Jāņi latviešiem allaž ir bijis laiks, līdz kuram apdarīt visus svarīgākos darbus, sakopt durvju priekšu un tad nodoties svinībām, vienlaikus talkā ņemot dažādus ticējumus, mēģinot saprast, ka gaida atlikušajā pusgadā.
Tā vismaz tas bija pirms vairākiem gadsimtiem, kad gan vasaras, gan arī ziemas saulgrieži ļoti lielai daļai iedzīvotāju nebija vien apgrozījuma veicināšana tirdzniecības tīkliem plus atvieglojuma sajūta, ka atkal jau dažas dienas pilnīgi oficiāli drīkst neiet uz darbu. Tomēr zināmas paralēles ar seno latvju paražām var vilkt arī redzot šodien notiekošos procesus.
Piemēram, attiecībā uz minēto nepieciešamību laikus paveikt darbus… Vai var teikt, ka mūsu tautas kalpi būtu līdz šiem svētkiem padarījuši visu kā nākas? Nē! Viens otrs tautsaimniecībai būtisks normatīvais akts tā arī palicis pusratā, bet to pieņēmēji devušies ne tikai Jāņu, bet arī visaptverošās vasaras brīvdienās. Izskatās, ka daļa no viņiem visai cītīgi ir lasījuši tautas ticējumus. Piemēram, šo: «Jāņa naktī vīzes jāapaun ačgārniski, ar purniem uz papēžiem, tad jāsatinas baltā palagā un jāuzmeklē papardes zieds. Tad var iet, kur grib, un darīt, ko grib, neviens neredz.» Vismaz, redzot, kā tiek pieņemts viens otrs lēmums, kļūst skaidrs, ka tas notiek pietiekami ačgārni. Proti, tā vietā, lai aktīvi apkarotu ēnu ekonomiku, ir palielināts nodokļu slogs. Turklāt tas ir darīts tā, ka atkal jālieto vārds «ačgārni», jo daļu no ieviestajiem nodokļiem valsts nemaz nav spējīga iekasēt. Bet tagad, īsu brīdi pirms kārtējām Saeimas vēlēšanām, politiķi staigā gluži kā «satinušies baltos palagos» un bārstīdami tādus izteikumus, paziņojumus, it kā neviens neatcerētos, ka tieši šis parlamenta sasaukums ir pieņēmis pašus diskutablākos lēmumus.
Savukārt, ja tiešām būtu iespējams ar kādu ticējumu palīdzību izzīlēt nākotni, tad tie mums šobrīd lieti noderētu. Proti, sešos mēnešos līdz šā gada beigām vēl ir gaidāmi pietiekami daudz notikumu, kam būs būtiskas sekas nākotnē. Bez jau minētajām Saeimas vēlēšanām, kas automātiski nozīmē arī izmaiņas valdībā, ir paredzama arī nākamā gada valsts budžeta apstiprināšana, kuru starptautiskie aizdevēji prasa konsolidēt aptuveni par 400 miljoniem latu. Šajā kontekstā jāpiemin arī, ka bieži tiek runāts gan par nekustamā īpašuma nodokļa likmju izmaiņām, gan arī ēnu ekonomikas apkarošanu, ar ko gan mums diez ko labi nevedas. Ne mazāk svarīgs lēmums ir arī jaunā ģenerālprokurora iecelšana un jaunas valdes sarūpēšana lielākajam valsts uzņēmumam Latvenergo.
Ļoti cerams, ka, gan strādājot ar budžetu un nodokļu likumdošanu, gan arī ieceļot amatpersonas minētajos amatos, pašreizējās un arī nākamās valdības un Saeimas politiķi par pamatu tomēr ņems loģiskus argumentus, nevis tautas ticējumus.
Savukārt DB saviem lasītājiem novēl priecīgi nosvinēt šos svētkus un būt gataviem jaunam darba cēlienam jau pēc dažām dienām. Skaidrs, ka laiks pēc vasaras saulgriežiem nebūs viegls, taču noteikti interesants gan.