Šī gada martā Centrālā statistikas pārvalde (CSP) jau vienpadsmito reizi uzsāks gadskārtējo iedzīvotāju ienākumu un dzīves apstākļu apsekojumu, informē CSP.
Šogad iecerēts aptaujāt 13 tūkstošus iedzīvotāju.
CSP aicina apsekojumā iekļautajiem iedzīvotājiem būt atsaucīgiem, jo viņu sniegtā informācija ir būtiska kvalitatīvu datu ieguvei. Respondentiem tiks jautāts par mājsaimniecības sastāvu un tās locekļu sociālekonomisko raksturojumu, mājokļa apstākļiem, ienākumiem, veselības stāvokļa pašvērtējumu, sociālās atstumtības un materiālās nenodrošinātības riskiem, kā arī papildjautājumi par līdzdalību sociālajā un kultūras dzīvē.
Pirms intervētāja ierašanās vai telefonintervijas aptaujā iekļautās personas saņems informatīvu vēstuli, kurā norādīts plānotais intervijas laiks un intervētāja kontaktinformācija. Gan klātienes, gan telefonintervijas veiks intervētāji, uzrādot CSP darbinieka apliecību. CSP garantē iegūtās informācijas konfidencialitāti.
2013. gadā iedzīvotāju rīcībā esošie ienākumi sasniedza 354 eiro mēnesī uz vienu mājsaimniecības locekli (pieaugums par 10,6%, salīdzinot ar 2012. gadu). Visstraujākais ienākumu pieaugums bija trūcīgākajās (par 11,6%) un turīgākajās mājsaimniecībās (par 11,2%). Sociālo transfertu – pensiju, pabalstu un citu budžeta maksājumu – īpatsvars mājsaimniecību rīcībā esošajos ienākumos samazinājās no 32,4% 2010. gadā līdz 26,2% 2013. gadā.
Salīdzinot ar pārējām Eiropas Savienības dalībvalstīm, Latvijā ir augsta ienākumu nevienlīdzība – 2013. gadā Latvijas Džini koeficients bija visaugstākais (35,5%).
2013. gadā nabadzības riskam bija pakļauti 21,2% Latvijas iedzīvotāju. Tas ir par 1,8 procentpunktiem vairāk, nekā 2012. gadā, jo ienākumu kāpums no algota darba bija straujāks par pensiju, pabalstu un citu budžeta maksājumu pieaugumu.
Vīriešiem nabadzības risks 2013. gadā bija zemāks nekā sievietēm, savukārt krīzes gados (2009. – 2011. g.) sievietes bija mazāk pakļautas nabadzības riskam nekā vīrieši.
Iedzīvotājiem vecumā no 18 gadiem ar pamatskolas izglītību vai zemāku nabadzības risks bija 36,3%; ar vidējo izglītību – 19,7%; ar augstāko izglītību – tikai 7,6%.
Ienākumu un dzīves apstākļu apsekojuma EU-SILC (European Union Statistics on Income and Living Conditions) mērķis ir nodrošināt salīdzināmu un sistemātiski apkopojamu informāciju par dažādiem aspektiem, kas ietekmē mājsaimniecības un katra cilvēka labklājību. Apsekojums notiek regulāri visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, izmantojot vienotu metodoloģiju.