Pēdējās nedēļās ASV finanšu tirgu ir satricinājušas vairāku lielo kredītiestāžu paziņojumi par maksātspējas problēmām.
Ietekme no ASV finanšu krīzes uz Latvijas valsts ekonomiku būs jūtama pat, ja tiek apgalvots pretējais, tāpēc, ka ne jau tieši caur bankām šī ietekme būs jūtama. Iedzīvotājiem būs grūtāk aizņemties naudas resursus. Jau šobrīd neviens naudu vairs īpaši neaizdod. Šis pats par sevi jau ir tāds kritisks moments. Turklāt, visi nogaida, lai varētu saprast, par kādu cenu tad naudu īsti pārdot. Domāju, ka pārāk ilgi tas neturpināsies, tomēr lielā mērā viss būs atkarīgs no ASV valdības un no centrālo banku koordinētas rīcības.
Ir grūti prognozēt, kādi ir ASV rīcībā esošie resursi, ar kuriem viņi var veikt intervenci tirgū. Izskatās, ka viņi šobrīd ļoti intensīvi ar to strādā, pretēji tam, kā to ir pateikusi Eiropas Savienība, ka katras valsts glābšana ir katras valsts pašas problēma. Pieaugs to gadījumu skaits, kad cilvēki nevarēs norēķināties par saistībām, tajā skaitā arī uzņēmēji. Pašreiz ir nepieciešami apgrozāmie līdzekļi, kuru daudzums ir samazinājies. Nedomāju, ka nauda nebūs vispār, - jautājums ir par kādu cenu to nāksies pirkt.
Noteikti pieaugs kredītņēmēju procentu maksājumi. Vinnētāji bez šaubām šajā gadījumā būs tie, kuriem ir fiksētā procentu likme. Kaut arī kredīta ņemšanas brīdī fiksētā procentu likme izskatās lielāka, tomēr šoreiz šo kredītlikmju īpašnieki būs ieguvēji. Arī tiem, kas tagad vēlēsies ņemt kredītus bankās, nāksies maksāt vairāk. Paši resursi ir kļuvuši dārgāki. Par kredītprocentu likmes pieaugumu var teikt, ka ir jārēķinās ar vienu līdz divu procentu pieaugumu. Tas gan ir vienīgi intuitīvs minējums, jo izrēķināt to šobrīd nevar.
Likmju pieaugumu var redzēt tajā rādītājā, par kādu cenu naudu aizņemas valsts. Ja valsts aizņemas naudu par ievērojami augstāku likmi nekā iepriekš, tad, dabiski, bankām resursi nebūs lētāki. Lētāk varēs piedāvāt vienīgi tās bankas, kuras nodarbosies ar cenu dempingu, lai iegūtu lielāku tirgus daļu.
Uz Latviju šī finanšu krīzes ietekme būs jūtama vēl vismaz vienu līdz divus gadus. Pieļauju, ka paies gads, kamēr tirgus šīs problēmas spēs absorbēt. Būs jārod līdzekļi tās naudas vietā, kas pašlaik ir norakstīta. Tie ir milzīgi apjomi. Turklāt, neviens nevar būt drošs, ka tuvākajā laikā nesabrūk vēl kādi finanšu milži pasaulē. Jautājums ir par to, kas vēl notiks Āzijas tirgos, un kas notiks Krievijas tirgos. Šobrīd ir pārāk liels nenoteiktības moments. Neviens neko precīzi nevar pateikt. Visi gaida un vēro situāciju.
Tomēr, šī brīža situācija ir ļoti izdevīga cilvēkiem vai uzņēmumiem, kuru rīcībā ir brīvie naudas līdzekļi. Viņiem ir labas iespējas nopirkt labus uzņēmumus par lētu cenu. Līdz ar to, uzņēmumi, kuru rīcībā ir līdzekļi, var lieliski realizēt savas idejas, kas līdz tam augsto cenu dēļ ir tikušas atliktas.
Bez šaubām, ir iespējams arī krist vēl zemāk, nekā esam pašreiz, jo, iespējams, šis zemākais līmenis vēl nav sasniegts. Tomēr, nav iespējams precīzi noteikt, kurš ir šis moments, un kad sāksies augšupeja, un tas lielā mērā ir atkarīgs no uzņēmēju pašu intuīcijas. Tāpēc, jāņem vērā, ka šo iespēju momentu var arī nokavēt, ja tiks gaidīts pārāk ilgi uz vēl zemākām cenām. To noteikt ir praktiski nespējami. Šādos gadījumos lēmumi tiek pieņemti intuitīvi.