Atbalstu stikla pudeļu depozīta sistēmai, bet noteiktu nē PET pudeļu un skārdeņu depozītiem pauž Alus un dzērienu Iepakojumu savienības valde.
Vairāku vadošo Latvijas dzērienu ražotāju uzņēmumu vadītāji norāda, ka nav veikta rūpīga ekonomiskā analīze un sistēmas ieviešana nesīs zaudējumus uzņēmējiem un neizbēgami paaugstinās produktu cenas.
Trīspadsmit miljoni
Vides ministrijas striktā nostāja ieviest depozīta sistēmu no 2010. gada 1. janvāra nav ekonomiski pamatota, jo nav veikta izpēte par šādas rīcības sekām, uzskata a/s Aldaris valdes priekšsēdētāja Ināra Šure. Ministrija līdz šim nav spējusi ražotājiem pateikt, kāds būs sistēmas finansējuma modelis.
Jau šobrīd pastāvošajā plastmasas pudeļu (PET) apsaimniekošanā nozares pārstāvji iegulda ap 600 tūkstošiem latu gadā. Depozīta sistēmas ieviešanai būtu vajadzīgi aptuveni 12-13 miljoni latu kapitālieguldījumi, bet ik gadu nozarei šī sistēma var izmaksāt 3-6 miljonus latu. Aprēķini liecina, ka depozīta sistēmai ražotājiem nāktos atdot ap 60 % peļņas.
Līdzīgās domās ir a/s Cēsu alus valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone-Zatlere. "Apgrozījuma pieaugums šogad dzērienu segmentos ir apstājies. Papildu ieguldījumi veicinās cenu paaugstināšanu, kas savukārt var izsaukt tirgus kritumu. Nepieciešams izvērtēt, vai depozīta sistēma tiešām ir vienīgais veids, kā savākt atpakaļ taru. Jāapdomā, vai mēs nepērkam kaķi maisā, par to maksājot bargu naudu smagā ekonomiskajā situācijā? Varbūt mērķtiecīgāk būtu uzlabot esošo sistēmu," uzskata E.Sietiņsone-Zatlere.
Slikts piemērs
Depozīta sistēmas aizstāvji SIA Zaļā josta (Db 07.10.2008.) atsaucas uz labo praksi Igaunijā. I. Šures rīcībā ir atšķirīga informācija - depozīta sistēma kaimiņvalstī 2007. gadā strādājusi ar 1 miljona eiro zaudējumiem, bet šogad tiek prognozēti pat 2.3 miljonu eiro zaudējumi.
Par to satraukta a/s Gutta finanšu departamenta vadītāja Inese Vucina: "Esam saņēmuši no mūsu meitasuzņēmuma Igaunijā informāciju par vidējām depozīta sistēmas izmaksām uz 1 litra PET pudeli, kas, izrādās, ir apmēram 4 reizes lielākas nekā a/s Gutta šobrīd maksā Latvijas zaļajam punktam par PET apsaimniekošanu. Depozīta sistēmas ieviešana pēc aptuveniem aprēķiniem a/s Gutta, kas ir vidēja lieluma uzņēmums, izmaksātu par 150 tūkstošiem latu gadā vairāk nekā esošā sistēma. Šīs izmaksas sastādītu 18 % no plānotajiem a/s Gutta PET iepakotās produkcijas pārdošanas apjomiem, kā arī samazinātu valstij maksājamo uzņēmuma ienākuma nodokli par 22.5 tūkstošiem latu."
Stiklam jā
Dzērienu ražotāji uzskata, ka stikla pudeļu depozīta ieviešana ir atbalstāma, jo ražotāji ir ieinteresēti pudeļu atkārtotā izmantošanā. "Stikla pudeļu ražotāju kapacitāte ir limitēta, un jauna pudele izmaksā par 20 % dārgāk nekā otrreiz izmantota. Stikla pudeles cena jau šobrīd ir ierēķināta dzēriena cenā," norādīja I.Šure. Aldara izpilddirektors Tomass Panteli izteica savu redzējumu, balstoties savā darba pieredzē Carlsberg Group Dānijā: "Latvijā vispirms jāievieš depozītu sistēma stikla pudelēm, kas ir ekonomiski pamatota, un tikai tad jālemj par nākamajiem soļiem. Latvijai šobrīd nevajadzētu pieņemt radikālus lēmumus, kas varētu izputināt industriju, kura nodarbina ap četriem tūkstošiem darbinieku un dod ievērojamus ieguldījumus valsts budžetā." Savukārt a/s CIDO grupa ģenerāldirektors Jespers Koldings Db norādīja, ka PET depozīta sistēmas aizstāvji kā sistēmas ieguvumu reizēm minot stikla taras konkurētspējas palielināšanu, taču reālais efekts, piemēram, Vācijā, ir pretējs, jo videi nedraudzīgais PET iepakojums ar depozīta palīdzību tiek popularizēts.