Pasaulē, tostarp arī Latvijā, uzplaukumu piedzīvo atvērto tehnoloģiju risinājumi, kas pieļauj modifikācijas un uzlabojumu iespējas, neatkarīgi no to izstrādātāja. Atvērtās tehnoloģijas, piemēram, attālināto mērījumu pakalpojumi jeb telemetrija, paver iespējas uzņēmumiem attīstīt savu darbību, samazinot riskus, kas saistīti ar iekārtu un sistēmu novecošanos un to subordināciju ar citiem uzņēmumiem vai uzņēmuma struktūrām. Tas nozīmē, ka uzņēmumu darbība kļūst mazāk atkarīga no datu, tehnoloģiju un partneru pieejamības.
Viens no atvērto risinājumu pionieriem Apple radīja revolucionāru produktu – iPhone, aizsākot jaunu tehnoloģiju tendenci, kas izkāpa no ierastajiem rāmiem. Apple vieni no pirmajiem radīja nevis produktu ar konkrētām, limitētām funkcijām, bet gan produktu ar atvērtu vidi, ko klientam pielāgot savām individuālajām vajadzībām. Šo pieeju mūsdienās ir pārņēmuši arī citu nozaru uzņēmumi.
Gan individuāli, gan biznesa jomā arvien pieaug pieprasījums pēc tehnoloģijām, kas spēj nodrošināt uzņēmuma darba nepārtrauktību, neatkarīgi no to izstrādātāja, uzturētāja vai piegādātāja. Spilgts piemērs tam ir datu nolasīšana ar telemetrijas palīdzību. Telemetrija spēj apmierināt gan individuālas vajadzības, piemēram, nodrošināt, ka pamostoties jūs jau sagaida silta kafija, gan nodrošināt efektīvus biznesa risinājumus.
Tirdzniecības uzņēmumi ar telemetrijas palīdzību var prognozēt preču patēriņu, komunālo pakalpojumu sniedzēji ar spiediena, temperatūras, mitruma un citu sensoru palīdzību var sekot līdzi situācijai pievados, automātiski un attālināti identificēt bojājumu vietas un nosakot, vai un kur notiek resursu zādzība. Savulaik Ņujorkas štata pilsētā Trojā negadījumu skaitu uz ceļiem izdevās samazināt par 50% vien, pārregulējot luksoforus saskaņā ar telemetrijas sniegto informāciju par auto kustību.
Arī Latvijas pašvaldību uzņēmumi arvien biežāk saskata vajadzību izvērtēt uzņēmējdarbības ilgtspējas aspektus, izvēloties un realizējot atvērtus datu nolasīšanas risinājumus. Ir vietā vaicāt, kā šodien pieņemtie lēmumi ietekmēs manas pašvaldības darbu un sabiedrības labklājību pēc četriem, astoņiem gadiem? Taču mums ir jāsāk ar pašiem pamatiem. Piemēram, pašvaldībām joprojām lielākoties ir sava skaitītāju mērījumu sistēma siltumam, sava – karstajam un aukstajam ūdenim. Šādā situācijā katra sistēma darbojas atsevišķi, turklāt tie, visticamāk, ir slēgta veida risinājumi – katra sistēma runā savā valodā. Līdz ar to dati starp šīm sistēmām nav savietojami, nav iespējams veikt padziļinātu datu analīzi aprēķiniem un sistēmas modernizēšanai būs nepieciešams nomainīt visu tehnoloģisko infrastruktūru, ieskaitot katru klienta dzīvoklī vai mājā esošo skaitītāju.
Situācijām, kad komunālo pakalpojumu jomā ieviestās sistēmas nevar vai netiek savstarpēji izmantotas pat vienas pašvaldības ietvaros, Lattelecom ir izstrādājis un piedāvā stabilu sistēmu, kas balstīta uz atvērtības principiem attiecībā pret izvēlētajām gala iekārtām, tehnoloģiju un neparedz papildus investīcijas. Lattelecom nodrošina datu savākšanu, apstrādi un transportu, kā arī sniedz visu nepieciešamo IT atbalstu, ekspertu zināšanas un ikdienas risinājuma uzturēšanu. Galvenais ieguvums klientam – telemetrijas pakalpojums ļauj ekonomēt resursus un palielināt produktivitāti, neinvestējot IT sistēmās. Un tas viss pateicoties automatizētai un attālinātai datu nolasīšanas iespējai, kas ļauj būtiski samazināt datu nolasīšanas laiku un izmaksas (nav neieciešams veikt manuālu skaitītāju nolasīšanu un pārbaudi), atvieglot datu ievadi un datu apstrādi (dati tiek lejuplādēti tieši tādā formātā, kāds ir visērtākais to apstrādei), ātri un ērti pārraudzīt patēriņu un izvairīties no cilvēciska kļūdas faktora.
Pasaules tendences Latviju sasniedz salīdzinoši ātri, bet bieži paiet krietns laiks, pirms mūsu valsts iedzīvotāji, uzņēmumi un pašvaldības ir gatavas tās pieņemt. Tomēr biznesa vidē nav laika gaidīt – jau šobrīd ir jāmaina izpratne par tehnoloģiju nozīmi. Jā, iespējams, daļai būs nepieciešams atteikties no līdz šim ierastās uztveres, un jāsāk vairāk uzticēties tehnoloģiju un IT sistēmu priekšrocībām un drošībai. Ja citu valstu pieredze liecina, ka, piemēram, izmantojot attālinātus datu nolasīšanas pakalpojumus, iespējams ietaupīt līdz pat 30%, tas taču ir tā vērts!