Te bija kandidāts, te zuda kandidāts – VID ģenerāldirektora meklējumiem velkoties garumā, mazumā raujas iespēja atrast tādu nodokļu administrācijas vadītāju, kurš nebūs tikai spējīgs dokumentu parakstītājs
Kopš 16. jūnija, kad Valsts kanceleja izsludinājusi konkursu uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, aizritējis gana daudz laika. Amats kļuva vakants pēc tam, kad raganu medības neizturēja un atlūgumu iesniedza Ināra Pētersone. Pāris mēnešu pēc VID pamešanas I. Pētersone DB atzina gan to, ka uzlabojumi nodokļu administrēšanas jomā bez politiskās gribas nav iespējami, gan to, ka VID ir vajadzīgs nedaudz cits strāvojums nekā tas, ko pārstāv pati Pētersone un arī nodokļu administrācijas ikdienas darba turpinātāja un nodrošinātāja, VID vadītāja pienākumu izpildītāja Dace Pelēkā. Pirmais konkurss izčākstēja, arī Valsts vides dienesta vadītāja Inga Koļegova, kuru amatam virzīja un par kuru zīmīgi galvoja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, kā dzīve pierādīja, tomēr nevarētu būt paraugs valsts amatpersonu deklarāciju aizpildīšanas mākā. Ar tādiem biogrāfijas pleķiem pie amata tikt neizdevās. Pa to laiku tika pieregulēts VID ģenerāldirektoram maksājāmās algas apmērs, bet meklējumi tika uzticēti personālatlases kompānijai, kas saņēma kādus simt «nē» un arī savu tiesu jāvārdu. Šajā jezgā kopš Pētersones atlūguma apritējuši gandrīz pieci mēneši.
VID vadītāja meklējumi, bet jo īpaši situācija Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, savā ziņā var kalpot par spoguli procesiem valsts pārvaldes aparātā kopumā. Tas, ka jaunajam VID vadītājam, pat vēl neizraudzītam, jau uzvilkts politiķu šūts mētelis, varbūt pat liecina par politikas un varas pagrimumu. Negribētos, lai VID vadītājs ir lelle ar pareizu sasuku, bet bez padziļinātas izpratnes par nodokļu administrēšanas jomu, kuru sabiedrība nokaitējusi līdz baltkvēlei. Spiediens par ēnu ekonomikas nožmiegšanu uzgūlies šim pagaidām vēl skaļi nenosauktajam cilvēkam, no kura taču varēs prasīt kaut kādu atbildību par izvirzītajiem ambiciozajiem ēnu ekonomikas apkarošanas plāniem, piemēram, saulītē izcelt vairākus simtus miljonu eiro ik gadu. Ēnu ekonomikas sērgas apkarošanā ir svarīgi, lai ne tikai VID, bet arī visi cīņā iesaistītie posmi (tostarp prokuratūras un tiesas) strādā sazobē kā pulkstenis, jo, izkrītot vienam posmam, ir grūti panākt, lai vainīgie, vismaz izpildītāji, nonāktu uz apsūdzēto sola. Tā DB iepriekš sacīja bijusī VID Finanšu pārvaldes direktora vietniece Ļubova Švecova. Viņa ir augsta līmeņa profesionāle un viena no kandidātēm, kas ceļā uz kabinetu Talejas ielā diemžēl apstājās jau pie otrās kārtas, nespējot izkļūt caur filtru, kas nepielaida tālākai izvērtēšanai bijušos VID darbiniekus. Bija kandidāte, un nav kandidātes. VID «jumta organizācijas» Finanšu ministrijas pastiprinātā ietekme uz šo posteni arī neliecina par labu jaunā kandidāta iespējām veikt būtiskas pārmaiņas VID darbības veidā, piemēram, veidojot vadības kodolu no saviem brīvi izvēlētiem cilvēkiem.