Pasaulē veiksmīgākajam investoram pirmdien, 30. augustā, paliks 80 gadi, vēsta CNN.
Kā norāda medijs, V. Bafetam, kā vienam no pasaulē bagātākajiem cilvēkiem (viņa bāgātība ir ap 47 miljardiem ASV dolāru), no finanšu krīzes ir izdevies izkļūt ne vien ar neskartu reputāciju, bet tā viņa tēlu ir pat spodrinājusi. Viņš ir kā kapitālistu varonis, kas valkā baltu cepuri laikā, kad valdības, politiķi un kompānijas cīnās, lai atgūtu savu pirmskrīzes reputāciju sabiedrības acīs.
«Viņš ir kapitālists, kurš nav materiālists,» šādus vārdus slavenajam investoram veltījusi grāmatas Buffett's Bites: The Essential Investor's Guide to Warren Buffett's Shareholder Letters autore Laura Ritenhausa (Laura Rittenhouse).
Taču pirms viņš apsolīja visu savu bagātību atdot, viņam tā bija jānopelna. V. Bafets - biznesmeņa un četru termiņu kongresmeņa dēls - investēt sāka vidusskolas un koledžas laikā. Viens no cilvēkiem, kas viņu ir ietekmējuši visvairāk, ir Bendžamins Greijems (Benjamin Graham) - slavenais ekonomists, pie kura V. Bafets mācījās Kolumbijas Universitātē.
Kā raksta CNN, viņa investīcijas dažbrīd ir šķitušas neizprotamas. Piemēram, 1998.gadā V. Bafets iztērēja vienu miljardu ASV dolāru par 8% Coca-Cola Co., kas tobrīd šķita neloģiski. Taču kompānijai izplešoties, šīs daļas vērtība tagad ir 11 miljardi ASV dolāru. Taču, iespējams, visvairāk par V. Bafeta investora spējām liecina viņa paša kompānijas akciju cena. Kad viņš 1965.gadā iegādājās Berkshire Hathaway akcijas, viņš samaksāja aptuveni 18 ASV dolārus par vienu akciju. Šonedēļ cena svārstījās ap 115 tūkstošiem ASV dolāru par akciju.
2004.gadā īsi pirms nāves viņa sievai Sjūzenai tika uzdots jautājums, kāds varētu būt V. Bafeta mantojums. Viņas atbilde bija: Viņa ikgadējās vēstules akcionāriem. L. Ritenhausa pētījusi šīs vēstules un atklājusi korelāciju starp atklātību vadītāja gada vēstulē akcionāriem un kompānijas akciju sniegumu.
Medijs raksta, ka V. Bafets šajās vēstulēs atklāti atzīst savas kļūdas, kas nebūt nav tipiski korporatīvajā pasaulē. Piemēram, 1993.gadā viņš iegādājās Dexter Show Company par 443 miljoniem ASV dolāru. Savā vēstulē akcionāriem 2008.gadā viņš atzina, ka «līdz šim Dexter ir sliktākais darījums, kādu esmu veicis».
V. Bafeta šķīstā magnāta tēls daudzējādā ziņā esot viņa paša radīts. Kad viņš bijis bērns, viņš nekad neesot izjutis mīlestību, bet tagad uz Berkshire ikgadējām sanāksmēm ierodas 40 tūkstoši cilvēku, lai uz viņu apskatītos.
«Kāpēc viņš visiem tik ļoti patīk un kāpēc viņu tik ļoti ciena? Viņš pie tā ir strādājis gadiem - viņš zināja, ka, ja viņš būs tikai bagāts, viņš tiks uztverts kā laupītāju barons,» stāstījusi grāmatas The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life autore Alise Šrēdere (Alice Schroeder).
Nesen V. Bafets veica lielāko darījumu savā dzīvē, par 26,6 miljardiem ASV dolāru iegādājoties Burlington Northern Santa Fe - vienu no lielākajiem ASV dzelzceļa operatoriem. Vai tas atmaksāsies, to rādīs nākotne.