Bioetanola ražotājs Jaunpagasts plus, nespējot sagaidīt valsts atbalsta turpināšanu, uzsāk masveida atlaišanu, šodien raksta Dienas bizness
«Aktuālā situācija ir tāda, ka 39 Jaunpagasts Plus darbinieki zaudēs darbu. Pusotru gadu rūpnīcas īpašnieki cerēja, ka izdosies vienoties par valsts turpmāko atbalstu nozarei. Tāpēc tika saglabātas 150 darbavietas, maksātas algas un nodokļi, lai gan rūpnīca stāvēja dīkā. Diemžēl tā turpināt vairāk nav iespējams. Sāpīgi, ka darbaspējīgos cilvēkus ar varu dzen atstāt šo valsti, jo Virbu pagastā cita darba iespējas ir ļoti ierobežotas, bet cilvēkiem pirmspensijas gados vispār citu darba alternatīvu nav,» DB sacīja bioetanola ražotāja Jaunpagasts Plus darbinieku pārstāvis Juris Balodis. Viņš ir savācis vairāk nekā 860 iedzīvotāju parakstus, ko kopā ar vēstuli gatavojas iesniegt Valsts Prezidentam Andrim Bērziņam, kā arī Saeimā. DB jau rakstīja, ka Latvijas biodegvielas ražotāji – septiņas biodīzeļa un divas bioetanola rūpnīcas- jau vairākus gadus atrodas sarežģītā finanšu situācijā. Vispirms krīzes dēļ plānotais valsts atbalsts tika aizkavēts, kas daudziem ražotājiem radīja problēmas ar bankām. Savukārt šogad Ekonomikas ministrija (EM) paziņoja, ka esošā biodegvielas nozare sevi nav attaisnojusi, valsts subsīdijas 67,3 milj. Ls apmērā nav nesušas nepieciešamo rezultātu, jo nozare bez subsīdijām acīmredzami pastāvēt nespēj, tāpēc uz jaunu valsts atbalstu biodegvielas ražotāji var necerēt.
«Izņemot Bio – Ventu pašlaik stāv praktiski visas biodegvielas ražotnes. Normāli tas nav, ražotnes ir radītas, lai izpildītu ES prasības līdz 2020. gadam par 10% biodegvielas īpatsvaru valsts degvielas patēriņā, bet tagad mēs esam gatavi visu nopostīt. Kāpēc lietuvieši varēja ieviest jau no šī gada 7% biodegvielas piejaukumu, kāpēc zviedri var iepirkt Bio- Ventas biodīzeli, lai jauktu to klāt arktiskai degvielai, tikai mums nekas no tā nav iespējams? Vai Zviedrijā siltākas ziemas nekā pie mums?» sašutis ir Latvijas Biodegvielas asociācijas prezidents Daumants Znatnajs. Jāpiebilst, ka bez šiem netiešajiem atbalsta mehānismiem, Latvijas biodegvielas ražotāji tomēr grib kaut vai uz minimālas bāzes turpināt saņemt arī tiešo valsts atbalstu, kas šim gadam lēsts 7,5 milj. Ls apmērā.