CO2 uzglabāšana ir ļoti dārgs maldu ceļš, uzsver enerģētikas eksperts Rihards Heinbergs intervijā portālam Spiegel.
Kamēr enerģētiķi ar maksimālu atdevi strādā pie tā sauktajām tīro ogļu tehnoloģijām, kas paredz no visām ogļu spēkstacijām jau pēc 2015. gada atdalīt un uzglabāt CO2 izmešus, Rihards Heinbergs norāda, ka šie pasākumi ārkārtīgi augstu pacels elektrības cenu, kas līdz šim nav adekvāti izvērtēts apstāklis šajā sakarā. Pirmkārt, pēdējos pāris gados veiktie seši dažādas izcelsmes pētījumi uzsver, ka pasaulē ogļu ieguves maksimums būs sasniegts starp 2025. un 2035. gadu. Pēc tam pieejamais ogļu daudzums saruks. Taču lai no spēkstacijas izplūdes gāzēm atdalītu CO2, to transportētu un noglabātu pazemē, minētajā spēkstacijā elektrības ražošanai būs jāizmanto 40% vairāk ogļu nekā bez šīm tehnoloģijām. Bažas rada arī nepieciešamā infrastruktūra: lai aprīkotu tikai 60% no ASV ogļu spēkstacijām ar tīro ogļu tehnoloģijām, būs nepieciešama tāda iekārtu un vadu infrastruktūra kā priekš visas pastāvošās naftas rūpniecības kopumā. Turklāt šai infrastruktūrai nebūs nekādas nozīmes enerģijas ražošanā.
Jāatgādina, ka arī Latvija līdz 2015. gadam ir apņēmusies Kurzemē uzbūvēt pirmo ogļu spēkstaciju, kuru paredzēts aprīkot ar visām modernākajām tehnoloģijām, tajā skaitā ievērojot Eiropas Savienības normatīvus par tīro ogļu tehnoloģijām.
Kā Db 11. maijā jau rakstīja, savu viedokli par ogļu tehnoloģijas sadārdzināšanos paudis arī a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons, uzsverot, ka ogļu stacijas būvniecības izmaksas var pat pārsniegt atomelektrostacijas būvniecības izdevumus, līdz ar to Latvijai savas enerģētikas neatkarības nodrošināšanai, iespējams, vajadzētu izšķirties par kodolenerģiju.