Viens no būtiskākajiem likumprojektiem vides aizsardzības jomā – t.s. depozīta sistēmas ieviešana – iesprūst Saeimas koridoros, atbildīgā ministrija sola nepadoties, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Obligātā depozīta sistēma atkārtoti lietojamam un vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam (PET, stikls, metāls), ko plānoja ieviest no 2015. gada 1. janvāra, netiks īstenota un Saeimas dienaskārtībā atkal nonāks vien nākamajā gadā. DB jau ziņoja, ka vēl 2013. gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādāja un valdība akceptēja normatīvos aktus, kas paredzēja ar 2015. gadu gadu ieviest depozīta sistēmu, taču iepriekšējās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija savas darbības pēdējās dienās pieņēma lēmumu noraidīt likumprojektu un to tālāk nevirzīt.
«VARAM izdarīja visu iespējamo, bet Saeimas deputātiem pietrūka politiskās drosmes, kā arī atbildības un izšķiršanās depozīta sistēmas ieviešanai. Šajā jautājumā saduras biznesa intereses un iezīmējas dažādi lobiji,» DB atzīst Saeimas deputāts, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš. Atkritumu apsaimniekotāji lēmumu par depozīta sistēmas ieviešanu vērtē kritiski.
Ar lēmumu svārstās
Likumprojektu tagad sola izskatīt 12. Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas tikko izveidotā Vides un klimata apakškomisija Ingmāra Līdakas vadībā. «Domāju, ka jautājums par depozīta sistēmas ieviešanu Saeimas apakškomisijā tiks skatīts nākamā gada sākumā, taču es pats esmu sācis šaubīties par tās nepieciešamību. Ir jārunā ar atkritumu apsaimniekotājiem, kuri ir ieguldījuši lielas investīcijas, tostarp Eiropas Savienības (ES) fondu naudu, šķirošanas infrastruktūras un pārstrādes attīstībai. Manuprāt, būtu jāattīsta brīvprātīgā depozīta sistēma, jāpaplašina iespējas nodot dzērienu iepakojumus,» DB atzīst Ingmārs Līdaka.
Savukārt VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere norāda, ka «brīvprātīgā depozīta sistēma ir bezcerīgs variants, faktiski tā Latvijā darbojas desmit gadus kopš 2004. gada. Tai viss ir nodrošināts, bet tā nestrādā». Viņa ir pārliecināta, ka «VARAM turpinās cīnīties par obligātās depozīta sistēmas ieviešanu, taču šobrīd vēl nav īsti skaidrs, kā tieši virzīties tālāk».
Visu rakstu Depozīts buksē lasiet 8. decembra laikrakstā Dienas Bizness.