No aptuveni 1200 lielajiem elektroenerģijas patērētājiem Energoefektivitātes likuma prasības šobrīd izpildījuši 880 uzņēmumi.
Lai gan šobrīd Energoefektivitātes likuma prasības izpildījusi lielākā daļa komersantu, kuru elektroenerģijas patēriņš 2017. gadā pārsniedza 500 MWh, teju 300 uzņēmumi attiecīgos pasākumus vēl nav veikuši. Ekonomikas ministrijā (EM) informē, ka uzņēmumiem, kas līdz 2018. gada 1. aprīlim likuma prasības nav izpildījuši, var tikt piemērota energoefektivitātes nodeva, kas tiks ieskaitīta energoefektivitātes fondā. Līdz šim EM pieņēmusi piecus lēmumus par energoefektivitātes nodevas piemērošanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām, un šobrīd valsts budžetā iemaksāti 182 tūkstoši eiro, kas tiks izmantoti Valsts energoefektivitātes fonda mērķu īstenošanai, pārējiem komersantiem nosūtīti atgādinājumi.
Uzņēmumi, kas jau 2016. gadā paspējuši īstenot atsevišķus energoefektivitāti paaugstinošus pasākumus, ziņojuši par enerģijas ietaupījumiem 80 GWh apmērā, savukārt, apkopojot uzņēmumu sniegto informāciju par pasākumiem, kurus uzņēmumi paredz veikt laika periodā līdz 2022. gadam, enerģijas ietaupījums ir plānots 255 Gwh apmērā, informē EM. «Līdz ar to kopumā izmaksās par enerģiju tiks ietaupīti vairāk nekā 24 miljoni eiro. EM pauž gandarījumu par uzņēmumu iniciatīvu, kā arī jau īstenotajiem un plānotajiem pasākumiem energoefektivitātes veicināšanai, kas nodrošina ne tikai energoresursu racionālu izmantošanu uzņēmumā un līdz ar to uzņēmējdarbības izmaksu samazināšanos, bet arī kāpina Latvijas tautsaimniecības konkurētspēju kopumā,» atzīmē ministrijā.
DB jau ziņoja, ka pērnā gada nogalē likumā noteiktās prasības izpildījuši vai daļēji izpildījuši bija vien 94 lielie elektroenerģijas patērētāji, šā gada februārī likumā noteikto pienākumu veikušo skaits pieauga līdz 121, martā - līdz 300, bet aprīlī - jau līdz 590. Arī EM uzsver, ka lielākā uzņēmēju aktivitāte bija vērojama neilgi pirms prasību izpildes termiņa beigām - martā un aprīlī.
Lai gan sākotnēji atsevišķi komersanti ar likumā noteiktajām prasībām nebija mierā, šobrīd lielākā daļa DB uzrunāto komersantu ieviestos pasākumus energoefektivitātes celšanai vērtē pozitīvi. «Mērķis motivēt uzņēmumus kļūt energoefektīvākiem, ceļot to konkurētspēju un samazinot ietekmi uz vidi, ir apsveicams,» norāda Valmiermuižas alus saimnieks Aigars Ruņģis. Viņš stāsta, ka uzņēmumā šogad ieviesta sertificēta energopārvaldības sistēma, kā arī veikts energoaudits, lai pakāpeniski samazinātu energopatēriņu alus darītavā. «Lai nodrošinātu izcilu alus kvalitāti un rūpējoties par uzņēmuma energoefektivitāti, esam iegādājušies augstākās kvalitātes brūvēšanas iekārtas no Vācijas, kas vienlaikus ir arī energoefektīvas,» pauž A. Ruņģis. Viņš atzīmē, ka uzņēmums ir identificējis arī vairākas citas iespējas, kā celt alus darītavas energoefektivitāti, piemēram, visu apgaismojumu pakāpeniski paredzēts nomainīt uz LED, bet apkures sistēmas caurulēm tiks veikta papildu izolācija. «Uzlabojumus plānojam ieviest tuvāko trīs gadu laikā,» atklāj A. Ruņģis.
Pateicoties šogad ieviestajiem energotaupības pasākumiem, uzņēmumam Lielais Dzintars enerģijas patēriņu līdz šim izdevies samazināt par vairāk nekā 60 MWh mēnesī, atklāj SIA Lielais Dzintars valdes loceklis Aldis Kaupa. «Enerģijas patēriņa samazinājums panākts, ieviešot ventilācijas mašīnu izslēgšanu naktīs, samazinot foajē griestu apgaismojuma daudzumu, optimizējot apgaismojuma ieslēgšanas un izslēgšanas sistēmu, samazinot nevajadzīgo apgaismojumu, kā arī veicot apkures temperatūras regulēšanu telpās,» pauž A. Kaupa. Viņš stāsta, ka vilkmes likvidēšana caur sardzes posteni mēnesī līdz šim ļāvusi ietaupīt aptuveni 25 MWh enerģijas, skatuves LED prožektoru iegāde – 20 MWh, savukārt transformatoru tukšgaitas zudumu samazināšana – 21 MWh enerģijas.
Visu rakstu Daļa uzņēmumu termiņos neiekļaujas lasiet otrdienas, 11.septembra laikrakstā Dienas Bizness!
Raksts tapis sadarbībā ar RTO Elektrotīkli