Līdz ceturtajai fiziskās distancēšanās nedēļai lielākajai daļai uzņēmumu jau bija izdevies pāriet uz tiešsaistes procesiem un pielāgoties darbam attālināti. Daži atklāj jaunus rīkus, citi paplašina jau atklāto rīku pielietojuma klāstu. Tomēr, runājot par elektroniskiem dokumentu procesiem, joprojām ir gadījumi, kad tiek uzskatīts, ka distancēšanās dēļ dokumentus nevar parakstīt ne fiziski, ne arī attālināti, jo ne visiem ir kvalificēts e-paraksts. Mums ir labas ziņas – iespējas ir plašākas, nekā varētu šķist!
Cilvēku skaits, kuri pirmo reizi sāka lietot e-parakstu, ir pieaudzis trīs reizes
Patlaban e-parakstīšanās iespēja ir kļuvusi vēl aktuālāka uzņēmumiem, kuriem jāparaksta līgumi vai citi dokumenti ar partneriem, kolēģiem vai klientiem, kā arī iestādēm, kas sniedz dažādus pakalpojumus Latvijas pilsoņiem.
“Mēs esam aprēķinājuši, ka kopš fiziskās distancēšanās noteikumu stāšanās spēkā elektroniski parakstītu dokumentu skaits ir pieaudzis par 150 procentiem. Pieaugošo pieprasījumu veido gan tie uzņēmumi, kuri jau izmanto iespējas parakstīt dokumentus elektroniski, gan tie, kas tikko ir atklājuši attālinātās parakstīšanās rīkus,” informē Ilmārs Arsenovičs, uzņēmuma Dokobit vadītājs Latvijā.
Pēc I. Arsenoviča teiktā, uzņēmumos, kas jau lieto e-parakstu, elektroniski parakstīto dokumentu skaits ir pieaudzis vienkārša iemesla dēļ – iepriekš dokumenti tika parakstīti tikai ar klientiem, lai viņiem nodrošinātu labāku lietotāja pieredzi, vienlaikus ietaupot laiku, tagad ir radusies nepieciešamība parakstīt dokumentus gan paša uzņēmuma darbinieku starpā, gan arī, piemēram, ar piegādātājiem.
Tikmēr e-paraksta jaunie lietotāji dokumentus bija pieraduši parakstīt ar roku. Pārsvarā tās ir dažādas iestādes, kurās klienti agrāk ieradās apkalpošanas centros vai klientam vai partnerim dokumenti tika piegādāti fiziski. Šādu iespēju robežas tagad ir ievērojami samazinātas, taču joprojām pastāv nepieciešamība pēc dokumentu parakstīšanas. Skaitļi to apstiprina – fiziskās distancēšanās laikā trīs reizes ir pieaudzis to personu skaits, kas nesen atklāja elektronisko dokumentu parakstīšanas iespējas.
E-paraksts ir pieejams ikvienam, un to var iegūt attālināti
Agrāk bija bažas, ka tikai relatīvi neliela sabiedrības daļa izmanto e-parakstus, un var rasties jautājums, ko darīt ar tiem, kuri joprojām to neizmanto. Šis jautājums galvenokārt attiecas uz tiem, kuri līdz šim ir parakstījuši dokumentus ar saviem klientiem fiziski. Turklāt, ko lai dara, ja e-paraksta nav pašam un tas šobrīd ir vajadzīgs? Šo jautājumu atbilstību apstiprina informācija par to, ko cilvēki meklē un lasa internetā. Pēdējā mēneša laikā cilvēkus divreiz vairāk interesēja informācija par e-paraksta iegūšanu un aktivizēšanu.
Lai arī varētu šķist, ka fiziski nav iespējams iegūt e-parakstu, to var viegli izdarīt attālināti. E-autentifikācijas un kvalificēta e-paraksta izveides lietotne Smart-ID nesen ir ieviesusi biometrisko identifikāciju, kas nozīmē, ka ikviens var pilnībā attālināti atjaunot vai pat izveidot jaunu kontu ar kvalificētu e-parakstu, neizejot no mājām. Nepieciešams tikai viedtālrunis ar lietotni un pasi vai ID karti. Par to, kā iegūt e-parakstu attālināti, lasiet šeit.
Kur var droši parakstīt dokumentus elektroniski?
Mūsdienās, kad e-parakstīšana kļūst par mūsu ikdienas sastāvdaļu, pareizā risinājuma atrašana var mulsināt. Jāuzsver, ka tikai kvalificēts e-paraksts ir līdzvērtīgs parakstam ar roku un tam ir neapstrīdams juridiskais spēks. “Tirgū, jo īpaši vairumā ārvalstu risinājumu, tiek piedāvāti tā sauktie vienkāršie e-paraksti, kurus ar pirkstu zīmē uz viedierīces vai datora ekrāna. Neļaujiet sevi apmānīt – šādi paraksti, lai arī teorētiski tos sauc par elektroniskiem, ir apstrīdami, jo tas nav pietiekams pierādījums tam, ka paraksts pieder konkrētai personai, citiem vārdiem sakot, tie nav droši,” skaidro I. Arsenovičs.
I. Arsenovičs iesaka meklēt risinājumus, kas nodrošina nepārtrauktu pakalpojumu pieejamību, ļauj izveidot un pārbaudīt kvalificētus e-parakstus, kas atbilst eIDAS prasībām, un kuru iekšējās sistēmas un biznesa procesi atbilst starptautiski atzītiem standartiem vadošajai informācijas drošības pārvaldības praksei. Šie kritēriji nodrošinās jūsu dokumentu drošību, parakstīšanas procesus bez traucējumiem un e-parakstu juridiski saistošo raksturu. Ieteicams pievērst uzmanību arī citām jūsu vajadzībām nozīmīgām niansēm, piemēram, atbalstītajiem dokumentu formātiem, to lielumam, parakstīšanas rīku daudzveidībai, kvalificētiem laika zīmogiem uz dokumentiem un papildu rīkiem dokumentu pārvaldībai.