1. oktobrī beidzot stājas spēkā jaunais Būvniecības likums, nozarē strādājošie par to izsakās piesardzīgi, jo normatīvā akta stiprās un vājās puses izkristalizēšoties tuvāko mēnešu laikā
«Ekonomikas ministrija sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām vairāku gadu garumā ir radījusi jaunu auto ar spēcīgu motoru – likumu, tomēr visu pārējo detaļu – attiecīgo Ministru kabineta noteikumu, lai auto varētu braukt, joprojām nav,» situāciju vērtē Būvniecības attīstības stratēģiskās partnerības valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs. Ne viņam, ne citiem celtniekiem nav īsti skaidrs, kā jaunais auto darbosies. «Trūkst ne tikai detaļu, bet arī šī auto vadītāja sertifikācijas,» uzsver V. Birkavs. Viņš norāda, ka nav paredzēts jaunā likuma normu aprobācijas laiks, tāpēc uzņēmēji valdības vadītājai piedāvājuši, lai ik mēnesi tiktu uzklausīts informatīvais ziņojums par šī likuma un atbilstošu Ministru kabineta noteikumu piemērošanu praksē.
Grib operatīvu sekošanu
«Vēl nav bijis gadījuma, kad šāda līmeņa normatīvais akts tiek iedzīvināts bez pārsteigumiem. Kāzusi un pretrunas, visticamāk, būs, taču tās ir operatīvi jānovērš,» tā V. Birkavs. Vairāki uzņēmēji izteica cerību, ka Saeimas vēlēšanu un jaunas valdības veidošanas laikā novārtā netiks atstāts jaunā likuma darbības monitorings, jo «mazu bērnu vienu pašu no mājas ārā nelaiž – tikai vecāku pavadībā». V. Birkavs cer, ka valdības personāliju nomaiņa nekavēs operatīvu rīcību kāzusu novēršanā. Viņš gan steidz piebilst, ka visas būves, kurām būvatļauja būs izņemta līdz šā gada 30. septembrim, būs pakļautas pašreizējā Būvniecības likuma prasībām, bet jaunā likuma normas attieksies tikai uz tiem, kuri būvatļauju saņems 1. oktobrī un vēlāk. Šī iemesla dēļ vairāku celtniecības uzņēmumu vadītāji pieļāva, ka tādējādi secinājumus par jaunā Būvniecības likuma ieguvumiem, trūkumiem un kļūdām varēs izdarīt vien 2015. vai pat 2016. gadā.
Jauna dzīve
DB jau rakstīja, ka pērnvasar pieņemtajam likumam vajadzēja stāties spēkā jau šā gada 1. februārī, taču termiņš tika pārcelts uz 1. maiju, tad uz 1. oktobri, kad spēkā stājās grozījumi vēl neiedzīvinātajā Būvniecības likumā, kas reanimēja šīs jomas valsts inspekciju – Būvniecības valsts kontroles biroju – ar iespaidīgām tiesībām. Tā ir sava veida reakcija uz lielveikala sabrukšanu Zolitūdē. DB ziņoja, ka jaunais likums paredz plašākas pilnvaras būvinspektoriem, būvdarbos būs vairāk ierobežojumu, un tie tiks kontrolēti vairāk, nekā to paredz līdzšinējais likums. Būvnieki gan cer, ka jaunais Būvniecības likums atvieglos darbu un Būvniecības valsts kontroles birojs būs uzraugs, nevis birokrāts.