Ir izstrādāta koncepcija, kas atvieglos nekustamā īpašuma atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām, liecina Satiksmes ministrijas sniegtā informācija medijiem.
Nekustamā īpašuma atsavināšanas valsts vai sabiedriskajām vajadzībām procesa efektivizēšanas koncepcija ceturtdien, 17. aprīlī tika izsludināta Valsts sekretāru sanāksmē.
Koncepcija ir būtiska, lai varētu uzsākt ar būvniecību saistītu projektu realizāciju, tajā pašā laikā līdzšinējiem nekustamā īpašuma īpašniekiem nodrošinot vienlīdzīgas iespējas laikus saņemt taisnīgu atlīdzību pēc skaidriem principiem un kritērijiem. Koncepcijā ir ietverts arī esošās prakses vērtējums un ieteikumi iestāžu turpmākai darbībai, lai efektīvāk un likumpamatotāk veiktu ar īpašumu atsavināšanu saistītas darbības, informēja ministrija.
Koncepcijā ir ietverti divi risinājumi, kā atvieglot nekustamā īpašuma atsavināšanu, ja tas nepieciešams valsts vai sabiedriskajam labumam. Pirmais no tiem paredz izdarīt grozījumus likumā Par nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām un grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, skaidri definējot, ka publiskā persona privāttiesību jomā rīkojas kā privātpersona, kā arī nosakot brīvprātīgas nekustamā īpašuma atsavināšanas kārtību, kompensācijas apmērus un tās kārtību.
Otrais variants līdztekus grozījumiem iepriekš minētajos likumos paredz veikt grozījumus arī likumā Par autoceļiem un Zemes ierīcības likumā, kā arī izstrādāt Ministru kabineta Noteikumus par nekustamā īpašuma un kompensējamo zaudējumu novērtēšanu, īpašuma nomas maksas noteikšanu saistībā ar nekustamo īpašumu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām. Satiksmes ministrija atbalsta otro risinājuma variantu, jo tas risina jautājumu konceptuāli, nevis kādā tā daļā. Otrā varianta īstenošanas lielākais ieguvums – tiek noteikta korekta un pārskatāma kārtība, kādā atsavināmā nekustamā īpašuma īpašniekam aprēķināma kompensācija par tam radītajiem zaudējumiem, nodrošinot sabalansētību starp privātpersonas tiesībām un atsavinātāja interesēm, skaidro ministrija.
"Transporta infrastruktūras projektu īstenošanas svarīgākais priekšnoteikums ir nekustamais īpašums un tiesības tajā veikt attiecīgas darbības. Nekustamā īpašuma atsavināšanas procesa ilgums ietekmē projektu īstenošanas termiņu, dažkārt pat apdraudot pašu šo projektu īstenošanu. Problēmas cēlonis meklējams jomu reglamentējošos normatīvajos aktos, kuri patlaban neparedz labprātīgu nekustamā īpašuma atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām, nenosaka skaidru un caurskatāmu nekustamā īpašuma vērtības un kompensāciju par nodarītajiem zaudējumiem noteikšanas kārtību, kā arī nedefinē citus svarīgus nosacījumus, kas veicinātu nekustamā īpašuma atsavināšanas procesa efektivitāti un sabalansētību ar privātpersonas tiesībām un interesēm.
Īstenojot koncepcijā minētos priekšlikumus, tiks ieviestas jaunas normas, kas sastopamas arī citu valstu nekustamo īpašumu atsavināšanas valsts vajadzībām praksē. Koncepcijas izstrādē izmantotas praksē gūtās atziņas, konsultantu ieteikumi, kā arī piemēri no Lietuvas, Igaunijas un Somijas normatīvajiem aktiem, kā arī juridiskās literatūras un prakses apkopojumi attiecībā uz atsavināšanas jautājumiem Lielbritānijā un daļēji arī Vācijā un Francijā.
Koncepcija paredz, ka Satiksmes ministrijai un Tieslietu ministrijai jāizstrādā un līdz 2011. gada 31. decembrim jāiesniedz Ministru kabinetā visi ar to koncepcijas variantu, kas tiks atbalstīts valdībā saistītie tiesību aktu projekti, savukārt līdz 2012. gada 1. maijam jāsagatavo un jāiesniedz Ministru kabinetam informatīvais ziņojums par koncepcijas izpildi," liecina Satiksmes ministrijas sniegtā informācija medijiem.