Ir pagājis zināms laika sprīdis kopš baumām par iespējamo lata devalvāciju un dažu starptautisku kredītreitingu kompāniju paziņojumiem par Latvijas kredītreitingu samazināšanu no stabila pret negatīvu. Kā zināms, šādi notikumu pavērsieni izraisīja nelielu paniku cilvēku vidū, kas steigšus metās iegādāties eiro, protams, paaugstinot tā kursu. Ir pagājis pusotrs mēnesis, tomēr eiro un lata savstarpējā attiecība neatgriežas iepriekšējā pozīcijā.
Lai arī par eiro nākas maksāt dārgāk, no vienas puses, nav ļaunuma bez labuma. Domājams, ka pašreizējās, relatīvi vājās lata pozīcijas ir izdevīgas tiem uzņēmējiem, kas eksportē savu produkciju uz eiro zonas valstīm, jo par vienu preces vienību uzņēmēji uz lata un eiro attiecību izmaiņām saņem vairāk latu. Tādējādi kaut kādā mērā pašreizējā situācija stimulē eksporta attīstību.
No otras puses, dārgāks eiro ir daudz neizdevīgāks tiem uzņēmējiem, kas importē preces no eirozonas. Šajā situācijā būtu iespējami divi attīstības scenāriji: ņemot vērā importa sadārdzināšanos, teorētiski iespējams, ka varētu samazināties imports, kas, protams, nav slikti, jo tā tiktu samazināts tekošā konta deficīts, kad imports pēc pēdējiem datiem par 20% pārsniedz eksporta apjomus.
Taču tikpat labi iespējams, ka importa apjomi varētu saglabāties līdzšinējā apjomā vai pat pieaugt, bet preces cenas atšķirību mēs varētu ieraudzīt veikalu plauktos. Šajā sakarā nākas vien uzdot retorisku jautājumu, kā importa preču cenu lēciens varētu ietekmēt inflāciju, ko Latvijas valdība cenšas apkarot.
Tāpat arī nedrīkst aizmirst to, ka vairāk maksā tie, kas, piemēram, hipotekāros kredītus ir savulaik ņēmuši eiro. Ja viņu ienākumi ir latos, tad, protams, kredītu atmaksa ir sadārdzinājusies.
Tomēr būtisks jautājums ir par to, vai mēs tuvākajā laikā varētu gaidīt mirkli, kad lata un eiro attiecības varētu atgriezties iepriekšējās pozīcijās. Šķiet, ka nē, jo par to nekas absolūti neliecina. Ja Latvijas Banka būtu vēlējusies stabilizēt lata kursu, to bija nepieciešams darīt 19. februārī, kad Latviju jau divas dienas plosīja baumas par iespējamo lata devalvāciju. Taču nu jau kopš gandrīz marta sākuma eiro kurss ir stabils - 0.702 lati par vienu eiro +/- 1% robežās attiecībā pret līdzšinējo 0.699 latu par eiro.
Turklāt ņemot vērā pēdējā laika notikumus, lata reputācija ir ievērojami cietusi un ārvalstu investori ļoti nelabprāt savu kapitālu Latvijā tur latos, un līdzekļi ļoti bieži uzreiz tiek pārvērsti eiro. Zinot, ka tuvojas aprīlis un daudzos uzņēmumos tiek izmaksātas dividendes, pastāv risks, ka tās arī varētu tikt pārvērstas eiro, palielinot pieprasījumu pēc tā un vēl vairāk graujot latu.