Ziņu pārraidēs un laikrakstu lappusēs priekšvēlēšanu kaislības pamazām nomaina vēstis par apkures sezonas neizbēgamo tuvumu. Laika vērotāji sacenšas biedinājumos par to, cik auksta būs nākamā ziema, ekonomikas lietpratēji - prognozēs par apkures tarifu pieaugumu, bet daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāji - aplēsēs par parādnieku skaitu. Tā vien šķiet, ka pēdējās nedēļās rudenīgo gaisu spējušas uzkarsēt vien priekšvēlēšanu kaislības, kas spēji norima līdz ar vēlēšanu iecirkņu slēgšanu 2. oktobra vakarā.
Nolaižoties uz zemes, nākas secināt, ka pamošanās jaunā Latvijā kaut kā ir izpalikusi. «Vecās» Latvijas amatpersonas vēl arvien turpina sarunas ar Gazprom. Vēl pirms kāda mēneša tika solīts, ka, uz laiku atliekot dabasgāzes aplikšanu ar akcīzes nodokli, ar nepiekāpīgo monopolistu noteikti varēs vienoties par izdevīgākiem dabasgāzes tarifiem. Tagad rādās, ka taisnība tomēr bijusi tiem skeptiķiem, kas norādīja: ja reiz Gazprom lielie bosi saka, ka cenas nesamazinās nevienam, tad Latvijai nekāds izņēmuma statuss nav paredzēts.
Ļoti līdzīgā gultnē, visticamāk, ievirzīsies arī sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem - Starptautisko Valūtas fondu (SVF) un Eiropas Komisiju (EK). Tiem, kas priekšvēlēšanu periodā visdūšīgāk solīja nolikt pie vietas aizdevējus, uzraut budžeta deficītu nākamgad līdz 10% no iekšzemes kopprodukta (IKP), uzkarsēt legālo ekonomiku un izskaust nelegālo ekonomiku, pie varas grožiem tikt «nespīd». Par starptautiskajiem aizdevējiem ir visnotaļ skaidrs, ka viņi no savām prasībām - 2011. gadā budžeta deficītu samazināt līdz 6% no IKP - neatkāpsies.
Principā tas ir pareizi - zemāks budžeta deficīts ir mūsu visu interesēs, tādēļ jaunajai valdībai un Saeimai nāksies atrast veidu, kā pēc iespējas nesāpīgāk par aptuveni 400 miljoniem latu samazināt budžeta izdevumu pārsvaru pār ieņēmumiem. Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs jau vairākkārt uzsvēris, ka no nodoma - kaut daļu no šīs summas iegūt uz nodokļu paaugstināšanas rēķina - būtu jāatsakās. Visticamāk, savās domās viņš paliks viens. Jau priekšvēlēšanu laikā, kaut arī samērā klusi, tomēr gana skaidri tika pateikts - vismaz viena trešdaļa no konsolidācijas apmēra tiks nodrošināta «ar nodokļu pasākumiem». Vienkāršu ļaužu valodā runājot, tas nozīmē, ka nodokļi tiks paaugstināti. Viena no ticamākajām versijām - tiks atceltas pievienotās vērtības nodokļa likmes un palielināta nekustamā īpašuma nodokļa likme mājokļiem, savukārt izdevumu «samazināšana» daļēji tiks nodrošināta, 2. pensiju līmeņa iemaksu likmi nosakot 0 % apmērā no personas veiktajām sociālajām iemaksām.
Nevienu no minētajiem pasākumiem nevar uzskatīt par īstu reformu veikšanu. Tie jau kārtējo reizi ir ielāpi, ļaujot uz kādu brīdi novilcināt tik nepieciešamās reformas, un noteikti nespēj kliedēt bažas par to, ka rudenim sekos ļoti smaga ziema.