Otrdien, 3.martā, norisināsies konference Ekonomiski un sociāla pamatota alkohola pieejamības ierobežošanas politika veselīgai sabiedrībai, kurā plānots diskutēt arī par alkohola akcīzes nodokļa paaugstināšanu.
«Latvija nav pirmā valsts pasaulē, kur secināts, ka alkohols atstāj ilgtermiņa pēdas sabiedrības veselībā, tas ir salīdzinoši biežs invaliditātes un nāves cēlonis un alkoholisma seku novēršana palielina valsts sociālās izmaksas uz citu nodokļu maksātāju rēķina. Galvenais šīs konferences mērķis ir izzināt citu valstu praksi alkohola patēriņa mazināšanā, izprast dažādu pasākumu sociālo un ekonomisko ietekmi, lai mēs varētu izstrādāt efektīvu ilggadēju alkohola akcīzes nodokļa izmaiņu politiku,» pastāstīja ieceres iniciators, Saeimas deputāts Imants Parādnieks (NA).
Konferencē ekonomiskos un sociālos ieguvumus, paaugstinot alkohola akcīzes nodokli, skaidros viens no vadošajiem alkohola politikas ekspertiem Eiropā - Dr.Jirgens Rēms. Tā kā Igaunija jau kopš 2012.gada ir sākusi īstenot ilggadēju alkohola akcīzes nodokļa paaugstināšanas programmu, par to pieredzē dalīsies Igaunijas Ekonomisko pētījumu institūta pārstāve Marje Josinga.
«Kā liecina pasaules prakse, tad viens no efektīvākajiem alkohola pieejamības mazināšanas instrumentiem ir valsts rokās, proti, iespēja regulēt akcīzes nodokli un alkohola izplatīšanu. Šādi tiek uzlabota sabiedrības veselība, mazināta mirstība un pozitīvi tiek ietekmēts valsts budžets – pieaug ieņēmumi un mazinās tēriņi par veselības un sociālo aprūpi, sociālo palīdzību utt.,» uzsvēra I.Parādnieks.
I.Parādnieks uzskata, ka paaugstinot alkohola akcīzes nodokli, ieguvēji būs tieši sociāli apdraudētās iedzīvotāju grupas, jo tad valsts varēs novirzīt līdzekļus to atbalstam – bērnu brīvpusdienām, veselībai utt.