Eiropa ir izniekojusi trīs gadus ilgušo izdevību īstenot nepieciešanās reformas, trešdien Davosā notiekošā Pasaules Ekonomikas foruma laikā paziņoja bijušais Vācijas centrālās bankas prezidents Aksels Vēbers, brīdinot Eiropas Centrālo banku (ECB) necensties pārāk daudz kompensēt valdību nespēju rīkoties.
«Īstā problēma ir tā, ka ECB ir nepārtraukti pirkusi laiku, lai Eiropas politiķi varētu risināt problēmu,» norādīja Vēbers.
Tomēr pēdējo pāris gadu laikā «tie to nedarīja».
«Šobrīd Eiropa nav atgriezusies, problēmas ir atgriezušās. Šobrīd jums ir [jāveic reformas] starptautisko finanšu tirgu stingras uzraudzības apstākļos,» viņš piebilda.
«Eiropa ir zaudējusi labu izdevību paveikt daudzas nepieciešamas lietas, kuras tā varēja izdarīt daudz labvēlīgākos apstākļos,» uzsvēra Vēbers.
Bijušais Vācijas Federālas bankas vadītājs brīdināja ECB neuzņemties pārāk lielu lomu Eiropas problēmu risināšanā, piebilstot, ka vairāk būtu jādara valstu valdībām.
«ECB var būt tikai daļa no risinājuma. Manuprāt, viņiem nevajadzētu iet pārāk tālu, tādēļ, ka, jo vairāk viņi darīs, jo valdībām būs stimuls darīt mazāk,» viņš paziņoja.
«Problēma ir tā, ka, ja jūs turpināt pirkt laiku un laiks netiek izmantots, lai veiktu reformas, jums ir jāvaicā sev, vai darīt to vēl vairāk ir pareizā recepte,» sacīja Vēbers.
Vēbers no Vācijas Federālās bankas prezidenta amata atkāpās 2011.gadā, protestējot pret ECB veikto obligāciju uzpirkšanu.
Jau ziņots, ka ECB padome 2014.gada 4.septembrī nolēma pazemināt galveno bāzes refinansēšanas likmi līdz rekordzemajam 0,05% līmenim, bet oktobrī ECB sāka privātā sektora finanšu aktīvu uzpirkšanas programmu. Tās nolūks ir padarīt lētākus kredītresursus, lai stimulētu investīcijas un ekonomikas pieaugumu. Programma paredz pirkt ar aktīviem nodrošinātus vērtspapīrus un obligācijas , stimulējot eiro zonas bankas izsniegt vairāk kredītu privātpersonām nekustamā īpašuma un automašīnu iegādei, kā arī patēriņa kredītus.
2014.gada decembra sākumā ECB prezidents Mario Dragi norādīja, ka ECB var sākt uzpirkt lielu daudzumu valdību obligāciju ieplūdinot jaunemitētu naudu ekonomikā, lai paaugstinātu izaugsmi un inflāciju. Šī politika ir pazīstama kā kvantitatīvā mīkstināšana, un to ir izmantojusi ASV Federālo rezervju sistēma, Anglijas Banka un Japānas Banka.