Būve

Būve: Redz risinājumu aplokšņu izskaušanai

Lāsma Vaivare,08.07.2014

Jaunākais izdevums

Jaunais Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs par mērķi izvirzījis nozares reputācijas paaugstināšanu, kas iespējama, vien visiem būvniecībā iesaistītajiem cieši sadarbojoties

Viņš saka – nozares reputācija ir daudzšķautņaina, un, piemēram, aplokšņu algas ir tikai viens, lai gan ļoti nozīmīgs aspekts, kas to grauj. Asociācija lielākoties apvieno vidējās un mazās būvkompānijas. Tieši mazos būvniekus pieņemts uzskatīt par negodprātīgiem – viņi nemaksājot nodokļus un cenšoties ietaupīt uz kvalitātes rēķina. N. Grinbergs gan, tieši pretēji, nelielās kompānijas slavē par drosmi un uzdrīkstēšanos nodrošināt cilvēkus ar darbu, nezinot, vai pēc pusgada vai gada šis darbs vēl būs. Ne mazāk būtisks ir jautājums par būvnieku izglītību.

Kā paaugstināt nozares prestižu?

Daudziem mums Latvijā ir tendence vakarā sēdēt dīvānā un lamāt televizoru, ka viss ir slikti. Ir nepareizi nodalīt – mēs, būvnieki, un jūs, valsts. Valsts nebūs tā, kas nozarei teiks – tagad dariet tā. Valsts nekad neuzvedīs nozari uz pareizās takas. Ir jādarbojas otrādi – nozarei jāsaka, kā jāregulē! Taču tas var notikt tikai tad, ja nozare ir spēcīga, kas savukārt iespējams tikai tad, ja ir spēcīgas sabiedriskās organizācijas. Jo noteiktāk mēs pārstāvēsim mazos, vidējos vai lielos uzņēmumus, jo ierēdņiem būs vairāk jāņem vērā mūsu prasības.

Kā panākt nozares stiprināšanu, ja tā ir sadrumstalota? Tās pārstāvniecībai ir vairākas sabiedriskās organizācijas – Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība, Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas būvinženieru savienība. Vai sadarbojaties, koordinējat savu darbību?

Tā ir smaga problēma. Viens no maniem mērķiem ir organizācijas vienot. Ja ir kādas domstarpības un redzējumi, tad pie galda ir jāizstrīdas, bet uz āru ir jāiet ar vienotu viedokli. Līdz šim tas nav izdevies. Rezultātā nonākam pie valsts amatpersonām un ierēdņiem, kas prasa, ko vajag nozarei, un viena organizācija saka – balts, otra – melns, trešā – pelēks. Bet valsts beigās saka – mēs jūs uzklausījām, taču tālāk darīsim, kā paši uzskatām, jo jūs nevarat vienoties. Tā nevar turpināties. Lielajām kompānijām pienācis laiks savu interešu loku vērt plašāk, jo arī viņiem ir ļoti svarīgi, kas notiek ar mazajiem un vidējiem, viņi ir tie, kas lielo objektos strādā. Tām būtu jādomā, lai mazo kompāniju būtu daudz, lai tās būtu profesionālas un specializētas, lai būtu izvēle apakšuzņēmumu piesaistē.

Vai, izstrādājot jauno būvniecības likumu, katra asociācija vilka deķi uz savu pusi?

Likumā vairāk vai mazāk ir iestrādāti kompromisi, jo visām pusēm ir vēlme situāciju sakārtot. Daudzas lietas ir pēc būtības mainītas. Negatīvi, ka likuma stāšanās spēkā atlikta līdz oktobrim. Rudenī, kad tas notiks, būvniecības sezona ies uz beigām.

Kādas ir galvenās likuma izmaiņas, kam vajadzētu pozitīvi ietekmēt nozari?

Ar interesi gaidu, kad pēc likuma stāšanās spēkā tiks veidota būvniecības kontroles padome. Nolikumā rakstīts, ka to veidos biedrības un nodibinājumi, kuru statusā ir noteikts darbības mērķis – būvniecības pakalpojumu attīstība. Likumdevējs sagaida, ka šī padome aktīvi darbosies un visi jautājumi, kas ir asi un jāregulē, tiks tajā izspriesti, un padome pieprasīs likumdevējam mainīt un uzlabot vajadzīgos jautājumus. Vienlaikus tā nodrošinās procesa virsuzraudzību.

Vai padome spēs vienoties, ja līdz šim tas organizācijām nav izdevies? Vai tā nekļūs par vēl vienu struktūru, kurā rezultāts būs grūti sasniedzams?

Nebūs viegli, liela loma būs padomes vadītāja personībai, kam būs jāspēj panākt no visām pusēm argumentētus viedokļus, lai rastu kompromisus.

Ideālā variantā šai padomei būtu jākļūst par spēcīgu būvniecības nozares lobiju?

Neapstrīdami.

Likums nosaka prasības būvspeciālistu izglītībai. Jau šobrīd jauniešiem ir visai maza interese par šo profesiju, daļai strādājošo speciālistu ar lielu pieredzi un zināšanām trūkst izglītības dokumentu. Vai šī prasība vienā brīdī neradīs būvnieku vakuumu?

Vakuums dabā nepastāv. Jautājums, ar ko tas aizpildās. Nav pieļaujams, ka tas notiek ar nekvalificētiem būvniekiem, nekvalificētu no ārzemēm ievestu darbaspēku. Ja tas tā notiks, tad visi riski attiecībā uz darbu kvalitāti nevis mazināsies, bet pieaugs. Protams, ir būvnieki, kas iebildīs un teiks, ka ir vietējās kompānijas, kuras noteiktā termiņā un par noteiktu samaksu nevar darbus izpildīt, bet, piemēram, desmit baltkrievu būvnieki izdara laikā. Nesaku, ka tā nevar būt, gadās, ka mūsu būvnieki ir ar zemu ražību un par to prasa augstu cenu. Taču būvniecības vides sakārtošanai kvalitātes jautājums ir ļoti būtisks. Nav runa tikai par atbildīgajiem būvspeciālistiem, bet arī par strādājošajiem. Šobrīd apmēram trīs ceturtdaļas būvniecībā strādājošo ir bez attiecīgas profesionālās izglītības. Iedomājieties, krāsotājs, apmetējs vai flīzētājs, kurš strādā ilgus gadus, paņem līdzi dēlu, kaimiņa puiku, radinieku, kurš pēc trim mēnešiem ir būvniecības speciālists. Māki flīzēt? Māku. Māki krāsot? Māku. Viņš ir apguvis praktiskās iemaņas un uzskata, ka ar to pietiek. Viņam nav profesijas. Skolā, mācot profesiju, šodien tiek pievērsta liela uzmanība darba drošības jautājumiem, tehnoloģiskajiem aspektiem. Es domāju, ka šis jautājums ar laiku ir sakārtojams. Kaut kāda daļa ļaužu vienmēr būvniecībā būs, kas bez izglītības strādās, taču tie būs palīgstrādnieki, nekvalificēts darbaspēks.

Daudzus gadus asociācijā jūsu darba lauks bija sadarbība ar profesionālās izglītības iestādēm. Vai tas, ko piedāvā profesionālās skolas, atbilst šā brīža tirgus prasībām?

Jā un nē. Jaunieši, kuri iet ar mērķi iemācīties šo profesiju kārtīgi, vairāk vai mazāk ir gatavi darba tirgum. Diemžēl šādu jauniešu ir ļoti maz, jo profesionālā izglītība valstī nav tā populārākā. No otras puses – no Eiropas struktūrfondiem ieguldīta liela nauda profesionālo izglītības iestāžu modernizācijā, ir daudz skolu Latvijā, kas ir sakārtotas, ar labām mācību klasēm.

Ļoti sāpīgs ir jautājums par pedagogu atalgojumu, mācību programmām, kvalifikācijas eksāmena saturu. Daudz tiek mainīti un aktualizēti profesiju standarti. Ir situācija, ka viena otra skola vēl gatavo pēc vecā standarta, bet ir jau jauns. Kopumā – vilciens ir uzlikts uz pareizajām sliedēm, taču ir vajadzīgs laiks un nauda.

Un kā ar augstāko izglītību?

Es vairāk biju pievērsies profesionālajai izglītībai. Tomēr izmaiņas vajadzīgas arī augstākajā izglītībā. Paši studenti nereti sniedz informāciju, ka cerējuši iegūt tādas un tādas zināšanas, taču nav guvuši. Tas atkal ir jautājums par pasniedzējiem un viņu kompetenci. Būvniecībā materiāli, metodes, tehnoloģijas mainās ļoti strauji.

Kāda ir vispārējā aina ar nodarbinātību un speciālistu trūkumu nozarē?

Būvniecībā ir ļoti izteikta sezonalitāte. Treknajos gados tā bija mazāk jūtama, jo bija daudz pārejošo objektu, arī ziemā notika būvdarbi. Tagad tādu objektu ir mazāk, tādēļ nav garantijas, ka ziemā cilvēkiem būs darbs, savukārt vasarā un rudenī darbaspēka pietrūkst. Agrāk mazie un vidējie uzņēmumi centās nodrošināt patstāvīgi strādājošos cauru gadu, bet šobrīd liela daļa to jau sen nespēj. Darbaspēku savāc uz noteiktu objektu un noteiktu laiku, pēc tam – paldies, jūs esat brīvi! Tas jebkuram strādājošajam rada lielu diskomfortu. Kam paveicas, ir nozarē un strādā, bet tie, kam nepaveicas, ir spiesti meklēt kaut ko citu – vai nu tikai ziemas mēnešos vai vispār pārkvalificēties. Joprojām aizplūst darbaspēks.

Kompānijas nepietur pat dažus speciālistus?

Labākos pietur un meklē iespējas, piemēram, kompensēt papildu atvaļinājumu, lai tikai cilvēks neaizietu. Es redzu, ka priekšā ir pārmaiņu laiks. Būvniecības likums agrāk vai vēlāk stāsies spēkā. Plānots mainīt Publisko iepirkumu likumu. Šeit saskatu iespēju sabiedriskajām organizācijām lobēt savas intereses, lai vairs nebūtu iespēju dominēt zemākajai cenai. Un, ja nebūs zemākā cena, tad iepirkumos būs iekšā tik daudz līdzekļu, lai uzņēmums varētu normāli eksistēt un attīstīties.

Vai jūs varat nodefinēt, kas būvniecībā ir saimnieciski izdevīgākais piedāvājums?

Iepriekšējos gados es piedalījos darba grupā, kur mēģinājām izstrādāt ieteikumus un vadlīnijas saimnieciski izdevīgāko kritēriju noteikšanai. Diemžēl mūsu birokrātiskais aparāts šo procesu noslāpēja. Nav viegli noteikt kritērijus un vienmēr atradīsies kāds gudrs jurists vai pasūtītājs, kas saskatīs konkurences ierobežošanu un viena vai otra ražotāja lobēšanu. Tomēr ir vairāki mehānismi, kā izbēgt no zemākās cenas. Kā mēs pie tās nonākam? Valsts un pašvaldības kā pasūtītāji, sevišķi, ja ir ES līdzfinansējums, ir iespiesti laika rāmī – ja projekts ir akceptēts, tas līdz noteiktam termiņam ir jāpabeidz. Ja es kā uzņēmējs startēju konkursā un par katru cenu gribu uzvarēt, varu iespiest stūrī pasūtītāju ar sūdzībām, tādēļ pasūtītājs ir apdedzinājies vai dzirdējis, ka citi ir apdedzinājušies, un, lai no sūdzībām izbēgtu, nolikumā kā atlases kritēriju ieraksta zemāko cenu un par uzvarētāju atzīst piedāvājumu ar zemāko cenu. Līdz ar to izbēg no riska zaudēt ES finansējumu. Parādās citi riski – par zemāko cenu nevar uzbūvēt. Būvnieks, lai tikai noturētos tirgū, meklē visus punktus, kur kvalitāte nav nodefinēta, un tur ieliek vislētāko. Tātad – jāizslēdz izdevīgums ņemt zemāko cenu.

Kā to izdarīt?

Tas būs jānosaka jaunajā Publisko iepirkumu likumā.

Vai situāciju risinātu, piemēram, «kvalitātes sieta» ieviešana, kas ļautu startēt konkursos tikai kompānijām, kuru kvalifikācija pieļauj konkrētu darbu veikšanu?

Jaunajā būvniecības likumā noteikts klasificēt būvkompānijas. Labā lieta ir tāda, ka kompānija vienu reizi iesniegs visus nepieciešamos dokumentus un saņems noteiktu klasifikāciju, kas ļaus piedalīties konkursā ar noteiktiem noteikumiem. Tas samazinās birokrātiju, jo nebūs katrā konkursā jāiesniedz vesela kaudze dokumentu. Negatīvā lieta – nedrīkst klasificēt tā, lai augstākās pakāpēs esoši būvnieki gūtu priekšrocības attiecībā pret citiem būvniekiem.

Vai pēc pērnā gada lielajām traģēdijām – Rīgas pils ugunsgrēka un Maxima lielveikala sabrukšanas – nozarē attiecības starp uzņēmumiem ir mainījušās?

Bizness ir bizness. Notikušais, protams, ir atstājis sekas, sliktākā – baidoties, ka kaut kas līdzīgs varētu atkārtoties, papīru lietu kļuvis vēl vairāk. Bet papīrs neatrisina problēmu – kontrolējošās organizācijas pārbauda papīrus, nevis objektā notiekošo. Ja ir uzstādījums, ka par katru sīkumu visā būvniecības procesā vajag papīru pretim, tas ir pārāk traki. Būvnieks pārvēršas par papīru ražotāju, pierādījumu vācēju.

Kvalitātes kontrole uz vietas objektā nav kļuvusi stingrāka?

Darbu kvalitāte ir labāka, un ir samazinājusies visatļautība. Ir pieaugusi atbildība par darbu izpildi atbilstoši projektam. Taču būvvaldēs kapacitāte ir tāda, kāda tā ir, un arī tur ātras izmaiņas nav iespējamas.

Ņemot vērā, ka Re&Re un Skonto būve pēc notikušā lielus valsts un pašvaldības pasūtījumus faktiski nav saņēmušas, vai – lai cik tas brutāli neizklausītos – citām kompānijām notikušais nav pat izdevīgs?

Ir kompānijas, kas to izmanto, taču arī lielajām būvkompānijām jādomā, kā kļūt atbildīgākām. Ja tu esi ģenerālbūvnieks, tad uzņemies pilnu atbildību. Mani vienmēr ir interesējis, kā mani padotie spēj un var rīkoties. Kaut vai elementārās darba drošības lietās – ja mēs preventīvi savos objektos un ar apakšuzņēmējiem runājam un kontrolējam darba drošības lietas, tad nekādi ugunsgrēki izcelties nevar.

Vai ģenerālbūvnieki ir līdz- atbildīgi par aplokšņu algām apakšuzņēmumos?

Tas daudziem var nepatikt, bet es domāju, ka ir tieši līdzvainīgi. Viņam ir vienalga, kā maksā apakšuzņēmējs, un viņš cenšas norobežoties no tā, sacīdams – kā es varu kontrolēt, vai apakšuzņēmums ir godīgs vai ne. Bet, ja grib, tad preventīvi var. Ja mēs, mazie un vidējie uzņēmēji, spēsim stiprināt savu pārstāvniecību, tad mēs to atrisināsim samērā īsā termiņā, plus mīnus divi trīs gadi. Eiropā šos jautājumus jau sen risina – normatīvi seko līdzi, lai tiktu samaksāts darbiniekiem, kas ceļo no vienas valsts uz otru. Ja solidārā atbildība tiek iestrādāta mūsu likumdošanā un ja līgumos starp pasūtītāju un ģenerāluzņēmēju un starp ģenerāluzņēmēju un izpildītāju ir atsauces uz solidāro atbildību, tad par 90% tiek izslēgti gadījumi, kad tiek maksāts aploksnē. Negodprātīgie vienmēr meklēs kādas nišas, taču mēs gribam radīt mehānismu aplokšņu algu izskaušanai.

Kā šī atbildība izpaustos?

Ja apakšuzņēmējs savam darbiniekam nemaksā, darbinieks vēršas uzreiz pie ģenerāluzņēmēja, kam ir pienākums saistības izpildīt. Nākamajā objektā ar šo apakšuzņēmēju ģenerāl- uzņēmējs vairs nestrādās. Ja apakšuzņēmējs ir darbus izpildījis, bet ģenerāluzņēmējs nesamaksā, apakšuzņēmējs vēršas pie pasūtītāja, kam ir pienākums samaksāt. Pasūtītājs pie gala norēķina nesamaksās ģenerāluzņēmējam summu, ko jau aizskaitījis apakšuzņēmumam, un atkal – ar šo ģenerāl- uzņēmēju vairs nesadarbosies. Ja izpratne par solidāro atbildību visiem būs pareiza un būs vēlme iziet no pelēkās uzņēmējdarbības, tad šis ir instruments, ar ko to panākt.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Uzņēmēji prasa nešķirot nozares, lemjot par atbalstu

Lelde Petrāne,20.03.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un vairāk nekā 30 nozaru asociācijas kopīgi uzrakstījušas atklātu vēstuli Saeimai un valdībai, prasot nešķirot nozares laikā, kad tiek lemts pat atbalstu.

"Vispirms, vēlamies uzteikt Saeimas un valdības līdz šim operatīvo un savlaicīgo rīcību, veicot nepieciešamos pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā. Tāpat uzteicama ir ātrā reaģēšana, izstrādājot īpašu likumu ekonomikas stabilizācijai," vēstuli iesāk uzņēmējus pārstāvošās apvienības.

LASI ARĪ: Koronavīrusa trieciena "neitralizācijai" vajadzīga valdības "pote"

Vēstulē norādīts, ka "vairums likuma normu ir lietderīgas un atbalstāmas, tomēr ir nepareizi un tuvredzīgi, censties šauri nodefinēt krīzes skartās nozares un atbalstu paredzēt tikai šo nozaru uzņēmumiem".

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Būvnieki ikgadējās valsts nodevas aprēķinu uzskata par netaisnīgu

Dienas Bizness,18.05.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Būvnieku asociācija prasīs mainīt Ministru kabineta noteikumus par ikgadējo valsts nodevu būvniekiem, informē asociācijā.

Latvijas Būvnieku asociācija uzskata, ka valsts nodevas aprēķins būvniecības pakalpojumu sniedzējiem par ikgadējas informācijas atjaunošanu Latvijas Būvkomersantu reģistrā nav taisnīgs un neveicina uzņēmējdarbības vides uzlabošanu būvniecības nozarē. Nodevas apjoms šobrīd svārstās no 100 līdz 5000 eiro atkarībā no būvkomersanta pašu spēkiem veikto būvniecības pakalpojumu apjoma. Daudzām lielajām būvkompānijām ir miljonos eiro mērāms apgrozījums, bet tajā skaitā pašu spēkiem veikto būvniecības pakalpojumu apjoms ir ļoti mazs, jo darbus šo kompāniju vietā veic apakšuzņēmēji. Rezultātā lielie maksā salīdzinoši ļoti mazu nodevu, un viss smagums gulstas uz nelielo būvuzņēmēju pleciem. Ilgtermiņā tas būtiski samazina būvnieku konkurētspēju un motivāciju uzturēt kvalificētu darbaspēku, uzskata būvnieki.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dažādu nozaru uzņēmēju asociāciju pārstāvji, zinātnieki, mācībspēki un uzņēmēji nosūtījuši atklātu vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, norādot, ka lēmums nedrīkst būt lēmuma nepieņemšana.

Atklātās vēstules parakstītāji pauž sarūgtinājumu par valdības nespēju pieņemt sistēmiskus attīstības lēmumus. Tas rada apdraudējumu valsts attīstībai ilgtermiņā. "Premjerministra teiktajā šī gada 3. marta LTV raidījumā "1 : 1" bija skaidri redzama vēlme neuzņemties atbildību novadīt līdz galam procesu jautājumā par mežsaimniecības attīstību," uzsvērts atklātajā vēstulē premjeram.

Un tas nav vienīgais piemērs. Latvijas politisko neizlēmību ļoti labi raksturo gadiem neatrisinātais OIK jautājums, ieilgušās diskusijas ap mikrouzņēmuma nodokli, izglītības un veselības nozaru reforma, reģionālā reforma un zemes izmantošanas (ieskaitot arī jau pieminēto mežsaimniecību) jautājums.

Komentāri

Pievienot komentāru
Karjera

Visvairāk nereģistrēti nodarbinātos VDI pieķērusi būvniecībā, mežizstrādē un lauksaimniecībā

Dienas Bizness,21.07.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārbaudot vairāk nekā 1000 uzņēmumus, Valsts darba inspekcija (VDI) šā gada pirmajos sešos mēnešos pieķērusi 583 nereģistrēti nodarbinātos. Anti-topā līderpozīcijās ir būvniecība, mežizstrāde un lauksaimniecība, otrdien vēstīja LNT raidījums 900 sekundes.

No visiem nereģistrēti nodarbinātajiem 339 bija bez darba līguma, bet 189 ar līgumu, taču bez paziņošanas Valsts ieņēmumu dienestam. Par pārkāpumiem piemēroti administratīvie sodi par kopējo summu 234 345 eiro.

«Tas procents - tas daudz nemainās, apmēram tā arī turas, pēdējos gadus ir 25% plus mīnus. Tas ir tas līmenis, kādā nereģistrētā nodarbinātība tiek konstatēta,» stāstīja VDI pārstāvis Raivis Bušmanis.

VDI norāda, ka 2013. un 2014.gadā klasiskā nereģistrētā nodarbinātība mazinājās, tātad arvien vairāk uzņēmumu iziet no darbošanās absolūtajā «ēnu ekonomikas» sektorā. Tomēr arvien biežāk nākas saskaras ar jaunām formām, kā darba devēji cenšas slēpt vai legalizēt nereģistrēto nodarbinātību.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būvnieki prasa situāciju un apstākļus, kas būvniecībā izveidosies pēc 15.decembra saskaņā ar valdības rīkojumu, atzīt par force majeure, teikts Latvijas Būvnieku asociācijas (LBA) izplatītajā paziņojumā.

LBA norāda, ka spēkā esošie līgumi, kurus patlaban izpilda būvnieki, ir iepriekš noslēgti, nezinot un nevarot paredzēt prasību pēc 15.decembra saskaņā ar valdības rīkojumu nepielaist pie darba būvniecībā darbiniekus bez sadarbspējīga sertifikāta.

Ar Ministru kabineta rīkojumu Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” valdība noteikusi, ka no 2021.gada 15.decembra darbiniekiem, kuri pilda darba pienākumus klātienē, nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Līdz ar to arī būvniecības nozares darbiniekus, kuriem nav sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, nevarēs nodarbināt būvobjektā.

Asociācija norāda, ka vakcinācijas līmenis būvniecības uzņēmumos ir ļoti atšķirīgs – ir uzņēmumi, kuros ir vakcinēti visi darbinieki, un ir arī uzņēmumi, kuros vakcinēto darbinieku skaits ir zem 20%. Vidējais vakcinācijas līmenis būvkompānijās ir 70-75%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

FOTO: Gada būves 2019 laureāti tuvplānā

Zane Atlāce - Bistere,22.04.2020

Dzīvojamā jaunbūve – atzinība daudzdzīvokļu mājai Lāčplēša ielā 11/13 Rīgā.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Skatē "Gada labākā būve Latvijā 2019" par aizvadītā gada izcilāko būvi atzīta attīstītāja "Pillar" veidotā kultūrtelpa Hanzas perons.

Kopumā laureāti nosaukti astoņās nominācijās.

"Skatē pieteiktās būves spilgti atspoguļo tendences nozarē. Šogad varam secināt - ikviens pieteiktais un žūrijas novērtētais objekts neatkarīgi no apjoma ir nozīmīgs savā vietā un pielietojumā. Tāpēc ikvienas skatei pieteiktās būves īpašnieki, arhitekti, projektētāji, konstruktori, būvnieki un iemītnieki var būt gandarīti - nominētie objekti ir ar izcilu nozīmi un kvalitāti," secina skates žūrijas vadītājs Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs.

Visus laureātus skatiet raksta galerijā!

Skati "Gada labākā būve Latvijā" 22. reizi rīko Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 16 nozares biedrībām, valsts iestādēm, augstskolām, pašvaldībām. Žūrija apmeklēja vairāk nekā 80 objektu, 41 būve prezentēta finālā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Papildināta galerija: Paziņotas 2016.gada labākās būves Latvijā

Zane Atlāce - Bistere,31.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ar uzvarētāju paziņošanu noslēgusies Latvijas Būvnieku asociācijas un Latvijas Būvinženieru savienības sadarbībā ar 13 būvniecības nozares lielajām profesionālajām organizācijām organizētā valsts mēroga skate Gada labākā būve Latvijā 2016, informē Latvijas Būvnieku asociācijas pārstāve Aija Zūle.

Pirmo reizi 19 gadu laikā, kopš notiek skate Gada labākā būve Latvijā, tika piešķirta Gada lielā balva.

Gada labākās būves skatiet galerijā!

Skati rīko Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība ar apdrošināšanas sabiedrības ERGO atbalstu un sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību, Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociāciju, Būvmateriālu ražotāju asociāciju, Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieru savienību, Latvijas Ainavu arhitektu biedrību, biedrību Latvijas Ceļu būvētājs, Latvijas Būvinspektoru un būvuzraugu asociāciju, Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociāciju, Latvijas Ģeotehniķu savienību, Latvijas Inženierkonsultantu asociāciju, Transportbūvju inženieru asociāciju, Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomi, Latvijas Pašvaldību savienību, Būvniecības valsts kontroles biroju, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas fakultāti, kā arī Ekonomikas ministriju, Satiksmes ministriju, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, nozares žurnālu Būvinženieris, ziņu aģentūru LETA, portāliem abc.lv, building.lv, buvbaze.lv, būvlaukums.lv, nozare.lv, tvnet.lv un laikrakstiem Dienas Bizness un Latvijas Avīze.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jau šopavasar būvniecībā nodarbinātajiem tiek plānots sākt izsniegt speciālas identifikācijas kartes; tās redz kā panaceju gan nelegālās nodarbinātības, gan darba drošības pārkāpumu mazināšanai, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Gribam kartes sākt izdot šī gada otrajā ceturksnī, mēģināsim ar aprīli, vēlākais – maiju,» DB saka Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs. Identifikācijas (ID) karti izdos asociācija kopā ar Latvijas Celtnieku arodbiedrību dibinātu fondu, kura vienīgais mērķis būs ieviest, uzturēt un attīstīt ID karšu sistēmu.

Jau šobrīd Vispārīgajos būvnoteikumos ir noteikts, ka atbildīgajam būvdarbu vadītājam ir pienākums iesaistīt darbos tikai kvalificētus būvdarbu izpildītājus – tādus, kas ieguvuši vismaz otro kvalifikācijas līmeni būvniecības profesijā. Taču realitātē tas nestrādā, faktiski jebkurš cilvēks var iet uz būvobjektu un pieteikties flīzēt, krāsot, veidot starpsienas, betonēt, veikt jebkādus nosacīti vienkāršos darbus. Savukārt darba drošības prasību ievērošana joprojām lielā mērā ir formāla – darbinieki parakstās vienā žurnālā, otrā, bet īsta apmācība netiek veikta. «Šie cilvēki ir nekvalificēti, viņi nav mācījušies šo profesiju, nav apguvuši darba drošību. Kas sanāk? Ir nekvalitatīvs rezultāts un ļoti liela statistika par nelaimes gadījumiem, traumām utt. Nav barjeras, kas neļautu būvobjektā ienākt nekvalificētam strādniekam,» tā N. Grinbergs. Viņš lēš – objektā ar ap 100 strādājošo, apmēram 70% ir bez kvalifikācijas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

FOTO: Gada labākā būve Latvijā 2023

Db.lv,23.08.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Skates “Gada labākā būve Latvijā 2023” apbalvošanas ceremonijā nosauktas izcilākās pērn pabeigtās būves astoņās nominācijās.

Balva Gada betona būve šogad tika pasniegta pirmo reizi, godinot izcilu betona pielietošanu būvniecībā, veicinot estētisku, konstruktīvi drosmīgu un ilgtspējīgu risinājumu izmantošanu. Šo balvu piešķir Latvijas Betona savienība.

Šajā skates ciklā teju piecdesmit nozares profesionāļu žūrijas vērtējumam astoņās nominācijās bija pieteikti 70 objekti no visiem Latvijas reģioniem. Visas būves eksperti apmeklēja klātienē un vairāk nekā pusi no tām skates finālā vērtēja arhitektu, būvnieku un pasūtītāju prezentācijās.

Visi skatei Gada labākā būve Latvijā 2023 pieteiktie objekti apskatāmi skates gadagrāmatā, kas šogad izdota jau devīto gadu.

Pirmo reizi skatē pasniegta arī balva Sabiedrībai nozīmīga būve. To no skates sadarbības partnera un titulsponsora Ceresit šogad saņēma Taureņu māja - Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 1.korpusa pārbūve ar piebūvi 2. un 3.korpusa vietā Vienības gatvē 45, Rīgā, kas interneta balsojumā saņēma visaugstāko balsu skaitu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Papildināta ar foto - Izvēlētas labākās būves Latvijā

Lāsma Vaivare,27.03.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nacionālās bibliotēkas jaunā ēka atzīta par pērnā gada labāko sabiedrisko jaunbūvi Latvijā

Divdesmit gadus lolotais projekts, kas pērn piedzīvoja krāšņu atklāšanu, bet teju kā ieguva negatīvu publicitāti, pateicoties jumtā konstatētai sūcei, kuru, tur, iespējams, radījuši putni, triumfējis ikgadējā Latvijas Būvnieku asociācijas konkursā Gada labākā būve Latvijā 2014. Konkurss šogad notiek jau 17 reizi, tā mērķis ir noteikt un popularizēt viskvalitatīvāk uzbūvētās, ekspluatācijā efektīvākās un drošākās būves Latvijā 2014. gadā, veicināt profesionālo izaugsmi un darba kvalitāti nozarē, izteikt atzinību, popularizēt labos piemērus, motivēt nozares pārstāvjus jauniem sasniegumiem, norāda asociācijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būvmateriālu un energoresursu cenu kāpuma apstākļos, kā arī kavējoties materiālu piegādēm, lielākie Latvijas nekustamā īpašuma tirgus spēlētāji spēj pārprofilēt savu sadarbības partneru loku un rast jaunus risinājumus, taču daļa uzņēmumu nonākuši situācijā, kuriem nākas pieņemt sāpīgus lēmumus– slēgt darbnīcas vai apturēt darbus būvlaukumos, norāda Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītāja "Kaamos" vadītājs Latvijā Guntars Cauna.

“Krīzes tirgus apstākļos cieš visi, un, lai vienotos ar sadarbības partneriem, katram no kaut kā ir jāatsakās. Atbildīgi nekustamo īpašumu attīstītāji šajā situācijā sabalansē biznesa moduļus, samazinot peļņas rādītājus, lai visus iesāktos projektus novestu līdz galam,” skaidro Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītāja “Kaamos” vadītājs Latvijā Guntars Cauna.

Cenu kāpums un materiālu piegāžu kavēšanās radīja lielas problēmas nozarē jau 2021.gadā, taču pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā situācija ir tikai pasliktinājusies, īpaši energoresursu cenu kāpuma dēļ, un joprojām liela problēma ir darbaroku trūkums būvniecībā. Tāpēc Latvijas Būvnieku asociācija (LBA) brīdina par ārkārtas situācijas tuvošanos nozarē, kas varētu aizkavēt būvniecības projektu īstenošanu vai atlikt uz nenoteiktu laiku.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sākusies objektu pieteikšana Latvijas Būvnieku asociācijas un Latvijas Būvinženieru savienības rīkotajai skatei "Gada labākā būve 2022", informē pasākuma organizatori.

Skatei var izvirzīt būves Latvijā, kā arī Latvijas būvuzņēmēju būvētās ēkas ārzemēs, kas nodotas ekspluatācijā 2022.gadā.

Žūrija vērtēs pieteiktos objektus astoņās nominācijās: "dzīvojamā jaunbūve", "publiskā jaunbūve" ar apakšnomināciju "ražošanas ēka", "pārbūve un atjaunošana", "restaurācija", "inženierbūve", "ainava", "koka būve" un "Būvniecības informatīvās modelēšanas (BIM) objekts".

Būves piesakāmas līdz 20.martam, ieskaitot. Plašāka informācijas pieejama vietnē "gadabuve.lv".

Skati jau 25.reizi rīko Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 15 būvniecības nozares nevalstiskajām organizācijām, Būvniecības valsts kontroles biroju, VAS "Valsts nekustamie īpašumi", Latvijas Pašvaldību savienību, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Rīgas Celtniecības koledžu un augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

FOTO: Labākās būves Latvijā 2017.gadā

Zane Atlāce - Bistere,29.03.2018

Dzīvojamā jaunbūve. 1.vieta. Kvartāla apbūve Rīgā, starp Jāņa Daliņa ielu, Vesetas ielu, Jāņa Dikmaņa ielu un Grostonas ielu. Jāņa Dikmaņa iela 4, Rīga.

Avots: gadabuve.lv

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Svinīgā ceremonijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 28.martā nosauktas 2017. gada labākās būves Latvijā un godināti Latvijas labākie būvnieki, informē Latvijas Būvnieku savienībā.

Šogad skatē tika pieteikta 81 būve astoņās nominācijās. Otrajai kārtai žūrija izvirzīja 78 būves, bet trešajai kārtai, finālam, 45 būves. Skates otrās kārtas laikā žūrija devās astoņas dienas ilgos braucienos pa visu Latviju, novērtēja būves dabā un tikās ar būvniekiem.

Skates Gada labākā būve Latvijā 2017 žūrijas sastāvā ir 44 augstas raudzes eksperti no 23 nozares sabiedriskajām organizācijām, publiskās pārvaldes institūcijām un augstskolām. Skati Gada labākā būve Latvijā 2017 organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 15 nozares sabiedriskajām organizācijām. Skate notiek jau divdesmito reizi un ir viens no Latvijas simtgades oficiālajiem notikumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Skates Gada labākā būve Latvijā 2023 sadarbībā ar Ceresit balsojumā par sabiedrībai nozīmīgāko 2023.gada būvi, summējot balsis interneta balsojumos, no 4139 kopumā nodotajām balsīm visvairāk saņēmusi Taureņu māja - Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 1.korpusa pārbūve ar piebūvi 2. un 3.korpusa vietā Vienības gatvē 45, Rīgā.

Šīs būves pārstāvji skates laureātu apbalvošanas ceremonijā, kas notiks 2024.gada 22.augustā Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē, saņems skates titulsponsora Ceresit balvu.

Šogad skates Gada labākā būve Latvijā 2023 rīkotāji - Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar Ceresit pirmo reizi ikvienu aicināja balsot par skatei pieteiktajām 2023.gadā ekspluatācijā nodotajām būvēm, novērtējot to nozīmi sabiedrībai. Balsojums, kas sākās jūlija beigās, noslēdzās 2024.gada 16.augusta pēcpusdienā, saņemot kopējo balsu skaitu - 4139 balsis. Visaugstāko balsu skaitu saņēmusi BKUS Taureņu māja, nedaudz aiz sevis atstājot Preiļu pili un daudzdzīvokļu māju Mimosa, kā arī citas būves. Skates rīkotāji pateicas visiem, kas iesaistījās balsošanā un pauž gandarījumu, ka neviena no septiņdesmit būvēm, par ko ikviens varēja balsot, nav palikusi bez kāda ievērības un atzinības.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Nosauktas gada labākās būves Latvijā

Zanda Zablovska, Db.lv,28.03.2014

Austrumlatvijas reģionālais daudzfunkcionālais centrs jeb Latgales vēstniecība «Gors»

Avots: Latvijas Būvnieku asociācija

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Labākā jaunbūve pērn bijis Austrumlatvijas reģionālais daudzfunkcionālais centrs jeb Latgales vēstniecība «Gors». Tā lēmusi Latvijas Būvnieku asociācija (LBA).

Tās skates Gada Labākā būve Latvijā 2013 uzvarētāju vidū ir arī Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas rekonstrukcijas projekts (nominācijā rekonstrukcija) un Daugavpils (Dinaburgas) cietokšņa Nikolaja vārtu un tilta restaurācijas projekts (nominācijā restaurācija).

Savukārt par labāko publiskās ārtelpas objektu pērn atzīta kultūras pils Ziemeļblāzma kompleksa rekonstrukcija, kas saņēmusi arī otro vietu nominācijā Rekonstrukcija.

Kopumā apbalvoti objekti 6 nominācijās, kā arī pasniegti trīs atzinības raksti.

LBA skate ik gadu tiek rīkota kopš 1998. gada.

Plašāk par Latvijas Būvnieku asociācijas atzītajām labākajām būvēm Latvijā 2013. gadā lasiet pirmdien laikrakstā Dienas Bizness un portālā Db.lv!

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Septiņās nominācijās paziņoti Latvijas Gada būve laureāti

Zanda Zablovska, Db.lv,31.03.2014

Gada Labākā Būve Latvijā 2013

Gada jaunbūve

I vieta

Austrumlatvijas reģionālais daudzfunkcionālais centrs
Adrese: Pils ielā 4, Rēzeknē
Pasūtītājs: Rēzeknes pilsētas dome
Projektētājs: SIA Vizuālās modelēšanas studija
Galvenais būvuzņēmējs: SIA Arčers
Darbuzņēmēji: SIA Baltera Pluss; SIA Vega 1; SIA EKO Betons; CBF SIA Binders; SIA Latgalia; SIA Tonis RA; SIA Diogens Audio; SIA J Projekts; SIA Belam Rīga; SIA Ekoteh Būve; SIA RGA Būve; SIA Stars MET; SIA Līva AB Nord; SIA Edelveiss EG; SBS Buhkentechnik GmbA; Jezet Seating
Būvuzraugs: Pēteris Šneveļs

Avots: Latvijas būvnieku asociācija

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Labākā jaunbūve pērn bijis Austrumlatvijas reģionālais daudzfunkcionālais centrs jeb Latgales vēstniecība «Gors». Tā lēmusi Latvijas Būvnieku asociācija (LBA).

Tās skates Gada Labākā būve Latvijā 2013 uzvarētāju vidū ir arī Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas rekonstrukcijas projekts (nominācijā rekonstrukcija) un Daugavpils (Dinaburgas) cietokšņa Nikolaja vārtu un tilta restaurācijas projekts (nominācijā restaurācija).

Savukārt par labāko publiskās ārtelpas objektu pērn atzīta kultūras pils Ziemeļblāzma kompleksa rekonstrukcija, kas saņēmusi arī otro vietu nominācijā Rekonstrukcija.

Kopumā apbalvoti objekti 6 nominācijās, kā arī pasniegti trīs atzinības raksti.

LBA skate ik gadu tiek rīkota kopš 1998. gada.

Uzvaētājus visās nominācijās, kā arī atzinības rakstu ieguvējus skatieties augstāk galerijā!

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Karteļi Latvijā nav tikai pēdējā laika aktualitāte, bet gan parādība, kas ilgstoši tikusi paslaucīta zem tepiķa, biznesa augstskolas Turība rīkotajā diskusijā Konkurence biznesā: karteļu, lobisma un melnā PR ietekme norādīja eksperti.

Diskusijas ietvaros tika apspriests arī pētījums, kurā 51% uzņēmēju norādīja, ka zina par neoficiāliem maksājumiem būvniecības nozarē.

Komentējot iespējamo karteļa darbība būvniecības sektorā, Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grīnbergs norādīja: «Būvniecības nozare ir slima, un nevar cerēt, ka ar dažu slimnieku izķeršanu mēs atrisināsim visas problēmas. Diemžēl būvniecību smagi skāris karteļu jautājums, ko droši var dēvēt par sērgu.»

Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama skaidroja: «Vienošanās bijušas vienmēr – būvniecības, medicīnas aprīkojuma piegādes, IT aprīkojuma piegādes u.c. nozarēs, tāpat kā cīņa ar tām. Šogad beidzot tas tapis zināms plašākai sabiedrībai. Katru gadu ir trīs vai četri būtiski pārkāpumi konkurences jomā, piemēram, vienošanās starp uzņēmējiem u.tml. Īpašu uzmanību mēs pievēršam tieši sistemātiskiem gadījumiem. Runājot par to, kā tikusi pieļauta situācija ar iespējamo vērienīgo karteli būvniecības nozarē, jājautā, ko mēs katrs esam izdarījuši, lai tas nenotiktu.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektrības cena ir konkurētspējīga

Armanda Vilcāne,07.03.2019

Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augstas intensitātes pieslēguma vietās elektroenerģijas cena Latvijā nebūt nav augsta, savukārt augstsprieguma tīkla pieslēguma gadījumā tā pat ir viena no konkurētspējīgākajām Eiropā.

To intervijā DB norāda Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis, kurš par asociācijas vadītāju kļuva pērnā gada nogalē. Viņš stāsta, ka viens no viņa galvenajiem darba uzdevumiem ir panākt enerģētikas un būvniecības nozares pārstāvju sadarbību, kā arī izglītot sabiedrību, kliedējot mītus gan par elektroenerģiju kā produktu, gan šī resursa cenu veidošanās principiem.

Fragments no intervijas

Kādi ir jūsu mērķi jaunajā amatā?

Vēsturiski asociācija pārsvarā komunicējusi ar enerģētikas nozares pārstāvjiem un ekspertiem, aktīvi neiesaistoties publiskās diskusijās ar pārējo sabiedrības daļu, taču arvien vairāk redzam, ka šobrīd ir ļoti daudz sāpīgu un strīdīgu jautājumu, kas tomēr pieprasa to darīt. Jāsaka, ka būvniecības un enerģētikas nozares zināmā mērā atrodas pretējās nometnēs, taču, lai panāktu rezultātu, abām pusēm jādarbojas plecu pie pleca, aktīvi aizstāvot kopējās intereses. Panākt veiksmīgu šo nozaru sadarbību ir viens no maniem galvenajiem uzdevumiem izpilddirektora amatā. Ilgtermiņā vēlamies mainīt arī sabiedrības uzskatus. Pašlaik liela daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka enerģētika ir nozare, kurai vajadzētu kalpot gan sociāliem, gan uzņēmējdarbības atbalsta mērķiem, taču tas nav īsti korekti. Jāņem vērā, ka enerģētikā izmaksas veidojas tieši tāpat kā jebkurā citā uzņēmējdarbības nozarē – no cilvēku darba, investīcijām un ikdienā pakalpojuma sniegšanā izmantotajiem resursiem. Noteikti vēlētos kliedēt arī mītu par to, ka Latvijā ir dārga elektrība. Eurostat dati bieži vien atspoguļo slimnīcas vidējo temperatūru, kas īsti neko neraksturo – ne tarifu struktūru, ne klientu grupas. Jāsaka, ka augstas intensitātes pieslēguma vietās elektroenerģijas cena Latvijā nebūt nav augsta, savukārt augstsprieguma tīkla pieslēguma gadījumā tā pat ir viena no konkurētspējīgākajām Eiropā. Dialogs par izmaksu konkurētspēju noteikti būs manā prioritāšu sarakstā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Laikmets vairs nepieprasa, lai katrs sevi cienošs vīrietis pats uzceltu sev māju. Tā vietā nākušas dažādas iespējas pie tādas tikt, apvienojot pilsētas tuvumu, dabas klātbūtni un aktīva dzīvesveida perspektīvu. Viena no šādām pērlēm atrodama tepat Rīgā, Juglas ezera krastā, kaimiņos Brīvdabas muzejam.

Brīvdabas nams ir gleznaina meža ieloka ieskauts augstākās raudzes arhitektūras, dizaina un tehnoloģiju prasībām atbilstošs dzīvokļu komplekss, kur rast mājas un mieru no pilsētas burzmas, tajā pašā laikā atrodoties rokas stiepiena attālumā no tās epicentra.

Latectus, kas Latvijā darbojas kopsolī ar SEB banku, SIA Latectus valdes priekšsēdētājs Ģirts Grīnbergs uzsver, ka, viņaprāt, Rīgā reti ir sastopams projekts, kura tuvumā atrodams gandrīz viss komfortablai un aktīvai dzīvei: «Brīvdabas nams ir ekoloģiska un labvēlīga vide personīgai izaugsmei un ģimenes drošībai. Ezers ar tā sniegtajām atpūtas iespējām un Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs vēstures izpētei ir turpat līdzās. Veidojot šo projektu, būtiska bija infrastruktūra – liela tirdzniecības centra, veselības iestāžu, sporta bāzes, Juglas skolu un bērnudārzu tuvums, kā arī ērts sabiedriskais transports un veloceliņš. Tomēr nozīmīgākais faktors ir zaļa un norobežota vide ar iespējām 15 minūšu laikā nokļūt Vecrīgā.»

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būvnieku klasificēšanu valdība atliek uz nenoteiktu laiku, komersanti to gaida kā vienu no risinājumiem nozares sakārtošanai, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Būvniecībā Latvijā ir nosacīts darba kritums un piemērotākais laiks valstiskiem uzlabojumiem nozarē, spriež Latvijas Būvnieku asociācijas vadītājs Normunds Grinbergs. Lai arī jaunā Būvkomersantu klasifikācijas noteikumu projekta izskatīšana Ministru kabinetā tika atlikta, būvnieki tomēr cer, ka ne uz ilgu laiku, jo viņu iedalījums klasēs ieviestu zināmu kārtību nozarē. Ekonomikas ministrijas izstrādātās būvkomersantu klasifikācijas kārtības primārais uzdevums ir samazināt birokrātiju publiskā finansējuma iepirkumos. «Būvniekam, kas ir klasificējies, vairs nekas nav jāpierāda. Klase jau ir redzama, jāgatavo tikai tehniskais piedāvājums,» uz ieguvumu norāda N. Grinbergs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Enerģijas plānošana ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai

Dienas Bizness,08.10.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceturtdiena, 9. oktobrī, Rīgā, Industriālais energoefektivitātes klasteris (IEK), sadarbībā ar laikrakstu Dienas Bizness, organizē konferenci Enerģijas plānošana ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai - zināšanas, praktiski un inovatīvi risinājumi, ar kuru palīdzību uzņēmumu vadītāji varēs izvērtēt un pieņemt lēmumus biznesa mērķu sasniegšanai, informē Industriālās energoefektivitātes klastera vadītāja Anda Kursiša.

Līdzšinējā daudzu Latvijas ražotāju pieredze liecina, ka vislabākos finanšu rezultātus spēj nodrošināt daudzveidīgu energoefektivtātes pasākumu ieviešana uzņēmumā, it īpaši ir izdevīga uzņēmuma energoresursu izlietošanas monitoringa sistēmu ieviešana, dažāda veida siltuma atgūšana, apgaismojuma un ventilācijas sistēmu modernizācija utt. Energoefektivitātes uzlabošana un enerģijas plānošana uzņēmumiem ļauj ilgtermiņā ieekonomēt finanšu līdzekļus, novirzīt tos uzņēmējdarbības mērķu sasniegšanai un konkurētspējas celšanai.

«Katru gadu arvien lielāka nozīme tiek pievērsta enerģijas patēriņa plānošanai uzņēmumos. Daudzos Latvijas uzņēmumos tiek plānoti gan ilgtermiņa, gan arī īstermiņa pasākumi, kas vērsti uz energoefektivitātes pasākumu īstenošanu un enerģijas taupīšanu uzņēmumos. Šie pasākumi norit saskaņā gan ar uzņēmuma enerģijas pārvaldības plāniem, gan arī tiek īstenoti ražotņu vispārējas modernizēšanas ietvaros. Ikviena Latvijas rūpnīcās ietaupītā enerģijas vienība sekmē šobrīd īpaši aktuālo Latvijas energoneatkarību un samazina saražotās produkcijas pašizmaksu, padarot to konkurētspējīgāku vietējā un globālā tirgū,» komentē IEK vadītāja Anda Kursiša.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Ekonomikas ministrs: Būvniecības likums tiks mainīts arī pēc tā stāšanās spēkā

LETA,03.02.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunais Būvniecības likums, kas stāsies spēkā šā gada 1.maijā, nebūs pilnīgs, kamēr nebūs zināmi Zolitūdes traģēdijas iemesli. Tāpēc jaunajā likumā tiks veiktas izmaiņas arī pēc tam, kad tas jau būs stājies spēkā, atzina ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Intervijā ministrs norādīja, ka jaunās valdības mērķis ir panākt, lai jaunais Būvniecības likums stātos spēkā šā gada 1. maijā.

«Jaunā likuma pieņemšana ir šīs valdības goda lieta, tāpēc darīsim visu, lai tas stātos spēkā šā gada 1.maijā,» uzsvēra V. Dombrovskis.

Viņš stāstīja, ka Zolitūdes traģēdija notika laikā, kad spēkā bija vecais Būvniecības likums, turpretī jaunais likums ietver regulējumu, kas šādām traģēdijām neļaus atkārtoties. Tajā pašā laikā V. Dombrovskis atzina, ka Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas process nav pabeigts, līdz ar to arī traģēdijas īstie cēloņi nav zināmi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

Maldīgi teikt, ka visi latvieši ir vienpatņi

Lāsma Vaivare, Andrejs Vaivars, BNS, speciāli DB,25.09.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopībā ir spēks – to novērtē arvien vairāk uzņēmēju, apvienojoties dažādās asociācijās, biedrībās, klubos, turklāt ne vienmēr viņus vada tikai racionāli apsvērumi, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Mūsu jauno biedru skaita dinamika ir ļoti strauja. Uzņēmēji arvien vairāk saprot, ka kopīgiem spēkiem var vairāk izdarīt. Lai gan latviešiem viensētu princips ir diezgan dziļi iespiedies mentalitātē, ir vērojamas izmaiņas,» DB pauž Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Pozitīvu efektu devusi ekonomiskā krīze – lai novērstu problēmas, nekas cits neatlika kā kopīgi meklēt risinājumu.

«Nevar teikt, ka visi latvieši ir vienpatņi, kuri labprātāk dzīvo, strādā un cīnās vieni paši, nekā apvieno spēkus ar citiem,» saka arī psiholoģijas profesors Ivars Austers.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā par ietekmīgākajām uzņēmēju organizācijām tiek dēvētas Ārvalstu investoru padome Latvijā, LDDK un LTRK, kā arī Zemnieku saeima, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Šonedēļ vadības vēlēšanas notika vairākās ietekmīgās uznēmēju organizācijās – LTRK (jauns padomes priekšsēdētājs – prezidents Aigars Rostovskis), LDDK (prezidenta amatu saglabāja ilggadējais vadītājs Vitālijs Gavrilovs), kā arī LIKTA (amatu saglabāja Signe Bāliņa). Jāpiebilst, iepriekšējos gados nebija vērojama tik aktīva interese par dalību šajās organizācijas, taču šobrīd situācija ir mainījusies un vērojamas pat cīņas par amatiem.

Uzņēmēju organizāciju pēdējo 25 gadu laikā ir saradies daudz, tomēr ietekmīgāko loks nav visai plašs. Minētās nevalstiskās organizācijas var uzskatīt par sava veida ekstralīgas spēlētājām, kam seko nozaru uzņēmēju asociācijas un apvienības, kuras bieži ir arī šo premjerlīgas spēlētāju biedri. To vidū par ietekmīgākajām tiek dēvēta Latvijas Komercbanku asociācija, kura savu «varēšanu» pierādīja arī saistībā ar parlamentāriešu vairākuma lēmumu nolikto atslēgu principa ieviešanu Latvijā, kas rezultējās ar grozījumiem. Līdzīgi rīkojas arī Zemnieku saeima un LOSP, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, kuru vadītāji vai pārstāvji neizlaiž nevienu šīm organizācijām svarīgu jautājumu. Lai arī parlamenta mājā retāk var redzēt būvnieku, tirgotāju, autopārvadātāju, tranzītbiznesa, kokrūpnieku, pārtikas uzņēmumu, IT, metālapstrādātāju un citu nozaru asociāciju pārstāvjus, tomēr tas nenozīmē, ka tie nebūtu ietekmīgi, bet gan to, ka šīs organizācijas vairāk darbojas nevis likumu pieņēmēju līmenī, bet gan krietni agrīnākā stadijā, kad vēl tikai top dokumenti, kuri agrāk vai vēlāk nonāks uz konkrēta ministra galda vai valdības darbakārtībā. Šāda taktika ļauj atrasties «ēnā», vienlaikus spējot panākt labvēlīgu (ja ne citādi, tad neitrālu) lēmumu pieņemšanu. Jārēķinās, ka pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā daudzi svarīgi lēmumi, kas ietekmē uzņēmējus Latvijā, tiek pieņemti Briseles un Strasbūras kabinetos, tāpēc arvien svarīgāka kļūst uzņēmēju organizāciju sabiedroto meklēšana citās ES dalībvalstīs, kā arī mēģinājumi izmantot attiecīgo nozaru Eiropas asociācijas – konfederācijas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

FOTO: Skates Gada labākā būve Latvijā 2020 finālisti

Zane Atlāce-Bistere,12.08.2021

Nominācija: Dzīvojamā jaunbūve. Daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas jaunbūve Strēlnieku ielā 4B, Rīgā

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Skates Gada labākā būve Latvijā 2020 finālam deviņās kategorijās izvirzīti kopumā 48 objekti, informē skates rīkotāji.

Objektu prezentācijas notiks 18.augustā.

Visus finālistus skatiet galerijā!

Nominācijā Inženierbūves eksperti apsvēra iespēju nākamgad izdalīt atsevišķu ielu un ceļu kategoriju, kā arī pacelt vērtēšanas latiņu, proti - tā kā vairākums pērn pabeigto objektu izpildīti ļoti labā kvalitātē, skatei pieteiktajiem vajadzētu izcelties ar inovācijām, oriģināliem risinājumiem vai detaļām.

Savukārt nominācijā Koka būve diskusijas raisīja koka būvju nominācijas definīcija, pieļaujot, ka nākotnē koks kļūs par bieži izmantotu materiālu un atsevišķa nominācija zaudēs nozīmi.

Skati rīko Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar 15 būvniecības nozares nevalstiskajām organizācijām, Būvniecības valsts kontroles biroju, VAS "Valsts nekustamie īpašumi", Latvijas Pašvaldību savienību, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti un nozares žurnālu "Būvinženieris".

Komentāri

Pievienot komentāru