"Asus ZenBook Pro Duo" sniedz iespēju vienlaikus darīt vairāk, kaut katrā ekrānā skatīties citu filmu.
Klēpjdatoru nozares attīstībā var vilkt zināmas paralēles ar viedtelefoniem. Pēc agrīniem eksperimentiem agrāk vai vēlāk lielākie ražotāji nonāca pie līdzīgiem modeļiem un turpināja tos atražot, iekļaujot pa nelielam uzlabojumam. No lietotāja skatupunkta tas nemaz nav slikti, jo, nomainot ierīci, produktīvu darbu var turpināt bez īpašas pierašanas. Tomēr kādu īstu inovāciju ik pa laikam prasās gan. Ar aizraujošiem jaunumiem pērnā gada nogalē pie patērētājiem devās "Asus", prezentējot ļoti neparastu klēpjdatoru ar veseliem diviem ekrāniem – "ZenBook Pro Duo".
Dizains
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Klēpjdatoru ražotāji jau agrāk pamanījušies iestrādāt nelielus ekrānus pamatnes daļā. "Apple MacBook" ir "Touch Bar" skārienekrāna josla, tas pats "Asus" pirms pāris gadiem displeju iestrādāja skārienpaliktnī. Taču "ZenBook Pro Duo" ir pirmais, kurā sekundārais OLED ekrāns ir gandrīz tikpat liels kā tastatūra un to var pārtaisīt par primārā ekrāna «pagarinājumu». Proti, dokumentu var atvērt pa abiem ekrāniem – 15 collu galveno un 14 collu palīgdispleju – un skatīt krietni lielākā izmērā. Protams, ar pārrāvumu ekrānu savienojuma vietā.
Aizvērtā veidā alumīnija korpusa dators īpaši neatšķiras no parasta 15 collu klēpjdatora. 2,4 centimetrus biezs, divarpus kilogramus smags, aprīkots ar "Asus" raksturīgo "ErgoLift" eņģi, kas līdz ar vāka atvēršanu paceļ korpusa pamatni dažu grādu slīpumā. Tā rezultātā ir gan vieglāk rakstīt, gan uzlabojas ventilācija zem ierīces.
Interesants papildinājums ir komplektā iekļautais slīpais plaukstu atbalsta paliktnis. Tas patiks daudzrakstītājiem, jo sniedz rokām ērtu atbalsta vietu. Turklāt tajā iestrādāts caurspīdīgs stikls, kas lauž un spīdina uz augšu korpusa izstaroto, par akumulatora uzlādes līmeni informējošo gaismas signālu.
Paliktnis būtībā ir nepieciešams, jo "ZenBook Pro Duo" klaviatūra ir «nodzīta» līdz pašai pamatnes apakšmalai. Līdz ar to zem pogām nav atbalsta vietas plaukstām un korpusa kante spiežas delnās. Konstrukcijas īpatnību dēļ ierastais skārienpaliktnis no vidus pārcelts uz labo malu, un pierašana pie šāda izkārtojuma prasa laiku. Tiesa, daļu funkciju var pārņemt abi lielākie skārienekrāni.
8 centimetrus garā paliktņa izmantošanai ir arī tumšā puse, jo tas pagarina jau tā prāvo korpusu un kopumā tas uz virsmas aizņem 33 x 35 centimetrus plašu laukumu. Nav gluži kompakta ierīce, kurā žigli paveikt kādu darbu automašīnas sēdeklī vai parkā uz soliņa. Turklāt paliktnis nestiprinās pie korpusa un šļūkā pa galdu.
Arī svars pie ultraplānajiem datoriem pieradušajiem šķitīs pamatīgs. Pat lādētājs ir milzīgs un pārnēsāšanai neērts, atšķirībā no plāno "ZenBook" komplektā iekļautajiem.
Lietošanas ērtums
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Skaidrs, ka šajā datorā uzmanība grozās ap abiem ekrāniem. Un ne velti. Tie kopīgiem spēkiem patiešām spēj sniegt nebijušu lietošanas pieredzi. Sākot ar vairāku logu izkārtošanu pa abiem ekrāniem, dažādu programmu lietošanu vienlaikus, navigēšanu pa īsceļiem un visādi citādi īstenojot fantāzijas par produktīvu darbu un izklaidi. "ScreenPad Plus" displejā arī var rakstīt ar "Asus Pen" digitālo irbuli, kas ar 1024 pieskāriena stipruma līmeņiem veido dažāda biezuma līnijas. To var darīt arī ar pirkstu. Dators, starp citu, cenšas atpazīt rokrakstu un piedāvā burtus pārvērst datorrakstā un tas arī tīri labi padodas, kamēr vien netiek lietotas latviešu diakritiskās zīmes.
Būtiski, ka ir iespēja abus ekrānus lietot kā vienu veselu. Kursors netraucēti ceļo no viena uz otru, pārlūkprogrammu vai teksta redaktoru var izstiept pa abiem un iegūt lielu, teju kvadrāta formas darba laukumu. Lai arī "ScreenPad Plus" skaitās 14 collu ekrāns, patiesībā tas ir tikai 10 centimetrus garš un 34 centimetrus plats. Tātad pamatīgi horizontāli izstiepts.
Toties abi apveltīti ar iespaidīgu 4K izšķirtspēju. Lielajā attēlu veido 3840x2160 pikseļi, bet mazajā – 3840x1100. Redzamākā atšķirība ir košumā. Primārais ir spilgts, krāšņs un bez grūtībām tiek galā ar pavasarīgu saules staru atstarošanos. Sekundārais ir tumšāks, matēts un acīmredzot tomēr paredzēts kā palīgs. Tajā var atskaņot kaut 4K video, tomēr tumšuma dēļ materiāls neizskatīsies tik pasakains, kā lielajā ekrānā. Toties ir iespēja vienlaikus, teiksim, vienlaikus rakstīt un skatīties video vai pat skatīties divas dažādas filmas reizē.
Interesanta papildiespēja piešķirta ari mazajam skārienpaliktnim labajā apakšējā stūrī. To var izmantot gan tradicionālā veidā kursora vadīšanai, gan arī kā digitālu ciparnīcu. Lai to izdarītu, sekundi jāpatur pirkstu uz ikonas paliktņa labējā augšējā stūrī. Tomēr jābrīdina, ka otrajā režīmā paliktnis kļūst ļoti jutīgs un mēģinājumus pārvietot kursoru nereti iztulko kā ciparu rakstīšanu. Tādēļ nebrīnieties, ja dokumentos ik pa laikam «ielēks» nezināmas izcelsmes skaitļi.
Veiktspēja
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Ja nosaukumā ir vārds Pro, tas jau daudz ko pasaka priekšā par datora prioritātēm. "ZenBook Pro Duo" pārstāv tā dēvēto performance atzaru, kurā uzsvars likts uz veiktspēju. Te ir viss, ko vidēji prasīgs lietotājs varētu vēlēties – 9.paaudzes I"ntel Core i7" procesors, 16 GB operatīvā atmiņa un 512 GB ātrā SSD datu krātuve. Un visam pa virsu "Nvidia GeForce RTX2060" grafiskā karte. Datorspēļu cienītāji var sajūsmā plaukšķināt rokas, jo šādas komplektācijas dators tiks galā ar lielāko daļu pieejamo spēļu un arī populārām grafiskajām programmām. Protams, vienmēr var atrast kaut ko, kam būs vajadzīgs vēl spēcīgāks dators, piemēram, specefektu veidošana filmām. Tomēr vidusmēra lietotājam ar "ZenBook Pro Duo" vajadzētu pietikt.
Patīkami, ka šim datoram nepiemīt specializētajām spēļu ierīcēm tipiskā rūkšana un karšana. "ZenBook Pro Duo" pat intensīvā darbā saglabā aristokrātiskas manieres un skaļi neelš. Karstums lielākoties veidojas pie gaisa izplūdes atverēm, nevis korpusa virspusē.
Akumulatora darbība
(Raksta autora vērtējums: 6 punkti no 10)
Daba mīl līdzsvaru, arī datoros. Ņemot vērā, ka "ZenBook Pro Duo" aprīkots ar diviem 4K izšķirtspējas ekrāniem un jaudīgu procesoru, būtu muļķīgi cerēt uz ilgu darbības laiku. Izmēģinājuma nedēļās bažas pilnībā apstiprinājās. Normālā darbadienas režīmā, aktīvi izmantojot abu ekrānu piedāvātās iespējas ierīce ar vienu uzlādi darbojās aptuveni piecas stundas.
Vakaros straumējot video vai bērniem niekojoties "Roblox" fantāziju pasaulē, akumulatora darbības laiks saruka līdz aptuveni 4-4,5 stundām.
Ja ar šo datoru nepieciešams izdzīvot pēc iespējas ilgāk, var izslēgt sekundāro ekrānu, samazināt spilgtumu galvenajā un atvērt tikai vajadzīgās programmas. "Asus" apgalvo, ka taupīgā režīmā varot «izvilkt» pat septiņarpus stundas. Tātad pat ne pilnu darba dienu. Un bez funkcijām, par ko samaksāta barga nauda.
Gala vērtējums
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Inovatīvais "Asus ZenBook Pro Duo" ir patīkams atgādinājums, ka klēpjdatoru ražotāji nav pilnībā atmetuši ar roku radikālu uzlabojumu meklējumiem. Divi ekrāni patiesi sniedz vairāk iespēju kā darbā, tā izklaidē. Cilvēkiem, kuri prot tās izmantot, "ZenBook Pro Duo" būs lielisks instruments produktivitātes vairošanai. Jo īpaši tad, kad programmu izstrādātāji pielāgos savus lolojumus diviem ekrāniem.
Pārējie diez vai spēs novērtēt priekšrocības un diez vai viņu rokās šis dators maz nonāks. Tā cena ir pietiekami augsta, lai atsijātu nejaušus pircējus.
Cena ap 3000 eiro
Vērtējums
"Asus ZenBook Pro Duo UX581G"
Plusi
Divi kvalitatīvi ekrāni
Iespaidīga jauda
Izturīgs, militārajam standartam atbilstošs korpuss
Mīnusi
Ar paliktni aizņem daudz vietas uz galda
Kopā ar lādētāju sver tuvu pie 3,5 kilogramiem
Īss baterijas darbības laiks
Tehniskie parametri
Izmērs: 359 x 246 x 24 mm
Svars: 2.5 kg
Procesors: sešu kodolu Intel Core i7-9750H, 2.6 GHz
Atmiņa: 512 GB
RAM: 16 GB 2666 MHz DDR4
Videokarte: NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6 VRAM)
Operētājsistēma: Windows 10
Ekrāns:
Primārais - 15.6 collu OLED 4K (3840 x 2160) 16:9 skārienekrāns,
Sekundārais - 14 collu 4K ScreenPad Plus (3840 x 1100) 32:9 skārienekrāns
Pieslēgvietas: 2x USB 3.1 Gen2 Type-A, 1x USB 3.1 Gen 2 Type-C ar Thunderbolt, 1x HDMI, 1x 3.5 mm audio
Akumulators: 71 Whr