī ierīce balstās uz divām mazītiņām "ķepiņām" šaurā ekrāna apmalē. Tā kā abi saskares punkti ir izvirzīti milimetru uz āru, ērtai strādāšanai būs vajadzīga gluda virsma. Toties kājiņas pasargā ekrāna apmali no noskrāpēšanās. Kopumā par ierīces izturību nav jāuztraucas, jo tā atbilst militārā standarta 810 prasībām.
Lietošanas ērtums
(Raksta autora vērtējums: 7 punkti no 10)
"ZenBook Duo" būtiskākie plusi ir gan divi ekrāni, gan komplektā iekļautais "Pen" irbulis. Primārais 14 collu LED panelis ir košs, ar 1920x1080 pikseļu jeb Full HD izšķirtspēju un šauro apmaļu dēļ aizņem 90% no vāka laukuma. Tas spēj simtprocentīgi attēlot visu krāsu spektru, tādēļ ir īpaši noderīgs fotogrāfiju apstrādātājiem un citiem ar vizuālu saturu strādājošajiem.
Vienīgais mīnuss, ka galvenais ekrāns nav skārienjutīgs. Ja rediģēšanā nepieciešams pieskāriens ar "Pen" irbuli, tas jāveic uz mazākā jeb "ScreenPad Plus" ekrāna. Tas ir uz pusi šaurāks un mazliet tumšāks. Lai arī izšķirtspēja ir faktiski identiska, šajā matētajā logā attēls vairs neizskatās tik krāšņs kā galvenajā un pat burti šķiet neasāki, izplūduši. Šaurības dēļ var nepietikt vietas arī apjomīgāku skiču zīmēšanai, taču komandu došanai dažādās lietotnēs, īsceļu uzstādīšanai un rakstīšanai rokrakstā ar irbuli, liekot ierīcei pārvērst tekstu datorrakstā, tas ir tieši laikā.
Sekundāro 12,6 collu ekrānu var izmantot arī kā galvenā ekrāna pagarinājumu vai atsevišķu monitoru, katrā skatoties citādu saturu. Kaut divas filmas vienlaikus. Tajā var viegli "ievilkt" programmu logus no galvenā displeja un aiznest atpakaļ. Tas noteikti atvieglo darbu tiem, kuri raduši strādāt ar vairākām programmām vienlaikus. Vien jāatrod pašam ērtāko veidu, kā pielietot abus ekrānus.
Tā kā "Pen" irbulis ir iekļauts komplektā, tam prasās ērta glabāšanas vieta. Diemžēl korpusā vai pie tā tāda nav atrasta, un pat rakstāmajā iestrādātajam magnētam īsti nav, kur pieķerties pie datora.
Veiktspēja
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Veiktspējas ziņā "Asus" nav mēģinājis apdalīt "ZenBook Duo". Izmēģinājuma modelis ir aprīkots ar 10. paaudzes "Intel Core i5" procesoru, 16 GB operatīvo atmiņu un 1TB datu krātuvi. Tas arī var padižoties ar "Windows 10 Pro" operētājsistēmu un 2GB "Nvidia GeForce MX250" grafisko karti, kas ir īpaši piemērota foto un video rediģēšanas programmām. Jaudīgākā modifikācijā pieejams i7 procesors, tomēr arī šis darbojas labi. Logu pārvilkšana no viena ekrāna uz otru notiek bez aizķeršanās, atmošanās no miega režīma aizņem pāris sekundes, arī programmu atvēršana lielākoties ir ātra.
Video un foto apstrādē dators diezgan viegli tiek galā ar mazākiem objektiem, taču manāmi piekūst, kad sastopas ar lielākiem projektiem, kuru apstrādei vajag daudz jaudas. Šādos apstākļos ierīcei piemīt tendence krietni uzsilt, lai arī pamatne ir pacelta pirksta biezumā virs galda un gaisa plūsmai vietas pietiek.
Apzināti "apkraujot" ierīci ar 7-10 atvērtām programmām un pamīšus katrā veicot kādu darbību, datoru izdevās ne vien nokausēt, bet arī "uzkārt". Tomēr normālā darba dienā ar šādu slodzi saskaras pavisam nedaudzu profesiju pārstāvju datori, tādēļ šie speciālisti lieto atbilstošas ierīces.
Tā kā datora korpuss ir gana biezs, tajā rasta vieta svarīgākajām pieslēgvietām. Vienā malā ir MicroSD karšu lasītājs, 3,5 mm austiņu pieslēgvieta, un USB 3.1, bet otrā – lādētāja ligzda, HDMI, 2.paaudzes USB 3.1 un USB-C 3.1. No visa klāsta pretenzijas varētu būt tikai pret lielā atmiņu karšu lasītāja ignorēšanu. Ja reiz dators ir īpaši pielāgots foto rediģēšanai, tad inženieriem vajadzēja zināt, ka lielā daļā fotokameru bildes joprojām tiek glabātas SD vai līdzīga formāta kartēs.
Akumulatora darbība
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Ja "Duo" ekrāns, procesors un grafiskā karte ir vājāki nekā "Pro Duo", tad akumulatora darbības laika ziņā lētākais modelis ir pārāks. Tam ir gandrīz tikpat ietilpīgs 70Wh četru šūnu litija polimēru akumulators, taču mazāka enerģijas patēriņa dēļ dators ar vienu uzlādi darbojas vidēji 5-6 stundas. Deaktivizējot "ScreenPad Plus", samazinot galvenā ekrāna spilgtumu un izmantojot ierīci tādam neprasīgam uzdevumam kā teksta rakstīšana, darbības laiks pieaug līdz 7-8 stundām. Uz plāno klēpjdatoru fona tas nav iespaidīgi, tomēr gana labi, lai ierīci bez bažām lietotu mobila dzīvesveida piekritēji. Tiem par prieku arī uzlādes kabelis ir kompakts, lai arī sastāv no divām daļām.
Gala vērtējums
(Raksta autora vērtējums: 7,5 punkti no 10)
Laižot pārdošanā "ZenBook Duo", "Asus" ir radījis iespēju iepazīt divu ekrānu risinājumu krietni plašākam lietotāju lokam. Tas joprojām pieskaitāms dārgiem produktiem, tomēr ir pieejamāks vidusmēra pircējam.
Datora stiprās puses ir izturīgs korpuss, kvalitatīvs ekrāns, "ScreenPad Plus" un komplektā iekļautais "Pen" irbulis, bet pie mīnusiem var pieskaitīt tastatūras un skārienpaliktņa saspiestību.
Cena ap 1450 eiro
Vērtējums
"Asus ZenBook Duo UX481F"
Plusi
Izturīgs, kompakts korpuss
Divi ekrāni
Komplektā iekļauts "Pen" irbulis
Mīnusi
Saspiesta, neparocīga tastatūra
Skārienjutīgs tikai sekundārais ekrāns
Pie lielākas slodzes jūtami uzkarst
Tehniskie parametri
Izmērs: 323 x 223 x 199 mm
Svars: 1.5 kg
Procesors: četru kodolu Intel Core i5-10210UH, 1.6 GHz
Atmiņa: 1TB
RAM: 16 GB 2133 MHz LPDDR3
Videokarte: NVIDIA GeForce MX250 (2GB GDDR5 VRAM)
Operētājsistēma: Windows 10 Pro
Ekrāns:
Primārais - 14 collu LED Full HD (1920 x 1080) 16:9,
Sekundārais – 12,6 collu ScreenPad Plus (1920 x 515) skārienekrāns
Pieslēgvietas: 1x USB 3.1 Gen2 Type-A, 1x USB 3.1 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 1x HDMI, 1x 3.5 mm audio, 1x MicroSD, 1x DC-in.
Akumulators: 70 Wh