Svētki Aglonā pulcē arī uzņēmējus, kas gan baro pasākuma viesus, gan cer uz to, ka apmeklētājiem kārosies iepirkties.
Aglonas bazilikas draudze, lai gan par tirdzniecības atļaujām svētku laikā iekasē maksu, cer, ka pēc svētkiem pienākušos rēķinus nomaksāt palīdzēs valsts.
Maksā par tirgošanos
Likums Par starptautiskas nozīmes svētvietu Aglonā nosaka, ka nav pieļaujama ar svētvietas apmeklēšanu saistītu nodevu noteikšana, kas nozīmē, ka Aglonas bazilikas draudzei liegts noteikt ieejas maksu. Tomēr norādīts, ka jebkura uzņēmējdarbība Aglonas svētvietā un tās aizsardzības jomā veicama tikai ar Aglonas bazilikas draudzes rakstveida atļauju. Šīs atļaujas tiek izsniegtas par samaksu, un, kā Db pastāstīja uzņēmēji, summa svārstoties ap 100, 150 latiem, pie kā vēl esot jāpiemaksā 10 lati dienā pašvaldības nodeva.
Aglonas bazilikas draudzes dekāns Andrejs Aglonietis skaidro, ka maksas par atļauju tirgoties pie bazilikas noteiktas individuāli, vērtējot katru pretendentu, un dažiem nauda vispār neesot prasīta. Tantiņai, kas tirgojas ar tamborējumiem vai groziem, naudu nepaprasīsi, bet ir, kas maksāt var atļauties, stāsta A. Aglonietis. "Lai gan tas ne visai patīk, bez tirdzniecības nevar iztikt," nosaka A. Aglonietis. Atļaujas esot arī liegtas. "Sivēnus netirgo, atrakcijas noraidījām, lai gan nāca un atļaujas prasīja," viņš stāsta.
Vērtē dažādi
Paši uzņēmēji, kas atļaujas iegādājās un savu preci pie bazilikas tirgoja, aizvadītos svētkus vērtē dažādi. Apmierināts ir konditorejas uzņēmuma Gardie lāči vadītajs Valentīns Lācis, kurš uzsver, ka bijis vērts braukt. Gardajiem lāčiem, kas uz svētkiem dodas ne pirmo reiz, Aglonā bija 6 stendi dažādās vietās. Neērtības sagādājusi vien atļauju saņemšana, jo bijis speciāli jābrauc un jāstāv rindā. Arī par atļauju dārdzību V. Lācis īpaši nesūrojas, vien piezīmē, ka ceļš līdz Aglonai ir tāls, kas arī nozīmē papildu izdevumus. "Ar konditoreju jau nenopelnīsi tik, cik ar šašlikiem," viņš nosaka.
Skarbāk izsakās kāda cita uzņēmēja, kas gan nevēlas atklāt savu vārdu. "Daudzi atsakās, jo kontroles nāk visu laiku, cilvēku šogad daudz mazāk un maksas par atļaujām arī lielas," viņa skaidro un piebilst, ka "tas baznīcai ir bizness".
Trauki vēl jāmazgā
"Svētki beigušies, bet trauki vēl jāmazgā," tēlaini par šā brīža situāciju ar valsts finansējumu Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā izsakās A. Aglonietis. Līgumi ar pakalpojumu sniedzējiem esot noslēgti, prece piegādāta, bet samaksāts vēl nav un draudzei gaidāmas sarunas ar valsti par to, kurš maksās rēķinus.
Jāatgādina, ka Ministru kabinets nolēma palielināt svētku norisei piešķirto finansējumu līdz 37 tūkst. Ls, kas gan sedz tikai nelielu daļu no kopējām izmaksām, kas pēc Aglonas bazilikas draudzes iesniegtās tāmes sasniedz 150 tūkst. Ls.
"Mēs saprotam, cīņa ar inflāciju, izdevumus griež nost, kur tik var," atzīst A. Aglonietis, tomēr viņaprāt risinājums būtu noteikt kādu konkrētu summu no budžeta, par kuru tad arī būtu jānodrošina svētku norise. Pašreiz draudzei jāiesniedz tāme, kuru tad valdība vai nu apstiprinātu un apmaksātu, vai arī, kā šogad, sedz vien daļu no kopējām izmaksām. Mēs neprasām naudu par liturģiskiem priekšmetiem, kuru iegāde arī prasa lielu naudu, uzsver A. Aglonietis.
Neuzzinās
Reliģisko organizāciju, pat ja tās nodarbojas ar komercdarbību, piemēram, kā Aglonā, kur draudze uztur klostera viesnīcu, gada pārskati, atšķirībā no uzņēmumiem, nav publiski pieejami. Kā skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) galvenās nodokļu pārvaldes speciālisti, normatīvie akti paredz, ka religiskajām organizācijām gada pārskati jāiesniedz teritoriālajai VID pārvaldei.
"Neviens normatīvais akts nenosaka VID pienākumu šo pārskatu nosūtīt citai institūcijai, kā arī šo pārskatu publiskošanu," iemeslus, kādēļ reliģisko organizāciju gada pārskati nav pieejami Lursoft datubāzē, skaidro VID speciālisti. Turklāt likumi aizliedzot VID darbiniekiem sniegt informāciju par konkrētu nodokļu maksātāju. Savukārt pārskatos, kurus reliģiskām organizācijām jāiesniedz Tieslietu ministrijas paspārnē esošajai Reliģisko lietu pārvaldei, jāatskaitās esot vien par organizatoriskas dabas jautājumiem, piemēram, priesteru skaitu, vai tiem ir tiesības laulāt, skaidro Reliģisko lietu pārvaldes pārstāve Jekaterina Macuka. Finanšu ministrijas uzturētajā sabiedriskā labuma organizāciju reģistrā pieejamās atskaites liecina, ka Aglonas bazilikas draudze pērngad saņēmusi 68.8 tūkst. Ls ziedojumos.
Sīkas ķezas
Svētku laikā gadījušās dažādas sīkas ķezas. Kā skaidro A. Aglonietis, nopietnākā bijusi elektrības pazušana, par ko bijušas lielas bažas, jo tumsā cilvēku pūlī varēja sākties panika, kas par laimi nenotika.
Par valsts dotajiem līdzekļiem Aglonas pagasts nopircis elektrības ģeneratoru, bet tā jaudas neesot pietiekamas patēriņa nodrošināšanai svētku laikā. "Tas ir kā ar svecīti čugunu mēgināt izkausēt," saka A. Aglonietis. Patēriņam atbilstošs ģenerators maksājot summas, kas mērāmas jau simtos tūkstošos. Bijušas arī ar svētku reliģisko daļu saistītas neražas - ne vienmēr pieticis priesteru biktskrēslos grēksūdžu uzklausīšanai, tāpat krusta gājienam ritms jucis, kas gan esot labojams.