Lai arī pēdējā gada laikā iedzīvotāju skaits emigrācijas dēļ pēdējos gados sarucis par vairākiem desmitiem tūkstošu, 2012. gadā vērojama tendence pieaugt jaundzimušo skaitam, un gribētos ticēt, ka šis rādītājs nav īslaicīgs, norādīja Centrālā statistikas pārvaldes (CSP) vadītāja Aija Žīgure LNT raidījumā 900 sekundes.
Iedzīvotāju skaitu ietekmē divi faktori – migrācija un dabiskais pieaugums. 2012. gadā bija vērojamas pozitīvas tendences dabiskajā pieaugumā, jo, salīdzinot ar 2011. gadu, palielinājies dzimstības līmenis un 12 Latvijas novados dabiskais pieaugums uzrādīja pozitīvu rādītāju, savukārt, piemēram, Mārupē dabiskā pieauguma rezultātā ir palielinājies iedzīvotāju skaits, stāstīja A. Žīgure. Tāpat pozitīvs faktors ir tas, ka arvien vairāk ģimeņu lemj par labu diviem vai trim bērniem, viņa norāda.
«Gribētos ticēt, ka 2012. gada dzimstības rādītāji nav tikai īslaicīgas izmaiņas, bet tā būs pozitīva tendence arī ilgākā laika posmā,» pauda A. Žīgure.
Patlaban CSP Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, nav pilnīga avota, no kura gūt informāciju par iedzīvotāju migrāciju, taču zināms, ka pērn no Latvijas izceļojuši vairāk nekā desmit tūkstoši iedzīvotāju.
Jau rakstīts, ka laika posmā no 2000. līdz 2010. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits ir sarucis aptuveni par 340 tūkstošiem. Straujš demogrāfiskais pasliktinājums bijis 2011. gadā, kad iedzīvotāju skaits samazinājās par 33 tūkstošiem, tai skaitā par 11 tūkstošiem negatīva dabiskā pieauguma un 23 tūkstošiem migrācijas dēļ, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. 2012. gadā Latvijas iedzīvotāju skaits, mirušo skaitam pārsniedzot dzimušo skaitu, samazinājies par 9,1 tūkstoti.
Pēdējos gados Latvijā palielinās imigrantu skaits no Tuvajiem un Tālajiem Austrumiem - 2011. gadā no šīm valstīm Latvijā vērojams imigrantu pieaugms par septiņiem tūkstošiem.
Db.lv rakstīja, ka dzimstība pērn pieauga visos reģionos, bet visvairāk Rīgas un Pierīgas reģionā – attiecīgi par 7,0% un 6,1%.
Mirstības rādītāji pēdējos gados ir mainījušies salīdzinoši maz. 2012. gadā nomira 29,0 tūkstoši cilvēku. Visvairāk mirstība pieauga Latgales reģionā – par 4%, bet nedaudz samazinājās Zemgales un Kurzemes reģionos – attiecīgi par 3,7% un 0,2%.