Banku pārstrukturizācija prasa apgūt internetu un tirgotājiem aktivizēt naudas izņemšanu, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Šodien turpinās Saeimas Budžeta komisijas, pašvaldības un banku pārstāvju pārrunas par finanšu pakalpojumu pieejamību laukos. Valdība grib izveidot minimālo finanšu pakalpojumu grozu un spiež komercbankas saglabāt pakalpojumu, tostarp filiāļu klāstu. Bankas, veicot pakalpojumu pārstrukturizāciju, samazina filiāles, palielina bankomātu skaitu un, lai ar klientiem tiktos klātienē, dodas izbraukuma sesijās.
Banku speciālisti apgalvo, ka praktiski visi finanšu darījumi, atskaitot skaidras naudas izņemšanu un iemaksu un bankas konta pirmreizēju atvēršanu, ir veicami internetā vai ar telefona palīdzību. Klienti tiek aicināti un mācīti apgūt e-iespējas, tostarp izmantot e-parakstu un aktivizēt eID, ar ko iespējams attālināti saņemt arī bankas kredītu. Savukārt lauku iedzīvotāji, kuri ar autobusu uz attīstības centriem var nokļūt reizi divās dienās, norāda uz vājo interneta signālu, kurš mēdz arī pazust pavisam. Šo cilvēku mazās skolas un slimnīcas jau ir reformētas, un viņi ar bažām noskatās, kā no laukiem aiziet arī bankas.
«Problēma ir skaidras naudas pieejamībā. Algas skolotājiem, pašvaldību darbiniekiem un citiem tiek pārskaitītas uz bankas kontu, bet tīri fiziski cilvēks šai naudai klāt netiek, un nav jau tā, ka visur var norēķināties ar karti. Mazie veikaliņi, autoveikali, skolēnu pusdienas, bērnu pulciņi, autobusi – tur visur vajag skaidru naudu,» uzskata Latvijas Pašvaldību savienības padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Maija Pētermane.
«Tas būtu atrisināms visvienkāršāk, kaut gan mazajos veikalos naudas izņemšanas (cash-back jeb cash-out – naudas izņemšana no debetkartēm vai kredītkartes caur veikala POS termināli) pakalpojums vienalga nav pieejams un tāpat ir jābrauc uz lielāku centru. Sabiedriskais transports ne vienmēr ir pieejams. Ja būtu normāls, sakārtots sabiedriskā transporta tīkls un būtu vienkāršāk kaut kur nokļūt, cilvēki varbūt pat tik ļoti nesūdzētos. Bet mums ir vietas, kur iet viens autobuss divās dienās, un tā ir problēma.»
Plašāk lasiet rakstā Pārmaiņas bankās mēģina politizēt otrdienas, 21. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!