Lai arī pasaules uzmanība pašlaik ir pievērsta Grieķijai, tomēr ne tikai šī valsts sagādā finanšu draudus eirozonai – ar ievērojamu bankrota risku saskaras arī tādas valstis kā Portugāle, Itālija, Īrija un Spānija, liecina investīciju kompānijas Black Rock pētījums.
Piemēram, Portugāles bankrota draudi ir novērtēti kā nākošie pēc Grieķijas (44 pasaules valstu sarakstā), bet Itālija atrodas piektajā vietā (aiz Venecuēlas un Ēģiptes). Lai gan tādas valstis kā Lielbritānija un ASV ir uzkrājušas ievērojamus parādus un to finanses arī nav labākajā kārtībā, tomēr to iespējas bankrotēt, pēc investīciju kompānijas domām, ir nelielas.
Tas skaidrojams ar to, ka, piemēram, Lielbritānija var veltīt daudz uzmanības dažādiem taupības un izaugsmes pasākumiem, jo tās parāda portfelis un tā atmaksas termiņi ir strukturizēti, norāda Black Rock. Grieķijai nebija tādas priekšrocības un tāpēc tās krīze ātri kļuva nekontrolējama. Ja valstij ir pietiekoši daudz laika, lai izvērtētu kā pārstrukturizēt savus parādus un samazināt tēriņus, tā var izvairīties no nepatīkumu lēmumu pieņemšanas.
Reitingu investoru kompānija sarkastu ir izveidojusi ņemtot vērā valstu parāda līmeni, kā arī to finašu un kredītinstitūciju stabilitāti.
Jau vēstīts, ka Portugāle maijā vienojās ar Starptautisko Valūtas fondu par starptautiskās finanšu palīdzības pieņemšanu, kas tai nepieciešama, lai tiktu galā ar finanšu krīzi. Portugāle lūgusi finanšu palīdzību 78 miljardu eiro apmērā.
Savukārt Itālijas valdība gatavo taupības pasākumus 40 miljardu eiro apmērā, kas ir izsaukuši plašus strīdus valdošajā koalīcijā. To ietvaros paredzēts likvidēt budžeta deficītu līdz 2014. gadam, samazinot ministriju budžetus, finanšu līdzekļus pašvaldībām un medicīnai.
Īrijai varētu rasties nepieciešamība prasīt vēl vienu aizdevumu no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda, jo tai nākamgad būs grūti atgriezties parāda tirgos, lai piesaistītu līdzekļus, maijā paziņoja valdība.
Tajā pašā mēnesī arī Starptautiskais Valūtas fonds norādīja, ka Eiropas parādu krīze var pārsviesties uz eirozonas valstīm. Visapdraudētākās ir tādas valstis kā Beļģija, Itālija un Spānija, kurām ir augsts parādu līmenis.