Vairākiem Latvijas būvinženieriem var draudēt sertifikātu atņemšana, jo ar viltotiem dokumentiem uz viņu vārdiem ir reģistrētas būvfirmas, šodien raksta laikraksts Dienas bizness.
Latvijā būvniecībā jau sen konstatēts būvinženieru trūkums, un tāpēc visbiežāk ar viena būvinženiera vārdu tiek reģistrētas daudzas būvfirmas. Un šos būvinženierus nosacīti var sadalīt trīs grupās: pirmā inženieri, kuri atzīstas, ka ļauj ar saviem sertifikātiem reģistrēt firmas, kaut arī paši fiziski nevar paspēt strādāt apmēram 20 uzņēmumos, tomēr saņem par to simbolisku atalgojumu un viss norit mierīgi, Db pastāstīja Latvijas būvinženieru savienības (LBS) prezidents Mārtiņš Straume. Otra grupa – inženieri, kuri norāda, ka reģistrējot uzņēmumu ar savu sertifikātu, uzņēmumā solīts darbs, tomēr vēlāk tas nav dots, savukārt trešā grupa – tādi uzņēmumi, kuru dokumenti tiek viltoti.
Divpadsmit inženieri, kuru dokumenti tikuši viltoti pašlaik ir atklāti un lietas par dokumentu viltošanu iecerēts nodot policijā. M. Straume pastāstīja, ka agrāk būvkomersantu reģistu pārraudzīja Ekonomikas ministrija, taču tagad tas nodots ministrijas izveidotai Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūrai (BEMA). Līdz ar to ir izdevies atklāt apmēram 30 būvinženierus, ar kuru viltotajiem sertifikātiem un citiem dokumentiem reģistrētas 104 būvfirmas. Šie inženieri stāstot, ka nemaz nezina, ka ar viņu sertifikātiem reģistrētas firmas, tā M. Straume. Savukārt BEMA Būvniecības departamenta direktors Edvīns Pārups norādīja, ka analizējot Būvkomersantu reģistra datus, aģentūras darbinieki ir konstatējuši, ka atsevišķi būvinženieri strādā vairākās darba vietās vienlaicīgi. E. Pārups pavēstīja, ka pagaidām aģentūrai nav informācijas par konkrētajiem inženieriem, tomēr, ja fakts par dokumentu viltošanu tiks konstatēts, tad informācija tiks nosūtīta atbildīgajām iestādēm. No Būvkomersanta reģistra kopš tā izveides līdz šim brīdim ir izslēgti 1100 būvkomersanti, lielākoties par ziņu nesniegšanu par iepriekšējo gadu vai arī par neinformēšanu par sertificēto speciālistu pieņemšanu vai atlaišanu.
M. Straume norādīja, ka šīs atklātās lietas, bija plānots nodot pārbaudei policijā, jo dokumentu viltošana ir krimināli sodāma, tomēr LBS to nav darījusi, jo nolemts, ka tas jādara vai nu Ekonomikas ministrijai vai arī BEMA. M. Straume arī teica, ka bez vainas nav arī būvkompānijas, kas reģistrētas, izmantojot viltotus sertifikātus. Viņš gan nenorādīja, par kuriem tieši būvinženieriem ir runa, un kuras ir būvkompānijas – pārkāpējas. Tomēr Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Viktors Puriņš Db norādīja, ka, viņaprāt, šādiem būvinženieriem būtu jāatņem sertifikāti.