Koalīcija par plānotajām nodokļu izmaiņām vēl diskutē, opozīcijai šaubas, vai nodokļu samazināšana sasniegs mērķi.
Pagaidām par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un darbaspēka nodokļu samazināšanu Saeimas frakcijās nav spriests, jo tiek gaidīti konkrēti lēmumi. Lielākās bažas ir par to, ka, samazinot PVN, samazināsies budžeta ieņēmumi un nebūs iespējams izpildīt iepriekš dotos solījumus – samazināt darbaspēka nodokļus un sākt atgriezt darba algu iepriekšējā līmenī, norāda Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (Vienotība).
Jānorāda, ka jautājums par nodokļu samazināšanu valdības dienaskārtībā parādījies, jo šā gada pirmajos mēnešos budžeta ieņēmumi pārsniedz plānoto. Finanšu ministrija (FM) piedāvā jau no šā gada 1. jūlija samazināt PVN likmi no 22% līdz 21%, bet no 2013. gada 1. janvāra tiek piedāvāts samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no 25% līdz 24%. Neapliekamo minimumu piedāvāts palielināt no 45 līdz 60 latiem. Pagājušajā nedēļā Reformu vadības grupa atbalstīja PVN samazināšanu, bet par IIN, neapliekamo minimumu un atvieglojumiem par apgādājamajiem vēl gaidāmas diskusijas.
Partiju viedokļi par piedāvātājām izmaiņām atšķiras. «Pats solis, kas kaut kādā veidā raida signālu, ka nodokļi tiks samazināti, nav slikta ziņa. Diemžēl pašlaik tas ir diezgan čābisks signāls,» DB norāda Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Piedāvājums paredz nodokļus samazināt tikai par vienu procentpunktu, turklāt nav garantēts, ka cenas patiešām samazināsies, skeptisks par reālo ietekmi ir A. Brigmanis.