Čehijas centrālā banka nolēmusi mīkstināt vairākas prasības bankām mājokļu kredītu izsniegšanai, lai veicinātu aizdevumu pieejamību kredītņēmējiem, liecina bankas paziņojums.
Kredīta apmēra attiecība pret nodrošinājumu (loan-to-value jeb LTV) palielināta no 80% līdz 90%. Parāda apkalpošanas izdevumu attiecība pret ienākumiem (debt-service-to-income ratio jeb DSTI), kas raksturo to, cik liela daļa no kredītņēmēja mēneša ienākumiem tiek atvēlēta kopējām parāda izmaksām, palielināta no 45% līdz 50%, savukārt pavisam atcelts limits parāda attiecības pret gada ienākumiem (debt-to-income ratio jeb DTI) rādītājam un turpmāk bankas sekos līdzi tikai šim rādītājam.
"Iepriekš esam reaģējuši uz atvieglotajiem kredīta standartiem un pārāk optimistiskajām prognozēm, padarot stingrākas mājokļu kredītu prasības. Tagad, situācijā, kad ekonomiku skar pandēmija, iepriekš piemērotie kredītu standarti šim brīdim ir pārāk stingri, tādēļ esam pieņēmuši jaunus lēmumus," skaidro centrālās bankas pārstāvji.
Kā norāda "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis, stimulējošo pasākumu mērķis ir mazināt ilgtermiņa kaitīgo ietekmi un dot uzņēmumiem iespēju saglabāt darbiniekus vai atvieglot sekas tiem, kuri īslaicīgi zaudē ienākumus.
"Centrālās bankas rīcībai ir liela nozīme finanšu sistēmas stabilizēšanā, taču arī šeit ir būtiski ierobežojumi to spējai īstermiņā ietekmēt ekonomisko aktivitāti. Lai uzņēmumi būtu patiesi gatavi ņemt jaunus kredītus, tiem ir jāredz gaisma tuneļa galā attiecībā uz viņu produktu pieprasījumu. Tas pats attiecas uz iedzīvotājiem. Un joprojām kredītrisks gulstas uz komercbankām, kuras tādējādi saglabā savu tradicionālo kredītvērtētāju lomu," viņš piebilst.
"Drīzumā, iespējams, centrālās bankas būs spiestas veikt pretrunīgākus pasākumus. Tas var ietvert subsīdijas, kas dod priekšroku noteiktām nozarēm un uzņēmumiem. Tas eirozonas līmenī var radīt domstarpības, jo radītu atsevišķām valstīm priekšrocības. Iespējamas arī tiešas intervences ekonomikā, kad valdības un centrālās bankas pārņem uzņēmumu kredītriskus. ECB arī veic nosacījumu pārskatīšanu, lai atvieglotu banku darbību un veic uzņēmumu obligāciju uzpirkšanu. ASV Federālo Rezervju sistēma jau tiešā veidā sāk nodrošināt finansējumu nebankām. Jo tālāk, jo tiešāks un nepastarpināts atbalsts tiks veikts. Noteiktās situācijās mazās valstis ar savu valūtu var veikt operatīvākus lēmumus. Bet ECB rīkojas atbilstoši un Latvijai ir nesalīdzināmi vieglāk un stabilāk esot eirozonas daļai," uzsver D. Gašpuitis.