Nupat izsludināta ilgi gaidītā procedūras, kuras rezultātā tiks izvēlēts privātais partneris Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanai publiskās privātās partnerības (PPP) ietvaros. Ir izsludināta koncesijas procedūras pirmā kārta, kas paredz pretendentu atlasi konkursa otrajai kārtai.
DB jau 2016. gada pavasarī rakstīja, ka balstoties uz PPP principu, ar SIA Getliņi Eko un viena vai vairāku atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu līdzdalību Rīgā varētu tikt reformēta atkritumu apsaimniekošanas sistēma. Tas, ka institucionālā partnerība jeb kopsabiedrības izveidošana ir izdevīgākais variants Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmas efektīvai funkcionēšanai ilgtermiņā, izrietēja no finanšu ekonomiskās analīzes, kas tika veikta pētījuma par atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstības perspektīvām ietvaros.
Sākotnēji bija plānots, ka konkurss par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā tiks izsludināts jau pagājušajā gadā. Tomēr tas nenotika, un plāni tika pārcelti uz šā gada pavasari. Rīgas atkritumu konkurss ir, iespējams, visgaidītākais notikums nozarē, jo uzvarētājs varēs darboties Rīgā turpmākos 20 gadus.
Līgums noteiks, ka pašvaldība procesā neiesaistīsies ar tiešām investīcijām, bet līdzdarbosies ar zemes gabaliem atkritumu laukumu izveidei. Turklāt visus uzņēmējdarbības riskus uzņemšoties privātais partneris. Finanšu aprēķini paredz, ka kopējās investīcijas visā periodā sasniegs 27 milj. eiro.
Pašvaldību šajā projektā pārstāvēs SIA Getliņi Eko, ar kuru pašvaldība slēgs vienošanos. Kopējie ieņēmumi 20 gadu garumā tiek lēsti vairāk nekā 507 milj. eiro apmērā, kas pēc sadarbības tiks sadalīti proporcionāli starp pašvaldību un privāto partneri. Minētā summa ir paredzamā līguma cena – visu kopsabiedrības ieņēmumu kopsumma, kas ietver iedzīvotāju maksājumus un papildu ieņēmumus no otrreizējo izejvielu realizācijas, nevis peļņa projekta īstenošanas laikā. Iecerētās sistēmas mērķis ir palielināt atkritumu pārstrādi, samazināt bioloģiski noārdāmo atkritumu apjomu, uzlabot atkritumu kvalitāti, kā arī sanitāro un estētisko pakalpojuma ietekmi.
Rīgā ir aptuveni 35 tūkst. konteineru, 500 dalītās atkritumu šķirošanas punktu un trīs dalītās atkritumu savākšanas laukumi. Savukārt, realizējot PPP, iecerēts izveidot 2,5 tūkst. dalīto atkritumu savākšanas punktu un 12 šķiroto atkritumu laukumus. Pašvaldība arī rezervējusi 30 zemes gabalus savākšanas punktu izveidei. Savukārt Vecrīgā tiks uzstādīti pazemes konteineri. Privātajam partnerim būs jānomaina arī autoparks.
DB jau vairākkārt ir rakstījis, ka Rīgas pašvaldība jau ilgstoši izpelnās pārmetumus par konkursu nerīkošanu atkritumu apsaimniekotāja vai apsaimniekotāju izvēlei. Lai gan sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošie noteikumi tika pieņemti jau 2013. gadā, faktiski tie darbību nav sākuši. Rīgā šobrīd turpina darboties esošie četri atkritumu apsaimniekotāji.