Kamēr cenu kritums visam, sākot no benzīna līdz pat kafijai ir laba ziņa patērētājam, inflācijas samazinājums padara grūtāku parādu atmaksu un peļņas palielināšanu, raksta Bloomberg.
Vēl bīstamāka situācija kļūst tad, kad inflācijas samazinājums kļūst par deflāciju, kas veicina mājsaimniecības atlikt iepirkumus, gaidot vēl zemākas cenas, savukārt kompānijas – atlikt investīcijas un jaunu darbinieku pieņemšanu darbā, jo sarūk pieprasījums pēc to produkcijas.
ASV Federālo Rezervju sistēmas (FRS) vadītājs Bens Bernanke un viņa kolēģi, kas pārstāv citas centrālās bankas, cenšas mazināt deflācijas risku, iepludinot tirgū papildus naudu un samazinot procentu likmes. Tādējādi viņi ir veicinājuši strauju pieaugumu akciju tirgos un mājokļu cenu kāpumu, kas varētu uzlabot patērētāju un uzņēmumu noskaņojumu, tādējādi paātrinot izaugsmi un palielinot inflāciju. Tomēr patlaban viņiem ir šis temps jāuztur vai jāpaātrina, tādējādi arī palielinot risku, ka šie pasākumi tirgum vairāk kaitē, nekā dara labu, jo dzen akciju un nekustamā īpašuma cenas pārlieku augstu.
Pasaulē inflācija šajā gadā būs aptuveni 2,8%, kas ir otra zemākā kopš Otrā Pasaules kara, attīstītajās valstīs valdot augstam bezdarba līmenim, bet jaunattīstības tirgos novērojama attīstības bremzēšanās, norādījis JPMorgan Chase&Co galvenais ekonomists Brūss Kasmans. Kaut arī politikas veidotāji ir mazinājuši procentu likmes un iegādājušies parāda vērtspapīrus, aptuveni divas trešdaļas no 27 centrālajām bankām aizvien nav sasniegušas savu mērķi, liecina Morgan Stanley dati.
Pagājušajā nedēļā Eiropas Centrālā banka pārsteidza tirgus dalībniekus, negaidīti samazinot bāzes procentu likmi līdz rekordzemam 0,25% līmenim, lai cīnītos ar pārlieku ilgu zemas inflācijas periodu. Savukārt FRS ir atkārtoti uzsvērusi ieceri saglabāt īstermiņa likmes tuvu nullei, kamēr ASV ekonomika un inflācija pieaugs straujāk, tomēr viņi apsver iespēju sākt samazināt ikmēneša 85 miljardu dolāru vērtos aktīvu iepirkumus.
Arī Japānas Bankas pārstāvji oktobra beigās uzsvēruši, ka banka turpinās iepirkt aktīvus, kamēr sasniegs inflācijas mērķi – 2%. Pēdējos gadus Japāna ir cīnījusies ar deflāciju.
Rezultātā centrālo banku rīcība ir veicinājusi pieaugumu pasaules akciju tirgos, jo investori meklē augstāku ienesīgumu nekā valdību parādzīmēm. Tādējādi šajā gadā, piemēram, Japānas Nikkei 225 ir pieaudzis par 40%, MSCI World Index, kas iekļauj gan attīstīto, gan jaunattīstības valstu vērtspapīrus, ir palielinājies par 19%, arī citi indeksi sasniedz vairāku gadu augstākās atzīmes vai pat rekordaugstus līmeņus.
Arī mājokļu cenas ir augušas daudzās valstīs - sākot no Kanādas līdz pat Austrālijai un Ķīnai – sasniedzot pat tādus līmeņus, kas nav ilgtermiņā uzturami. Daži FRS pārstāvji jau norādījuši, ka dārgie mājokļi, lauksaimniecības zemes un obligāciju cenas rada bažas.
«Mēs tirgū atkal redzam burbuļa veidošanos,» norādījis pasaules lielākā aktīvu pārvaldītāja BlackRock Inc vadītājs Lorenss Finks.