Čiekurkalnā ir uzsākts eksperiments atkritumu apsaimniekošanas jomā – zaļi un ilgtspējīgi domājošie apkaimes iedzīvotāji sākuši šķirot pārtikas jeb bioloģiskos atkritumus. Eksperimentu īsteno Čiekurkalna Attīstības biedrība kopā ar vides pakalpojumu uzņēmumu «Clean R».
Pārtikas atkritumi tiek vākti mājoklī izturīgos, nelielas ietilpības, atšķirīgas krāsas maisos, kas vienkārši jāmet sadzīves atkritumu konteinerā. Pēc atkritumu savākšanas maisi ar pārtikas atkritumiem nonāk šķirošanas rūpnīcā, kur optiskie skeneri atpazīst maisu krāsu un atšķiro tos no pārējiem. Pēc tam pārtikas atkritumi tiek nodoti videi draudzīgā pārstrādē. Šis paņēmiens efektīvi risina pārtikas atkritumu šķirošanu bez papildu konteineriem un resursiem. Citu valstu pieredze liecina, ka šādā veidā 15% no sadzīves atkritumiem tiek nošķirti kā bioloģiskie atkritumi, bet, attīstoties iedzīvotāju pieredzei un šķirošanas iemaņām, – līdz pat 30%.
«Uzsākot šo eksperimentu, mēs vēlamies saprast, vai Latvijā iespējams pielietot citur pārbaudītu metodi efektīvai un saprotamai pārtikas atkritumu šķirošanai. Latvijai ir svarīgi atrast un pielietot šādas metodes, jo jau pavisam drīz - 2020. gadā - Eiropas Savienības prasības paredz samazināt noglabājamo pārtikas atkritumu apjomu vairāk nekā uz pusi. Tādās pilsētās kā Rīga, kur vietas un citi ierobežojumi ir vērā ņemami, pārtikas atkritumu šķirošanas process šobrīd nemaz nav sākts. Mēs vēlamies atrast vērtīgu alternatīvu tradicionālajiem bioloģisko atkritumu konteineriem, jo, mūsuprāt, tas ir vienīgais veids, kā iesaistīt iedzīvotājus šajā procesā un sasniegt ES izvirzītos mērķus,» skaidro Guntars Levics, «Clean R» valdes loceklis.
«Clean R» maisos drīkst mest pārtikas pārpalikumus, piemēram, mizas, serdes u.c. bojātu pārtiku, piemēram, augļu un dārzeņu atlikumus, tējas un kafijas biezumus, slapjus papīru atkritumus, ziedus un telpaugus, augsnes daļas.